Հուսով եմ՝ նամակը դեռ տեղ չի հասել․ երևի փոստը լավ չի աշխատում․ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ Պոլսո պատրիարքի լռության մասին
07-08-2026 19:00 Հայաստան Քաղաքականություն
tert.am Հուսով եմ՝ նամակը դեռ տեղ չի հասել, լրագրողներին ասել է Մայր աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ ինչպես են վերաբերվում Մայր աթոռում, որ Պոլսո պատրիարք Սահակ Մաշալյանը որևէ կերպ չի արձագանքել Վեհափառի և 6 եպիսկոպոսների «գործով» դատավարության մեկնարկին։
«Երևի փոստը լավ չի աշխատում»,-կատակել է Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը։
Նա արձագանքել է նաև լրագրողի հարցին, թե լուրեր են պտտվում՝ իբրև թե Պոլսո պատրիարքն է հավակնում կաթողիկոսի գահին։
«Չգիտեմ՝ ինչի վրա են հավակնում, երբ կաթողիկոսը, փառք Աստծո, ողջ ու առողջ է, և Աստված նրան երկար կյանք տա»,- ասել է Նաթան սրբազանը։

Надеюсь, что письмо еще не дошло; вероятно, почта работает плохо, - архиепископ Натан Оганнисян о молчании Константинопольского патриарха.
07-08-2026 19:00 Армения Политика
tert.am Я надеюсь, что письмо еще не дошло, сказал журналистам директор отдела внешних связей и протокола Эчмиадзинского кафедрального собора архиепископ Натан Хованнисян, отвечая на вопрос о том, как относятся в Эчмиадзине к тому, что Константинопольский патриарх Сахак Машалян никак не отреагировал на начало судебного процесса по делу Католикоса и 6 епископов.
«Наверное, почта плохо работает», - пошутил архиепископ Натан Хованнисян.
Он также ответил на вопрос журналиста о том, что ходят слухи, будто Константинопольский патриарх претендует на католикосский трон.
«Не знаю, на что они претендуют, когда католикос, слава Богу, жив и здоров, и да даст ему Бог долгую жизнь», - сказал Натан святейший.