Վրաստանը թուրք-ադրբեջանական հօգուտ Ռուսաստանի «մաքսանենգություն» է կանխել
1in.am Օգոստոսի 6 -ին Բաքվի Report կայքը գրել է, որ Թբիլիսիում Ադրբեջանի դեսպանատունը Վրաստանի ԱԳՆ-ին «բողոքի նոտա է փոխանցել»։ Ըստ այդմ, Ադրբեջանը «պարզաբանումներ է պահանջել, թե ինչո՞ւ ադրբեջանական բեռնափոխադրողները «Սարփի» և «Կարմիր կամուրջ» սահմանային անցակետերում օրեր շարունակ սպասում են փաստաթղթերի ձևակերպման և հաճախ մերժում ստանում»։
Օգոստոսի 7-ին Վրաստանի ֆինանսաների նախարարության Եկամուտների ծառայությունը հայտարարել է, որ Վրաստանի մաքսավորները «կանխել են Թուրքիայից Ռուսաստան եվրոպական ծագման պատժամիջոցների ենթակա բեռների փոխադրումը, որ փորձել է իրականացնել ադրբեջանական բեռնափոխադրողը»։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, որ փոխանցել է վրացական apsny.ge առցանց լրատվամիջոցը, միջադեպը տեղի է ունեցել Թուրքիայի հետ սահմանի «Սարփի» անցակետում՝ «սույն թվականի հուլիսի 24-ին»։ Ստուգմամբ պարզվել է, որ Ադրբեջանի քաղաքացու կողմից շահագործվող բեռնատարը «Թուրքիայից Ռուսաստան է տեղափոխում Եվրամիությունում արտադրված ապրանք»։
Հիմք ընդունելով Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության սահմանած պատժամիջոցները, վրացի մաքսավորները «բեռնատարը ետ ուղարկել են Թուրքիայի տարածք»։ Մի քանի ժամ հետո նույն բեռնատարը կրկին փորձել է հատել Վրաստանի մաքսային սահմանը՝ ներկայացնելով «նոր սերտիֆիկատ, ըստ որի ապրանքները, իբր, արտադրված են Թուրքիայում»։ Զննմամբ, սակայն, պարզվել է, որ ապրանքները ունեն գործարանային մակնշումներ, որ բացահայտել են արտադրող երկրները՝ Գերմանիա և Խորվաթիա։
Թեև Վրաստանի պատկան մարմինը տվյալ միջադեպը ուղղակիորեն չի կապել Ադրբեջանի ԱԳՆ բողոքի նոտայի հետ, բայց ակնհայտ է, որ վրացական սահմանին ադրբեջանական բեռնափոխադրողների ստուգումները կապված են Թուրքիայից Ռուսաստան պատժամիջոցային ապրանքների մատակարարումները կանխելու հետ։ Պաշտոնական Թբիլիսին չի մանրամասնել, թե Գերմանիայում և Խորվաթիայում արտադրված հատկապես ի՞նչ ապրանքներ էին փորձում Թուրքիայի Ռուսաստան տեղափոխել։ Կարելի է ենթադրել, որ դրանք կամ ունեցել են ռազմական, կամ առնվազն երկակի նշանակություն։
Վրաստանը, ըստ էության, բացահայտել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձել են իր տարածքը օգտագործել, որպեսզի Ռուսաստանը եվրոպական արտադրության ապրանքներ ստանա՝ շրջանցելով Եվրամիության պատժամիջոցները։ Ուշագրավ է, որ Վրաստանի կառավարությունը թուրք-ադրբեջանական «մաքսանենգության» մասին տեղեկատվություն է տարածել ռուս-վրացական պատերազմի 18-րդ տարելիցին ընդառաջ, երբ ընդդիմությունը «Վրացական երազանքին» մեղադրում է «Վրաստանի թիվ մեկ թշնամի Ռուսաստանի հետ գաղտնի համագործակցության» մեջ։

Грузия предотвратила «контрабанду» в пользу России, организованную Турцией и Азербайджаном.
1in.am  6 августа сайт Report в Баку сообщил, что посольство Азербайджана в Тбилиси передало Министерству иностранных дел Грузии «ноту протеста». В соответствии с этим, Азербайджан «потребовал разъяснений, почему азербайджанские грузоперевозчики «Сарпи» и «Красный мост» на границе ожидают оформления документов в течение нескольких дней и часто получают отказ».
7 августа Служба доходов Министерства финансов Грузии заявила, что грузинские таможенники «предотвратили транспортировку грузов, подпадающих под санкции Европейского Союза, из Турции в Россию, которую пытался осуществить азербайджанский грузоперевозчик».
Согласно официальному сообщению, переданному грузинским онлайн-изданием apsny.ge, инцидент произошел на пограничном пункте «Сарпи» с Турцией «24 июля текущего года». В ходе проверки выяснилось, что грузовик, эксплуатируемый гражданином Азербайджана, «перевозит товары, произведенные в Европейском Союзе, из Турции в Россию».
Основываясь на санкциях, введенных Европейским Союзом против России, грузинские таможенники «вернули грузовик на территорию Турции». Через несколько часов тот же грузовик снова попытался пересечь грузинскую таможенную границу, представив «новый сертификат, согласно которому товары якобы произведены в Турции». Однако при проверке выяснилось, что товары имеют заводские маркировки, указывающие на страны-изготовители — Германию и Хорватию.
Хотя грузинские власти напрямую не связали данный инцидент с нотой протеста Министерства иностранных дел Азербайджана, очевидно, что проверки азербайджанских грузоперевозчиков на грузинской границе связаны с предотвращением поставок санкционных товаров из Турции в Россию. Официальный Тбилиси не уточнил, какие именно товары, произведенные в Германии и Хорватии, пытались перевезти в Россию через Турцию. Можно предположить, что они могли иметь либо военное, либо как минимум двойное назначение.
Грузия фактически раскрыла, что Турция и Азербайджан пытались использовать ее территорию для того, чтобы Россия получила товары европейского производства, обходя санкции Европейского Союза. Примечательно, что правительство Грузии распространило информацию о турецко-азербайджанском «контрабанде» накануне 18-й годовщины российско-грузинской войны, когда оппозиция обвиняет «Грузинскую мечту» в «секретном сотрудничестве с главным врагом Грузии — Россией».