Դատախազությունն «Արարատցեմենտ»-ի սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ
07-08-2026 18:06 Հայաստան Իրավունք
Արարատի մարզի դատախազությունն «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող մարզադպրոցի ձեռքբերման գործընթացում հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
«Մասնավորապես՝ Արարատի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, խախտելով օրենսդրությունը՝ առանց որևէ հիմքի, 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի որոշմամբ, «վերականգնել» է Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող մարզադպրոցի զբաղեցրած՝ 473 քմ մակերեսով հողամասի հողահատկացման հիմքերն այն դեպքում, երբ վերոնշյալ գույքը երբևէ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության հաշվեկշռում հաշվառված չի եղել և հողամասի նկատմամբ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունն օգտագործման իրավունք չի ունեցել:
Այնուհետև «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Լ.Հ.-ն Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի Վեդու տարածքային ստորաբաժանում է ներկայացրել կեղծ տեղեկանք այն մասին, թե Արարատ քաղաքի վերոնշյալ մարզադպրոցը հանդիսանում է «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականությունը և հաշվառված է ընկերության հաշվեկշռում:
Նշված կեղծ տեղեկանքի և համայնքի ղեկավարի՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ապօրինի որոշման հիման վրա՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 22-ին Կադաստրի կոմիտեում «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Արարատ քաղաքի Կոլխոզնիկների 32 հասցեում գտնվող 301,20 քմ մակերեսով մարզադպրոցի և դրանով զբաղեցված 473 քմ մակերեսով հողամասի նկատմամբ:
Դատախազը, պետական շահերի պաշտպանության լիազորություններն իրականացնելու շրջանակներում հայտնաբերելով առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, 2026 թվականի օգոստոսի 6-ին հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի դատախազությունը «Արարատցեմենտ» ընկերության մասնավորեցման, «Արարատցեմենտ» ընկերությանն օտարված 74,1 հա մակերեսով հողամասերի և վարձակալության տրված 457,79 հա մակերեսով հողամասերի, «Արարատցեմենտ» ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող՝ «Ոսկե բանալի» առողջարանի ձեռքբերման, ինչպես նաև «Արարատցեմենտ» ընկերության կողմից իրականացվող հանքարդյունաբերության գործընթացներում ևս հայտնաբերել է մի շարք խախտումներ:
Հայտնաբերված խախտումների հիմքով Դատախազությունը հանցանքի մասին հաղորդումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե և հայցադիմումներ՝ իրավասու դատարան:
Բացի այդ, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերությունը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը»:

The Prosecutor's Office has discovered a number of violations in the process of acquiring the sports school owned by "Araratcement."
07-08-2026 18:06 Armenia Human Rights
The Ararat regional prosecutor's office has discovered a number of violations in the process of acquiring a sports school owned by the "Araratcement" company.
"In particular, it has been established through a study conducted by the Ararat regional prosecutor's office within the framework of the protection of state (community) interests that the former head of the Ararat community, A.B., in violation of the legislation, without any basis, by a decision dated December 12, 2008, 'restored' the grounds for the land plot of the sports school located at 32 Kolkhozniki Street in Ararat city, which occupies an area of 473 square meters, while the aforementioned property has never been registered on the balance sheet of 'Araratcement' LLC and the company did not have the right to use the land plot."
Subsequently, the General Director of 'Araratcement' LLC, L.H., submitted a false certificate to the territorial subdivision of the State Committee of Real Estate Cadastre under the Government, stating that the aforementioned sports school in Ararat city is the property of 'Araratcement' LLC and is registered on the company's balance sheet.
Based on the mentioned false certificate and the illegal decision of the community leader dated December 12, 2008, on December 22, 2008, the property right of 'Araratcement' LLC was registered at the Cadastre Committee for the sports school located at 32 Kolkhozniki Street in Ararat city, with an area of 301.20 square meters and the occupied land plot of 473 square meters.
The prosecutor, having discovered signs of a crime while exercising the powers of protecting state interests, submitted a report on the crime to the Anti-Corruption Committee on August 6, 2026.
It should be reminded that the Ararat regional prosecutor's office has also discovered a number of violations in the privatization of 'Araratcement' LLC, the sale of land plots with an area of 74.1 hectares, and the lease of land plots with an area of 457.79 hectares, as well as in the acquisition of the 'Golden Key' health resort owned by 'Araratcement' LLC, and in the mining activities carried out by 'Araratcement' LLC.
Based on the identified violations, the Prosecutor's Office has submitted reports on the crime to the Anti-Corruption Committee and claims to the competent court.
In addition, within the framework of the confiscation proceedings of property of illegal origin, based on the request of the General Prosecutor's Office, 'Araratcement' LLC has been entrusted to the management and preservation of the Republic of Armenia by the decision of the Anti-Corruption Court.