Էրդողանը Ալիևին կանգնեցրել է փաստի առաջ, ի՞նչ որոշում կընդունի նա
1in.am Մեքքայի համաձայնագիրը ուղղված չէ որևէ կոնկրետ երկրի դեմ և բաց է խաղաղության, բարգավաճման և տարածաշրջանում կայունության ձգտող բոլոր եղբայրական երկրների համար։ Այդ մասին սոցցանցային գրառում է կատարել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մոհամեդ բին Սալմանի և Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆի հետ «Համատեղ պաշտպանության մասին» փաստաթուղթը ստորագրելուց հետո։ Նրա գնահատմամբ, համաձայնագիրը նախատեսում է համագորխակցություն անվտանգության, ռազմական արդյունաբերության և ահաբեկչության դեմ պայքարի ասպարեզներում։
Թուրքիայի նախագահի գրառման ամենակարեւոր շեշտադրումը, թերևս, Մեքքայի համաձայնագրի «բոլոր եղբայրական երկրների համար բաց լինելու» հավաստիացումն է։ Թուրքիայի համար առաջին եղբայրական երկիրը Ադրբեջանն է։ Ավելին, թուրք-ադրբեջանական հարաբերությունները կառուցված են «մեկ ազգ՝ երկու պետություն» սկզբունքով, ինչը կողմերը բազմիցս վերահաստատել են առաջնորդների հայտարարությունների մակարդակով։
Այս իմաստով Էրդողանի հրավերի առաջին հասցեատերը, բնականաբար, Իլհամ Ալիևն է։ Պաշտոնական Բաքուն Մեքքայի համաձայնագրի վերաբերյալ դեռևս տեսակետ չի հայտնել։ Մերձավոր Արևելքում փաստացի նոր ռազմական դաշինքի ստեղծմանը առայժմ չի արձագանքել նաև Ռուսաստանը։ Փոխարենը աչքի է զարնում Իրանի շատ կոշտ դիրքորոշումը, խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին կապերի կոմիտեի խոսնակ Ռեզային այն որակել է «թղթե անվտանգություն» և Սաուդյան Արաբիային հիշեցրել, որ ԱՄՆ-ի հետ տասնամյակների համագործակցությունը «ոչ մի արդյունքի չի հասել»։
Մեքքայի համաձայնագրի նախաձեռնությունը Թուրքիայինն է և փաստացի երկու՝ իսրայելական և իրանական, ուղղություններով Ադրբեջանին խիստ անհարմարություն է պատճառում։ Թուրք-սաուդա-պակիստանյան «եռյակ դաշինքը», անկասկած, հետապնդում է Մերձավոր Արևելքում Իսրայելի ազդեցությունը հակակշռելու նպատակ, բայց միաժամանակ կոչված է երաշխավորելու Սաուդյան Արաբիայի անվտանգությունը։
Բաքուն, այսպիսով, հայտնվել է Մեքքայի համաձայնագրին միանալու Անկարայի «եղբայրական» հորդորի, Իրանի հակազդեցությանը արժանանալու և Իսրայելի հետ համագործակցությունը առնվազն սահմանափակելու վտանգների միջակայքում։ Մանավանդ պարզ չէ, թե Պարսից ծոցի իր ավանդական դաշնակից Սաուդյան Արաբիային Թուրքիայի կողմից «առևանգելուն» Միացյալ Նահանգները ինչպե՞ս կվերաբերվի։

Эрдоган поставил Алиева перед фактом, какое решение он примет?
1in.am Соглашение Мекки не направлено против какой-либо конкретной страны и открыто для всех братских стран, стремящихся к миру, процветанию и стабильности в регионе. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем посте в социальных сетях после подписания документа «О совместной обороне» с наследным принцем Саудовской Аравии Мохамедом бин Салманом и премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом. По его оценке, соглашение предполагает сотрудничество в области безопасности, военно-промышленного комплекса и борьбы с терроризмом.
Наиболее важным акцентом записи президента Турции, возможно, является подтверждение того, что соглашение Мекки «открыто для всех братских стран». Для Турции первой братской страной является Азербайджан. Более того, турко-азербайджанские отношения построены на принципе «один народ — два государства», что стороны многократно подтверждали на уровне заявлений лидеров.
В этом смысле первым адресатом приглашения Эрдогана, естественно, является Ильхам Алиев. Официальный Баку пока не высказал своего мнения по поводу соглашения Мекки. На создание фактического нового военного альянса на Ближнем Востоке пока не отреагировала и Россия. Зато бросается в глаза очень жесткая позиция Ирана, спикер комитета по национальной безопасности и внешним связям парламента Реза назвал это «бумажной безопасностью» и напомнил Саудовской Аравии, что сотрудничество с США на протяжении десятилетий «не дало никаких результатов».
Инициатива соглашения Мекки принадлежит Турции и фактически создает серьезные неудобства для Азербайджана в двух направлениях — израильском и иранском. Турко-саудо-пакистанский «треугольный альянс», безусловно, преследует цель противодействия влиянию Израиля на Ближнем Востоке, но одновременно призван гарантировать безопасность Саудовской Аравии.
Таким образом, Баку оказался между угрозами присоединиться к соглашению Мекки по «братскому» призыву Анкары, получить реакцию Ирана и как минимум ограничить сотрудничество с Израилем. Особенно непонятно, как Соединенные Штаты отреагируют на «похищение» Саудовской Аравии, традиционного союзника в Персидском заливе, Турцией.