Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության էջը փակված է, խաղաղությունը հաստատված է, եւ այն ահա ձեր աչքի առջեւ է, ձեր կյանքն է ու առօրյան․ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձն օգոստոսի 8-ի առիթով
08-08-2026 10:05 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Մեկ տարի առաջ այս օրը` 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ եւ մասնակցությամբ ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում` Սպիտակ տանը, հրավիրված եռակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն հաստատվեց։
Հիմա արդեն օգոստոսի 8-ի հանդիպումն անվանում ենք Խաղաղության գագաթնաժողով, իսկ այնտեղ իմ եւ Ադրբեջանի նախագահի ընդունած համատեղ հռչակագիրը, որ որպես վկա ստորագրեց նաեւ ԱՄՆ նախագահը, Խաղաղության հռչակագիր։ Այս անվանումները լիարժեք արտահայտում են այն արդյունքը, որ բերեց 2025 թվականի օգոստոսի 8-ը։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղությունը տեսանելի եւ զգալի է բոլորին։
2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի քաղաքացիները ոչ միայն վստահության քվե տվեցին խաղաղությանը, այլեւ տեր կանգնեցին խաղաղությանը։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե խաղաղության օրակարգի իրացման ճանապարհին վերջնական հանգրվանի ենք հասել։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում երեք ղեկավարների ներկայությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների կողմից նախաստորագրված «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն եւ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագիրը» սպասում է իր ստորագրմանն ու վավերացմանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատումը դեռ պետք է տեղի ունենա, մեզ բոլորիս շատ հուզում եւ անհանգստացնում է մեր հայրենակիցների՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ լինելը։
Բայց ակնհայտ է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ը սահմանագիծ է, եւ Հայաստանի Հանրապետության պատմությունը կարող ենք բաժանել դրանից առաջի եւ դրանից հետոյի։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից առաջ մեր պետությունը փակուղու մեջ էր, իսկ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո մեր առաջ բացվել են անծայրածիր հեռանկարներ, որոնցից օգտվել-չօգտվելը կախված է մեր հավաքական կամքից, մեր իմացությունից ու աշխարհն ու մեր պատմությունը սովորելու մեր ընդունակությունից։
Հենց սրանում է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի մեծագույն քաղաքական եւ սոցիալ-հոգեբանական արդյունքը․ մեր պատմության ղեկը կրկին հայտնվել է մեր ձեռքում։ Սա չի նշանակում, թե ճանապարհը կատարյալ է եւ առանց վտանգների, սա նշանակում է, որ մեր որոշումներն են մեր հետագա ճակատագիրը կանխորոշող առաջնային գործոնը, ու սա պատմական շրջադարձ է։
Նախորդող շրջանը եւ Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները գալիս են համոզելու՝ մենք կարող ենք, մենք ի վիճակի ենք՝ որպես պետություն եւ ժողովուրդ, տե՛ր կանգնել մեր ճակատագրին, եւ սրա համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ու յուրաքանչյուրիդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ։
Վաշինգտոնի Խաղաղության գագաթնաժողովի կարեւորագույն արդյունքներից է «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարեկեցության» (TRIPP) նախագիծը, որը ոչ միայն Հայաստանի ապաշրջափակմանը վերջ է դնելու շատ մոտ ապագայում, ոչ միայն դառնալու է Հայաստանի ու տարածաշրջանի տնտեսության առանցքը, այլեւ օգնելու է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն իրար սկսեն ընկալել ոչ թե որպես խոչընդոտ, այլ որպես ճանապարհ, որպես դրացի։ Առաջիկայում մենք կսկսենք TRIPP նախագծի գործնական իրականացումն ու սա դառնալու է տարածաշրջանային ու միջազգային մեծ իրադարձություն։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության էջը փակված է, խաղաղությունը հաստատված է, եւ այն ահա ձեր աչքի առջեւ է, ձեր կյանքն է ու առօրյան։ Որեւէ խաղաղություն հաստատելը հեշտ չէ, հեշտ չի եղել նաեւ մեր խաղաղության հաստատումը։ Բայց ցանկացած խաղաղությունը փլուզելն ու ի չիք դարձնելը չափազանց հեշտ է, եւ դա կարելի է անել շատ արագ, ու հարց է` այդ պարագայում կհաջողվի արդյոք 35 տարի անց նորից հաստատել խաղաղություն։
Այսօր շատերը՝ ոմանք նպատակադրված, ոմանք էլ ակամա, գործում են խաղաղությունը փլուզելու տրամաբանությամբ, եւ այս գործունեությունը երբեմն քողարկվում է բարեհունչ կամ «հայրենասիրական» ծխածածկույթի ներքո։ Ուզում եմ ասել առանց սեթեւեթանքի՝ խաղաղությունն անշրջելի դարձնելու համար անհրաժեշտություն է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի» եւ «Ադրբեջանից հայ փախստականների վերադարձի» իրավունքի մասին, իսկ Ադրբեջանում «Արեւմտյան Ադրբեջանի եւ արեւմտաադրբեջանցիների վերադարձի» իրավունքի մասին խոսույթները չշարունակելը։
Սա հարց է, որը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում հասցեագրելու անհրաժեշտություն կա՝ հանուն մեր սերունդների խաղաղ համակեցության իրավունքի։ Սա է այն իրավունքը, որ մենք այսօր պետք է առարկայացնենք եւ հետապնդենք, եւ պետք է կարողանանք հաղթահարել սրան հակասող որեւէ խոսույթ։
Ես նախագահ Թրամփին շնորհակալություն եմ հայտնում այս խաղաղության հաստատման գործում իր ներդրած անուրանալի ջանքի համար։

The page of the conflict between Armenia and Azerbaijan is closed, peace has been established, and it is right before your eyes, it is your life and daily routine: Prime Minister Nikol Pashinyan's message on the occasion of August 8.
