Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը մտահոգություն է հայտնել եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակին
Ազատություն․ Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն անդրադարձել է Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակին, իր մտահոգություն է հայտնել եկեղեցու «ներքին գործերին անհարկի միջամտության առնչությամբ»։
Խորհուրդն ընդգծել է Հայ առաքելական եկեղեցու կենսական դերը հայ ժողովրդի հոգևոր, մշակութային և պատմական կյանքում։
Կազմակերպությունը հույս է հայտնել, որ ստեղծված հակամարտությունը կլուծվի այնպես, որ կնպաստի ողջ հայ ժողովրդի բարօրությանը։
«Այս ժամանակահատվածում մենք աղոթքով և աջակցությամբ կանգնած ենք Հայ Առաքելական եկեղեցու և նրա ժողովրդի կողքին»,- ասված է հայտարարությունում։
Նախօրեին մեկնարկեց Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի դատավարությունը: Կաթողիկոսը մեղադրվում է դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու համար, մի գործով որով մեղադրվեցին նաև եկեղեցու վեց բարձրաստիճան հոգևորականներ:
Այս գործը վերաբերում է վարչապետի հակակաթողիկոսական արշավին միացած 10 եպիսկոպոսներից Գևորգ սրբազանին: Կաթողիկոսը պաշտոնանկ էր արել նրան, իսկ դատարանը պարտավորեցրել վերականգնել հոգևորականին իր պաշտոնին: Մայր Աթոռը, սակայն, չվերականգնեց ու կարգալույծ արեց նրան՝ հայտարարելով, որ այս հարցերը դատարանի տիրույթում չեն, սա միջամտություն է եկեղեցու ինքնավարությանը: Քննչականը սա համարեց դատական ակտի խոչընդոտում:
«Ցավով ենք անդրադառնում, որ մեր Սուրբ եկեղեցին ու հոգևորականները իշխանությունների կողմից ենթարկվում են հետապնդումների, ապօրինի և շինծու քրեական գործերով կալանք ու ազատության սահմանափակումներ են կիրառվել մեր մի շարք եկեղեցականների, ազգային բարերարի և ազգանվեր ու եկեղեցասեր այլ անձանց նկատմամբ»,- նախօրեին հայտարարեց Գարեգին Երկրորդը:

Всемирный совет церквей выразил обеспокоенность ситуацией вокруг церкви.
Свобода: Всемирный совет церквей обратил внимание на ситуацию вокруг Армянской апостольской церкви и выразил свою озабоченность по поводу «необоснованного вмешательства в внутренние дела церкви».
Совет подчеркнул жизненно важную роль Армянской апостольской церкви в духовной, культурной и исторической жизни армянского народа.
Организация выразила надежду, что возникший конфликт будет разрешен таким образом, чтобы способствовать благосостоянию всего армянского народа.
«В этот период мы стоим с молитвой и поддержкой рядом с Армянской апостольской церковью и ее народом», - говорится в заявлении.
На днях начался процесс против Католикоса всех армян. Католикос обвиняется в препятствовании исполнению судебного акта, по делу которого также обвиняются шесть высокопоставленных духовных лиц церкви.
Это дело касается Георгия епископа, одного из 10 епископов, присоединившихся к антикатоликосской кампании премьер-министра. Католикос снял его с должности, а суд обязал восстановить священнослужителя на его посту. Однако Святой Эчмиадзин не восстановил его и лишил сана, заявив, что эти вопросы не находятся в юрисдикции суда, это вмешательство в автономию церкви. Следствие расценило это как препятствование судебному акту.
«С горечью отмечаем, что наша Святая церковь и священнослужители подвергаются преследованиям со стороны властей, незаконным и сфабрикованным уголовным делам подверглись наши ряд церковных деятелей, национальный благотворитель и другие лица, преданные церкви», - заявил Гарегин Второй накануне.