Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության էջը փակված է, խաղաղությունը հաստատված է, եւ այն ահա ձեր աչքի առջեւ է, ձեր կյանքն է ու առօրյան․ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձն օգոստոսի 8-ի առիթով
08-08-2026 10:05 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Մեկ տարի առաջ այս օրը` 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին, նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ եւ մասնակցությամբ ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում` Սպիտակ տանը, հրավիրված եռակողմ հանդիպման արդյունքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն հաստատվեց։
Հիմա արդեն օգոստոսի 8-ի հանդիպումն անվանում ենք Խաղաղության գագաթնաժողով, իսկ այնտեղ իմ եւ Ադրբեջանի նախագահի ընդունած համատեղ հռչակագիրը, որ որպես վկա ստորագրեց նաեւ ԱՄՆ նախագահը, Խաղաղության հռչակագիր։ Այս անվանումները լիարժեք արտահայտում են այն արդյունքը, որ բերեց 2025 թվականի օգոստոսի 8-ը։ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաստատված խաղաղությունը տեսանելի եւ զգալի է բոլորին։
2026 թվականի հունիսի 7-ի խորհրդարանական ընտրություններում Հայաստանի քաղաքացիները ոչ միայն վստահության քվե տվեցին խաղաղությանը, այլեւ տեր կանգնեցին խաղաղությանը։ Սա, իհարկե, չի նշանակում, թե խաղաղության օրակարգի իրացման ճանապարհին վերջնական հանգրվանի ենք հասել։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում երեք ղեկավարների ներկայությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների կողմից նախաստորագրված «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղություն եւ միջպետական հարաբերություններ հաստատելու մասին համաձայնագիրը» սպասում է իր ստորագրմանն ու վավերացմանը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատումը դեռ պետք է տեղի ունենա, մեզ բոլորիս շատ հուզում եւ անհանգստացնում է մեր հայրենակիցների՝ Ադրբեջանում անազատության մեջ լինելը։
Բայց ակնհայտ է, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ը սահմանագիծ է, եւ Հայաստանի Հանրապետության պատմությունը կարող ենք բաժանել դրանից առաջի եւ դրանից հետոյի։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից առաջ մեր պետությունը փակուղու մեջ էր, իսկ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ից հետո մեր առաջ բացվել են անծայրածիր հեռանկարներ, որոնցից օգտվել-չօգտվելը կախված է մեր հավաքական կամքից, մեր իմացությունից ու աշխարհն ու մեր պատմությունը սովորելու մեր ընդունակությունից։
Հենց սրանում է Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի մեծագույն քաղաքական եւ սոցիալ-հոգեբանական արդյունքը․ մեր պատմության ղեկը կրկին հայտնվել է մեր ձեռքում։ Սա չի նշանակում, թե ճանապարհը կատարյալ է եւ առանց վտանգների, սա նշանակում է, որ մեր որոշումներն են մեր հետագա ճակատագիրը կանխորոշող առաջնային գործոնը, ու սա պատմական շրջադարձ է։
Նախորդող շրջանը եւ Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքները գալիս են համոզելու՝ մենք կարող ենք, մենք ի վիճակի ենք՝ որպես պետություն եւ ժողովուրդ, տե՛ր կանգնել մեր ճակատագրին, եւ սրա համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ու յուրաքանչյուրիդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ։
Վաշինգտոնի Խաղաղության գագաթնաժողովի կարեւորագույն արդյունքներից է «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարեկեցության» (TRIPP) նախագիծը, որը ոչ միայն Հայաստանի ապաշրջափակմանը վերջ է դնելու շատ մոտ ապագայում, ոչ միայն դառնալու է Հայաստանի ու տարածաշրջանի տնտեսության առանցքը, այլեւ օգնելու է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն իրար սկսեն ընկալել ոչ թե որպես խոչընդոտ, այլ որպես ճանապարհ, որպես դրացի։ Առաջիկայում մենք կսկսենք TRIPP նախագծի գործնական իրականացումն ու սա դառնալու է տարածաշրջանային ու միջազգային մեծ իրադարձություն։
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հակամարտության էջը փակված է, խաղաղությունը հաստատված է, եւ այն ահա ձեր աչքի առջեւ է, ձեր կյանքն է ու առօրյան։ Որեւէ խաղաղություն հաստատելը հեշտ չէ, հեշտ չի եղել նաեւ մեր խաղաղության հաստատումը։ Բայց ցանկացած խաղաղությունը փլուզելն ու ի չիք դարձնելը չափազանց հեշտ է, եւ դա կարելի է անել շատ արագ, ու հարց է` այդ պարագայում կհաջողվի արդյոք 35 տարի անց նորից հաստատել խաղաղություն։
Այսօր շատերը՝ ոմանք նպատակադրված, ոմանք էլ ակամա, գործում են խաղաղությունը փլուզելու տրամաբանությամբ, եւ այս գործունեությունը երբեմն քողարկվում է բարեհունչ կամ «հայրենասիրական» ծխածածկույթի ներքո։ Ուզում եմ ասել առանց սեթեւեթանքի՝ խաղաղությունն անշրջելի դարձնելու համար անհրաժեշտություն է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վերադարձի» եւ «Ադրբեջանից հայ փախստականների վերադարձի» իրավունքի մասին, իսկ Ադրբեջանում «Արեւմտյան Ադրբեջանի եւ արեւմտաադրբեջանցիների վերադարձի» իրավունքի մասին խոսույթները չշարունակելը։
Սա հարց է, որը թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում հասցեագրելու անհրաժեշտություն կա՝ հանուն մեր սերունդների խաղաղ համակեցության իրավունքի։ Սա է այն իրավունքը, որ մենք այսօր պետք է առարկայացնենք եւ հետապնդենք, եւ պետք է կարողանանք հաղթահարել սրան հակասող որեւէ խոսույթ։
Ես նախագահ Թրամփին շնորհակալություն եմ հայտնում այս խաղաղության հաստատման գործում իր ներդրած անուրանալի ջանքի համար։

Страница конфликта между Арменией и Азербайджаном закрыта, мир установлен, и он вот перед вашими глазами, это ваша жизнь и повседневность: Послание премьер-министра Николы Пашиняна по случаю 8 августа.
