Հուսով եմ՝ նամակը դեռ տեղ չի հասել․ երևի փոստը լավ չի աշխատում․ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ Պոլսո պատրիարքի լռության մասին
07-08-2026 19:00 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Հուսով եմ՝ նամակը դեռ տեղ չի հասել, լրագրողներին ասել է Մայր աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչպես են վերաբերվում Մայր աթոռում, որ Պոլսո պատրիարք Սահակ Մաշալյանը որևէ կերպ չի արձագանքել Վեհափառի և 6 եպիսկոպոսների «գործով» դատավարության մեկնարկին։
«Երևի փոստը լավ չի աշխատում»,-կատակել է Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։
Նա արձագանքել է նաև լրագրողի հարցին, թե լուրեր են պտտվում՝ իբրև թե Պոլսո պատրիարքն է հավակնում կաթողիկոսի գահին։
«Չգիտեմ՝ ինչի վրա են հավակնում, երբ կաթողիկոսը, փառք Աստծո, ողջ ու առողջ է, և Աստված նրան երկար կյանք տա»,- ասել է Նաթան սրբազանը։

I hope the letter hasn't arrived yet; perhaps the mail isn't working well. Archbishop Nathan Hovhannisyan on the silence of the Patriarch of Constantinople.
07-08-2026 19:00 Armenia Politics
tert.am I hope the letter hasn't reached yet, said Archbishop Nathan Hovhannisyan, the director of the External Relations and Protocol Department of the Mother See, in response to a question about how the Mother See views the fact that the Patriarch of Constantinople, Sahak Mashalyan, has not reacted in any way to the start of the trial regarding the Catholicos and 6 bishops' "case."
"Perhaps the mail is not working well," joked Archbishop Nathan Hovhannisyan.
He also responded to a journalist's question about rumors circulating that the Patriarch of Constantinople is claiming the throne of the Catholicos.
"I don't know what they are claiming when the Catholicos, thank God, is alive and well, and may God grant him a long life," said the Archbishop Nathan.