ԱԱԾ-ն 2026-ի առաջին կիսամյակում նախաձեռնել է 573 քրեական վարույթ
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում հակահետախուզական, ռազմական հակահետախուզական, պետական սահմանի պահպանության, և հանցագործությունների դեմ պայքարի ուղղություններով իրականացված աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերվել և խափանվել է ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների բազմաթիվ դեպքեր, ձեռնարկվել են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ համապատասխան հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ, այդ թվում կանխվել և չեզոքացվել են օտարերկրյա պետությունների հատուկ ծառայությունների, անօրինական զինված կազմավորումների, հանցավոր խմբերի, սահմանադրական կարգը բռնությամբ փոխելու, իշխանության յուրացման նպատակ ունեցող կազմակերպությունների, ինչպես նաև առանձին անձանց կողմից պետության անվտանգության, ինքնիշխանության, ՀՀ զինված ուժերի և այլ զինվորական կառույցների դեմ նախապատրաստվող հետախուզական-քայքայիչ, դիվերսիոն, ահաբեկչական ծրագրեր և գործողություններ:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում հանցագործությունների վերաբերյալ նախաքննական մարմիններին ներկայացված առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդումների հիման վրա նախաձեռնվել է 573 քրեական վարույթ:
Պետության անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 22 քրեական վարույթ, որից՝
4-ը՝ պետական դավաճանության,
1-ը՝ պետական դավաճանության և լրտեսության փորձի,
1-ը՝ լրտեսության փորձի,
1-ը՝ պետական դավաճանության, լրտեսության, իշխանության յուրացման նախապատրաստության, սահմանադրական կարգի տապալման նախապատրաստության,
5-ը՝ լրտեսության,
2-ը՝ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ ապօրինի ձեռք բերած անձի կողմից դրանք հրապարակելու,
5-ը՝ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելու հատկանիշներով:
Հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 44 քրեական վարույթ, որից՝
1-ը՝ ահաբեկչության նախապատրաստության,
2-ը՝ ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելու,
3-ը՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ տալու կամ ստանալու կամ պահպանելու, քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու կամ ներգրավելու և քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման մասնակցին կամ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձին դիմելու հատկանիշներով:
Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի պահպանության, և պետական սահմանում անվտան­գութ­յան ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումներոի արդյունքում բացահայտված կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 197 քրեական վարույթ, որից՝
97-ը՝ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, դրա փորձի կամ հանցակցությամբ ապօրինի սահմանահատման (որից 56-ը՝ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործմամբ),
83-ը՝ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելու կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելու, պատրաստելու կամ օգտագործելու,
3-ը՝ անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հատկանիշներով:
Թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, պրեկուրսորների, խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութերի օրինական շրջանառության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 44 քրեական վարույթ, որից՝
28-ը՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների ապօրինի շրջանառության կամ դրանց ապօրինի իրացման,
12-ը՝ թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների, դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց պրեկուրսորների մաքսանենգության,
4-ը՝ առանց իրացնելու նպատակի թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի, դրանց պատրաստուկների կամ դրանց համարժեք նյութերի (անալոգի) կամ դրանց ածանցյալների կամ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառության հատկանիշներով:
Սահմանադրական իրավունքների և ազատությունների դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 33 քրեական վարույթ, որից՝
23-ը՝ ընտրակաշառք ստանալու և/կամ տալու,
3-ը՝ հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու,
3-ը՝ ընտրական կամ հանրաքվեին մասնակցելու իրավունքի իրականացումը, ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքներին կամ ընտրությանը կամ հանրաքվեին մասնակցող անձանց իրավունքների կամ պարտականությունների իրականացմանը խոչընդոտելու,
2-ը՝ քարոզչություն կատարելուն կամ քարոզչություն կատարելուց հրաժարվելուն հարկադրելու կամ քարոզչություն կատարելուն այլ կերպ խոչընդոտելու,
2-ը՝ հանրաքվեի կամ ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու հատկանիշներով:
Հանրային ծառայության շահերի, սեփականության և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերով նախաձեռնվել է 115 քրեական վարույթ, որից՝
7-ը՝ կաշառք տալու և/կամ ստանալու,
19-ը՝ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու,
10-ը՝ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու,
12-ը՝ ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության,
4-ը՝ փողերի լվացման,
3-ը՝ ֆինանսական բուրգ ստեղծելու, կազմակերպելու կամ ղեկավարելու հատկանիշներով:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից նախաքննական մարմիններին առերևույթ հանցանքների վերաբերյալ ներկայացված պատշաճ հաղորդումների հիման վրա քրեական վարույթներ են նախաձեռնվել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված այլ հանցագործությունների հատկանիշներով:

Служба национальной безопасности инициировала 573 уголовных дела в первом полугодии 2026 года.
