ԻՀՊԿ-ն հայտարարել է՝ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կախված չէ Օմանի հետ բանակցություններից
azatutyun.am Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն այսօր հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը կապված չէ Իրանի և Օմանի միջև բանակցությունների հետ, այլ պայմանավորված է ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի առաջադրած պայմանների ընդունմամբ:
Նախօրեին ԱՄՆ պաշտոնյան Reuters-ին հայտնել էր Իրանի և Օմանի միջև արձանագրված առաջընթացի մասին, որը կարող է շուտով հանգեցնել Հորմուզի նեղուցի վերաբացմանը և հնարավոր դարձնել նավթի արտահանման վերականգնմանը։ Նավթի արտահանումը խափանվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի՝ արդեն հինգ ամիս շարունակվող պատերազմի պատճառով։
«Հորմուզի նեղուցի վերաբացումը պայմանավորված է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից սահմանված կոնկրետ մեխանիզմներով և պայմաններով և կապ չունի Իրանի ու Օմանի միջև ընթացող բանակցությունների հետ», - Հեղափոխության պահապանների կորպուսի խոսնակ Հոսեյն Մոհեբիի խոսքերն է մեջբերել իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը:

ИГПК заявил, что reopening Ормузского пролива не зависит от переговоров с Оманом.
azatutyun.am Корпус стражей исламской революции Ирана сегодня заявил, что повторное открытие Ормузского пролива не связано с переговорами между Ираном и Оманом, а обусловлено принятием условий, выдвинутых Ираном, со стороны США:
На днях официальный представитель США сообщил Reuters о достигнутом прогрессе между Ираном и Оманом, который может вскоре привести к повторному открытию Ормузского пролива и возможному восстановлению экспорта нефти. Экспорт нефти был нарушен из-за продолжающейся уже пять месяцев войны США против Ирана.
«Повторное открытие Ормузского пролива обусловлено конкретными механизмами и условиями, установленными Исламской Республикой Иран, и не имеет отношения к переговорам между Ираном и Оманом», - приводит слова представителя Корпуса стражей революции Хосейна Мохеби иранское информационное агентство Tasnim: