Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ. Էրդողան
08-08-2026 11:37 Թուրքիա Քաղաքականություն
1lurer. Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ եռակողմ պաշտպանական համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ, այն հիմնված է հավաքական զսպման վրա և կնպաստի երկրների միջև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում համագործակցության զարգացմանը, պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում համատեղ նախագծերի մշակմանը և ահաբեկչության դեմ պայքարին: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահը՝ մեկնաբանելով օգոստոսի 7-ին Սաուդյան Արաբիայում ստորագրված փաստաթուղթը:
Ռեջեփ Էրդողանն ընդգծել է, որ այդ համաձայնագիրն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ և բաց է տարածաշրջանում խաղաղության, բարեկեցության և կայունության ձգտող բոլոր պետությունների մասնակցության համար:
Պակիստանի արտգործնախարար Մոհամմադ Իսհակ Դարն էլ հայտարարել է, որ այն կարևոր քայլ է ռազմավարական համագործակցության զարգացման և այդ երկրների ժողովուրդների միջև եղբայրության ամուր կապերի հետագա ամրապնդման գործում:
Պակիստանի, Թուրքիայի և Սաուդյան Արաբիայի միջև ստորագրված «Մեքքայի համաձայնագիրը» լրատվամիջոցներն անվանում են «մուսուլմանական ՆԱՏՕ»: Նշվում է, որ համաձայնագրի հիմնական դրույթներից է հավաքական պաշտպանության սկզբունքը, որի համաձայն՝ կողմերից մեկի վրա զինված հարձակումը կհամարվի հարձակում բոլոր կողմերի վրա։

The trilateral defense agreement with Saudi Arabia and Pakistan is not directed against any country. Erdogan
08-08-2026 11:37 Turkey Politics
1lurer. The trilateral defense agreement with Saudi Arabia and Pakistan is not directed against any country; it is based on collective deterrence and will contribute to the development of cooperation in the fields of security and defense between the countries, the development of joint projects in the defense industry, and the fight against terrorism. This was stated by the President of Turkey while commenting on the document signed in Saudi Arabia on August 7.
Recep Tayyip Erdoğan emphasized that this agreement is not directed against any country and is open to the participation of all states striving for peace, prosperity, and stability in the region.
Pakistani Foreign Minister Mohammad Ishaq Dar also stated that it is an important step in the development of strategic cooperation and further strengthening the strong ties of brotherhood between the peoples of these countries.
The media refers to the "Mecca Agreement" signed between Pakistan, Turkey, and Saudi Arabia as the "Muslim NATO": It is noted that one of the main provisions of the agreement is the principle of collective defense, according to which an armed attack on one of the parties will be considered an attack on all parties.