08-08-2026 10:55 Armenia Press release
Dear people, dear citizens of the Republic of Armenia,
One year ago on this day, August 8, 2025, as a result of a trilateral meeting initiated and attended by President Donald Trump in Washington, D.C., at the White House, peace was established between Armenia and Azerbaijan.
Now we refer to the August 8 meeting as the Peace Summit, and the joint declaration adopted by me and the President of Azerbaijan, which was also signed by the President of the United States as a witness, as the Peace Declaration. These names fully express the outcome brought about by August 8, 2025. The peace established between Armenia and Azerbaijan is visible and significant to everyone.
In the parliamentary elections of June 7, 2026, the citizens of Armenia not only voted in favor of peace but also stood up for peace. This, of course, does not mean that we have reached a final destination on the path to implementing the peace agenda.
The "Agreement on Establishing Peace and Inter-State Relations between Armenia and Azerbaijan," which was initially signed by the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan in the presence of the three leaders in Washington on August 8, 2025, awaits its signing and ratification; the delimitation between Armenia and Azerbaijan still needs to take place, and we are all very concerned and anxious about our compatriots being in captivity in Azerbaijan.
But it is clear that August 8, 2025, is a turning point, and we can divide the history of the Republic of Armenia into before and after that date. Before August 8, 2025, our state was in a deadlock, while after August 8, 2025, vast horizons have opened up before us, and whether we take advantage of them or not depends on our collective will, our knowledge, and our ability to learn from the world and our history.
This is precisely where the greatest political and socio-psychological outcome of the Washington Peace Summit lies: the helm of our history is once again in our hands. This does not mean that the road is perfect and without dangers; it means that our decisions are the primary factor determining our future destiny, and this is a historic turning point.
The preceding period and the results of the National Assembly elections come to convince us that we can, we are capable, as a state and a people, to stand up for our destiny, and for this, I want to thank all of you and each of you, dear citizens of the Republic of Armenia.
One of the most important outcomes of the Washington Peace Summit is the "Trump Path for International Peace and Prosperity" (TRIPP) project, which will not only soon put an end to the blockade of Armenia but will also become the core of the economy of Armenia and the region, and will help Armenia and Azerbaijan begin to perceive each other not as obstacles but as pathways, as neighbors. In the near future, we will begin the practical implementation of the TRIPP project, and this will become a major regional and international event.
The page of the Armenia-Azerbaijan conflict is closed, peace is established, and it is right before your eyes, it is your life and daily routine. Establishing any peace is not easy, and our establishment of peace has not been easy either. But any peace can be shattered and rendered void very easily, and this can happen very quickly, and the question is whether it will be possible to establish peace again after 35 years in that case.
Today, many—some intentionally, some inadvertently—act with the logic of undermining peace, and this activity is sometimes cloaked under benevolent or "patriotic" disguises. I want to say without hesitation that to make peace irreversible, it is necessary to talk about the "right of return of the Armenians of Nagorno-Karabakh" and the "right of return of Armenian refugees from Azerbaijan," while refraining from discussions about the "right of return of Western Azerbaijan and Western Azerbaijanis."
This is a question that needs to be addressed both in Armenia and Azerbaijan—for the sake of the right of peaceful coexistence for our generations. This is the right that we must materialize and pursue today, and we must be able to overcome any discourse that contradicts it.