Ադրբեջանը և Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում կարևոր և վճռական քայլեր են ձեռնարկել, որպեսզի խաղաղությունը շոշափելի իրականություն դարձնեն երկու երկրների ժողովուրդների համար․ Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար
08-08-2026 15:00 Քաղաքականություն
tert.am Ադրբեջանը և Հայաստանը մեկ տարվա ընթացքում կարևոր և վճռական քայլեր են ձեռնարկել, որպեսզի խաղաղությունը շոշափելի իրականություն դարձնեն երկու երկրների ժողովուրդների համար։ Այս մասին ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Պասկալ Կոնֆավրյոյի հայտարարության մեջ՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած Վաշինգտոնի գագաթնաժողովի տարելիցի առթիվ։
«2026 թվականի օգոստոսի 8-ին նշվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված պատմական համաձայնագրի առաջին տարելիցը։ Անցած տարվա ընթացքում երկու երկրների իշխանությունները կարևոր և խիզախ քայլեր են ձեռնարկել, որպեսզի խաղաղությունը շոշափելի իրականություն դարձնեն իրենց ժողովուրդների համար», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան ակնկալում է, որ այս գործընթացը կշարունակվի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ ու վավերացմամբ, սահմանների բացմամբ և տարածաշրջանային տրանսպորտային կապակցվածության զարգացմամբ, որպեսզի Հարավային Կովկասը վերստին դառնա լիարժեք համագործակցության տարածք և կապող օղակ Եվրոպայի ու Ասիայի միջև։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան իր եվրոպացի գործընկերների հետ միասին կշարունակի ակտիվորեն աջակցել այս գործընթացին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության լիակատար հարգմամբ։

Azerbaijan and Armenia have taken important and decisive steps over the past year to make peace a tangible reality for the peoples of both countries, said the spokesperson for the French Ministry of Foreign Affairs.
08-08-2026 15:00 Politics
tert.am Azerbaijan and Armenia have taken important and decisive steps over the past year to make peace a tangible reality for the peoples of both countries. This was stated by Pascal Confavreux, spokesperson for the French Ministry of Foreign Affairs, in a statement on the occasion of the anniversary of the Washington summit held on August 8, 2025.
«August 8, 2026 marks the first anniversary of the historic agreement aimed at normalizing relations between Armenia and Azerbaijan. Over the past year, the authorities of both countries have taken important and courageous steps to make peace a tangible reality for their peoples,» the statement said.
According to him, France expects this process to continue with the signing and ratification of a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, the opening of borders, and the development of regional transport connectivity, so that the South Caucasus can once again become a space for full cooperation and a connecting link between Europe and Asia.
He added that France, together with its European partners, will continue to actively support this process, fully respecting the sovereignty and territorial integrity of Armenia and Azerbaijan.