В результате работы, проведенной Национальной службой безопасности РА в рамках своих законных полномочий в направлениях контрразведки, военной контрразведки, охраны государственной границы и борьбы с преступностью, было выявлено и предотвращено множество случаев тяжких и особо тяжких преступлений, предприняты необходимые оперативно-розыскные мероприятия по раскрытию соответствующих преступлений, в том числе предотвращены и нейтрализованы разведывательно-подрывные, диверсионные, террористические планы и действия, готовившиеся против безопасности государства, его суверенитета, Вооруженных сил РА и других военных структур со стороны специальных служб иностранных государств, незаконных вооруженных формирований, преступных групп, организаций, стремящихся насильственно изменить конституционный порядок и узурпировать власть, а также отдельных лиц.
В первом полугодии 2026 года на основании надлежащих сообщений о явных преступлениях, представленных следственным органам, было возбуждено 573 уголовных дела:
По делам о преступлениях против безопасности государства возбуждено 22 уголовных дела, из которых:
4 — за государственную измену,
1 — за попытку государственной измены и шпионажа,
1 — за попытку шпионажа,
1 — за государственную измену, шпионаж, подготовку к узурпации власти, подготовку к свержению конституционного порядка,
5 — за шпионаж,
2 — за публикацию сведений, содержащих государственную тайну, полученных незаконно,
5 — по признакам публикации сведений, содержащих государственную тайну:
По делам о преступлениях против общественной безопасности возбуждено 44 уголовных дела, из которых:
1 — за подготовку к терроризму,
2 — за распространение ложной информации о терроризме,
3 — по признакам предоставления, получения или сохранения высшего статуса в уголовной иерархии, участия или вовлечения в группировку, имеющую уголовную субкультуру, и обращения к участнику группировки или лицу, имеющему высший статус в уголовной иерархии:
В результате мероприятий, проведенных по охране государственной границы Республики Армения и обеспечению безопасности на государственной границе, возбуждено 197 уголовных дел по преступлениям против порядка управления, из которых:
97 — за незаконное пересечение государственной границы, попытку или соучастие в незаконном пересечении границы (из которых 56 — с использованием поддельных документов),
83 — за подделку документов, штампов, печатей, бланков или за реализацию, изготовление или использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков,
3 — по признакам организации незаконной миграции:
По делам о преступлениях против законного оборота наркотиков, психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов, прекурсоров, сильно действующих или токсичных веществ возбуждено 44 уголовных дела, из которых:
28 — за незаконный оборот наркотиков, психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных,
12 — за контрабанду наркотиков, психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов, эквивалентных веществ (аналогов) или их прекурсоров,
4 — по признакам незаконного оборота наркотиков, психотропных (психоактивных) веществ, их препаратов или эквивалентных веществ (аналогов) или их производных или прекурсоров без цели реализации:
По делам о преступлениях против конституционных прав и свобод возбуждено 33 уголовных дела, из которых:
23 — за получение и/или дачу взятки,
3 — за препятствование или принуждение к проведению собраний или участию в них,
3 — за препятствование реализации права на участие в выборах или референдуме, работе избирательных комиссий или реализации прав и обязанностей лиц, участвующих в выборах или референдуме,
2 — за принуждение к проведению агитации или отказу от нее или иным образом препятствованию проведению агитации,
2 — по признакам нарушения запрета на благотворительность во время референдума или выборов:
По делам о преступлениях против интересов государственной службы, собственности и экономической деятельности возбуждено 115 уголовных дел, из которых:
7 — за дачу и/или получение взятки,
19 — за злоупотребление полномочиями или влиянием должностного лица, связанных с его служебными полномочиями,
10 — за совершение служебного подлога,
12 — за незаконную предпринимательскую деятельность,
4 — за отмывание денег,
3 — по признакам создания, организации или руководства финансовой пирамидой:
На основании надлежащих сообщений о явных преступлениях, представленных следственным органам Национальной службой безопасности РА, также были возбуждены уголовные дела по другим признакам, предусмотренным Уголовным кодексом РА.