Ինչ ճանապարհ պետք է անցնի ՀՀ–ն վիզաների ազատականացման հասնելու համար, և երբ է դա հնարավոր
sputnik․ ԵՄ–ն նախատեսում է Հայաստանի հակառուսական քայլերը խրախուսել վիզաների ազատականացման հեռանկարները շահարկելու հաշվին։ Բայց առանց վիզայի ռեժիմը հասանելի կդառնա՞ Հայաստանի համար, և եթե այո, ապա ե՞րբ։
Թեև ՀՀ իշխանությունները հայտարարում են, որ Եվրամիության հետ բանակցություններում «պատմական առաջընթաց» է գրանցվել, բայց Հայաստանի քաղաքացիների համար վիզաների շուտափույթ չեղարկումն իրատեսական չէ։ Այդ ճանապարհն անցած երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ վիզաների ազատականացման գործընթացը տարիներ է տևում և պետական ինստիտուտների լայնածավալ վերափոխում է պահանջում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենի վերջին այցի ժամանակ հայտարարեց, որ Հայաստանի նպատակն է Եվրոպական միության հետ վիզաների ազատականացմանը հասնել մինչև 2029 թվականը: Ֆոն դեր Լյայենն իր հերթին հայտարարեց, որ Հայաստանը միակ գործընկերն է, որի հետ Եվրամիությունն այժմ ակտիվ երկխոսություն է վարում վիզայի ռեժիմի ազատականացման շուրջ:
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը մեկնարկեց 2024 թվականի սեպտեմբերին։ 2026 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովը Երևանին փոխանցեց վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի (Visa Liberalisation Action պլան, VLAP) կատարման մասին առաջին զեկույցը։ Փաստաթուղթը պարունակում էր 4 մասով ներկայացված 74 պահանջ՝ կենսաչափական փաստաթղթերի անվտանգություն, սահմանների կառավարում և միգրացիա, հասարակական կարգի ապահովում և հանցավորության դեմ պայքար, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանություն:
Սակայն առաջին զեկույցը ստանալը նշանակում է միայն երկարատև գործընթացի մեկնարկ, ոչ թե վիզաների չեղարկում:
Ոչ թե վիզաների ազատականացում, այլ պետության լայնածավալ փոխակերպում
Մինչ քաղաքացիներին առանց վիզայի ճանապարհորդելու թույլտվություն տալը ԵՄ-ն տարիներով վերահսկելու և գնահատելու է` երկիրը համապատասխանում է կառավարման եվրոպական չափանիշներին, թե ոչ:
Մոդելը, որով այսօր շարժվում է Հայաստանը, նախկինում կիրառվել է Վրաստանի և Մոլդովայի նկատմամբ։ Պետական կառուցվածքի փոփոխությունների մանրամասն պլանը ներկայացնելուց հետո եվրոպացի փորձագետները պարբերաբար ստուգում են իրենց բոլոր պահանջների կատարումը: Միայն դրանից հետո է սկսվում առանց վիզայի ռեժիմ մտցնելու մասին որոշման ընդունման քաղաքական գործընթացը։
Ըստ էության, առանց վիզայի ռեժիմը դառնում է պետական ինստիտուտների համալիր արդիականացման համար խրախուսում։
Գործընթացը տարիներ է տևում
Վրաստանը համարվում է վիզաների ազատականացման առավել ցայտուն օրինակներից մեկը։
ԵՄ-ի հետ պաշտոնական երկխոսությունը սկսվեց 2012-ին, և արդեն 2013-ին Թբիլիսին ստացավ վիզայի ազատականացման գործողությունների ծրագիր, որը նախատեսում էր լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ:
Մի քանի տարվա ընթացքում վրացական իշխանությունները ստիպված էին արդիականացնել կենսաչափական փաստաթղթերի համակարգը, փոփոխել միգրացիոն քաղաքականությունն ու սահմանային վերահսկողությունը, ուժեղացնել կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարը, տասնյակ նոր օրենքներ ընդունել, ներդնել ժամանակակից թվային պետական ռեեստրներ և ամրապնդել անձնական տվյալների պաշտպանության համակարգը:
Շատ կարևոր էր ռեադմիսիայի (հետընդունման) մասին համաձայնագիրը. եթե Վրաստանի քաղաքացին անօրինական է գտնվում ԵՄ-ում, Թբիլիսին պարտավոր էր նրան արագ հետ ընդունել: Դա սկզբունքային հարց էր Եվրոպայի համար։
Այս ամենն ուղեկցվում էր Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից մշտական մոնիտորինգով։ ԵՄ փորձագետները պարբերաբար այցելում էին Վրաստան, գնահատում պարտավորությունների կատարումը, վերլուծում օրենսդրական փոփոխությունները և բարեփոխումների գործնական կիրառումը:
Անգամ տեխնիկական պահանջների կատարումից հետո գործընթացը չավարտվեց։ 2015-2016 թվականների միգրացիոն ճգնաժամի ֆոնին ԵՄ մի շարք երկրներ մտավախություն ունեին, որ անօրինական միգրացիան կաճի, իսկ առանց վիզայի ռեժիմը կչարաշահվի: Արդյունքում Բրյուսելը մշակեց առանց վիզայի ռեժիմը կասեցնելու հատուկ մեխանիզմ, որը թույլ է տալիս արագ վերականգնել վիզայի սահմանափակումները, եթե միգրացիոն ռիսկեր են առաջանում։
