Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ. Էրդողան
08-08-2026 11:37 Թուրքիա Քաղաքականություն
1lurer. Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ, այն հիմնված է հավաքական զսպման վրա և կնպաստի երկրների միջև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը, պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համատեղ նախագծերի մշակմանը և ահաբեկչության դեմ պայքարին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը՝ մեկնաբանելով օգոստոսի 7-ին Սաուդյան Արաբիայում ստորագրված փաստաթուղթը:
Ռեջեփ Էրդողանն ընդգծել է, որ այդ համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ և բաց է տարածաշրջանում խաղաղության, բարեկեցության և կայունության ձգտող բոլոր պետությունների մասնակցության համար:
Պակիստանի արտգործնախարար Մոհամմադ Իսհակ Դարն էլ հայտարարել է, որ այն կարևոր քայլ է ռազմավարական համագործակցության զարգացման և այդ երկրների ժողովուրդների միջև եղբայրության ամուր կապերի հետագա ամրապնդման գործում:
Պակիստանի, Թուրքիայի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ստորագրված «Մեքքայի համաձայնագիրը» լրատվամիջոցներն անվանում են «մուսուլմանական ՆԱՏՕ»: Նշվում է, որ համաձայնագրի հիմնական դրույթներից է հավաքական պաշտպանության սկզբունքը, որի համաձայն՝ կողմերից մեկի վրա զինված հարձակումը կհամարվի հարձակում բոլոր կողմերի վրա։

Трехстороннее оборонительное соглашение с Саудовской Аравией и Пакистаном не направлено против какой-либо страны. Эрдоган
08-08-2026 11:37 Турция Политика
1lurer. Трехстороннее оборонное соглашение с Саудовской Аравией и Пакистаном не направлено против какой-либо страны, оно основано на коллективном сдерживании и будет способствовать развитию сотрудничества в области безопасности и обороны между странами, разработке совместных проектов в области оборонной промышленности и борьбе с терроризмом. Об этом заявил президент Турции, комментируя подписанный 7 августа документ в Саудовской Аравии:
Реджеп Тайип Эрдоган подчеркнул, что это соглашение не направлено против какой-либо страны и открыто для участия всех государств, стремящихся к миру, благосостоянию и стабильности в регионе.
Министр иностранных дел Пакистана Мохаммад Исхак Дар также заявил, что это важный шаг в развитии стратегического сотрудничества и дальнейшего укрепления прочных связей братства между народами этих стран.
Подписанное между Пакистаном, Турцией и Саудовской Аравией «Мекканское соглашение» СМИ называют «мусульманским НАТО». Указывается, что одним из основных положений соглашения является принцип коллективной обороны, согласно которому вооруженное нападение на одну из сторон будет считаться атакой на все стороны.