08-08-2026 10:55 Армения Пресс-релизы
Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
Год назад, в этот день, 8 августа 2025 года, по инициативе и с участием президента Дональда Трампа в столице США Вашингтоне, в Белом доме, в результате трехсторонней встречи был установлен мир между Арменией и Азербайджаном.
Теперь мы называем встречу 8 августа саммитом мира, а совместная декларация, принятая мной и президентом Азербайджана, которую также подписал президент США, называется Декларацией мира. Эти названия полностью отражают тот результат, который принесло 8 августа 2025 года. Установленный мир между Арменией и Азербайджаном виден и ощутим для всех.
На парламентских выборах 7 июня 2026 года граждане Армении не только выразили доверие миру, но и стали его защитниками. Это, конечно, не означает, что мы достигли окончательной точки на пути реализации повестки мира.
Соглашение о «Установлении мира и межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», предварительно подписанное министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в присутствии трех лидеров в Вашингтоне 8 августа 2025 года, ожидает своей подписи и ратификации, демаркация границы между Арменией и Азербайджаном еще должна состояться, и нас всех очень волнует и беспокоит то, что наши соотечественники находятся в неволе в Азербайджане.
Но очевидно, что 8 августа 2025 года является рубежом, и историю Республики Армения можно разделить на до и после этой даты. До 8 августа 2025 года наше государство находилось в тупике, а после 8 августа 2025 года перед нами открылись безбрежные перспективы, использование которых зависит от нашей коллективной воли, нашего знания и способности учиться у мира и нашей истории.
В этом и заключается величайший политический и социопсихологический результат Вашингтонского саммита мира: руль нашей истории снова оказался в наших руках. Это не означает, что путь идеален и без опасностей, это означает, что наши решения являются первоочередным фактором, предопределяющим нашу дальнейшую судьбу, и это исторический поворот.
Предшествующий период и результаты выборов в Национальное собрание приходят, чтобы убедить нас, что мы можем, мы способны как государство и народ, стать хозяевами нашей судьбы, и за это я хочу поблагодарить вас всех и каждого из вас, дорогие граждане Республики Армения.
Одним из важнейших результатов Вашингтонского саммита мира является проект «Путь Трампа к международному миру и благосостоянию» (TRIPP), который не только в ближайшем будущем положит конец блокаде Армении, не только станет центром экономики Армении и региона, но и поможет Армении и Азербайджану начать воспринимать друг друга не как препятствие, а как путь, как соседей. В ближайшее время мы начнем практическую реализацию проекта TRIPP, и это станет большим событием для региона и международного сообщества.
Страница конфликта между Арменией и Азербайджаном закрыта, мир установлен, и он вот перед вашими глазами, это ваша жизнь и повседневность. Установить любой мир не легко, и наш мир тоже не был установлен легко. Но разрушить любой мир и свести его на нет чрезвычайно легко, и это можно сделать очень быстро, и вопрос в том, удастся ли в таком случае снова установить мир через 35 лет.
Сегодня многие, некоторые целенаправленно, некоторые случайно, действуют в логике разрушения мира, и эта деятельность иногда маскируется под благозвучные или «патриотические» предлоги. Хочу сказать без колебаний, что для того, чтобы сделать мир необратимым, необходимо говорить о праве «возвращения армян Нагорного Карабаха» и «возвращения армянских беженцев из Азербайджана», а также прекратить разговоры о праве «возвращения Западного Азербайджана и западных азербайджанцев» в Азербайджане.
Это вопрос, который необходимо адресовать как в Армении, так и в Азербайджане ради права на мирное сосуществование наших поколений. Это то право, которое мы сегодня должны конкретизировать и преследовать, и мы должны быть в состоянии преодолеть любое противоречащее этому высказывание.