Միայն 2015 թվականի դեկտեմբերին Եվրահանձնաժողովը պաշտոնապես ճանաչեց Վրաստանի կողմից Գործողությունների ծրագրի բոլոր պահանջների կատարումը։ Եվս մեկուկես տարի պահանջվեց, որպեսզի Եվրախորհրդարանը և ԵՄ անդամ երկրները վերջնականապես համաձայնեցնեն որոշումը։
Արդյունքում Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի ռեժիմն ուժի մեջ մտավ միայն 2017 թվականի մարտի 28-ին՝ Եվրամիության հետ պաշտոնական երկխոսության մեկնարկից գրեթե 5 տարի անց:
Վերահսկողությունը պահպանվում է նույնիսկ վիզաների ազատականացումից հետո
Վիզայի ազատականացումը չի նշանակում, որ վերահսկողությունն ավարտվում է։ Անգամ առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելուց հետո Եվրամիությունը շարունակում էր ուշադիր հետևել Վրաստանում տիրող իրավիճակին։ Պատճառը ապաստանի տրամադրման դիմումների թվի աճն էր, ինչպես նաև կացության թույլատրելի ժամկետը գերազանցելու և երկրի քաղաքացիների անօրինական աշխատանքի տեղավորման դեպքերը: Բրյուսելը Թբիլիսիին բազմիցս զգուշացրել է առանց վիզայի ռեժիմի գործողության դադարեցման հնարավորության մասին:
Բացի այդ, եվրոպական սահմանապահները Վրաստանի քաղաքացիներից հաճախ պահանջում էին տրամադրել փաստաթղթերի ամբողջական փաթեթ, որոնք, ըստ էության, անհրաժեշտ են վիզայի նախնական ձևակերպման համար՝ ավիատոմսերի և հյուրանոցների ամրագրում, տեղեկանք աշխատավայրից և այլն: Միաժամանակ մարդկանց հաճախ մերժում էին մուտք գործել այս կամ այն եվրոպական երկրից, երբեմն նույնիսկ մեծաքանակ խմբեր էին հետ ուղարկում: Նույնը հաճախ կատարվում էր Մոլդովայի քաղաքացիների հետ։
Ի՞նչ ճանապարհ պետք է անցնի Հայաստանը վիզաների ազատականացման հասնելու համար
Հայաստանն առայժմ գտնվում է գործընթացի սկզբնական փուլում, որը պահանջում է հետևողական բարեփոխումներ և երկարատև քաղաքական համաձայնեցումներ հենց ԵՄ–ի ներսում:
Անհրաժեշտ է կատարել տասնյակ պահանջներ, որոնք ընդգրկում են գրեթե բոլոր առանցքային պետական ինստիտուտները՝ փաստաթղթերի տրամադրման համակարգից և սահմանների պահպանությունից մինչև դատական համակարգ, կոռուպցիայի դեմ պայքար, միգրացիոն քաղաքականություն և մարդու իրավունքների պաշտպանություն: Դրանից հետո բարեփոխումների արդյունքները պետք է արժանանան Եվրոպական հանձնաժողովի դրական գնահատականին, ապա անցնեն հաստատման ընթացակարգ ԵՄ բոլոր կառույցների ու անդամ պետությունների կողմից։
Բացի այդ, վերջնական որոշումը կախված է ոչ միայն Հայաստանի առաջընթացից, այլև համաեվրոպական միգրացիոն իրավիճակից, ինչպես նաև Եվրոպական միության երկրների քաղաքական դիրքորոշումից:
Ստացվում է, որ հաջողությունների մասին հայտարարությունները վկայում են միայն բարդ և բազմափուլ գործընթացի մեկնարկի մասին։ Վրաստանի փորձը ցույց է տալիս, որ վիզաների փաստացի չեղարկումը կարող է տարիներ տևել։ Այդ պատճառով Հայաստանի քաղաքացիների համար վիզայի մոտալուտ ազատականացման մասին խոսելը դեռ վաղ է, իսկ մոտ ապագայում դրա իրագործումը` քիչ հավանական։

Какой путь должен пройти Армения для достижения безвизового режима, и когда это возможно?
sputnik․ ЕС планирует поощрять антироссийские шаги Армении за счет манипуляций с перспективами либерализации визового режима. Но станет ли безвизовый режим доступным для Армении, и если да, то когда?
Хотя власти РА заявляют, что в переговорах с Европейским Союзом зафиксирован «исторический прогресс», отмена виз для граждан Армении в кратчайшие сроки не представляется реалистичной. Опыт стран, прошедших этот путь, показывает, что процесс либерализации виз занимает годы и требует масштабных преобразований государственных институтов.
Премьер-министр РА Никол Пашинян во время последнего визита председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен заявил, что целью Армении является достижение либерализации виз с Европейским Союзом до 2029 года. Фон дер Ляйен, в свою очередь, заявила, что Армения является единственным партнером, с которым ЕС сейчас активно ведет диалог по вопросам либерализации визового режима:
Диалог о либерализации визового режима между Арменией и Европейским Союзом начался в сентябре 2024 года. В 2026 году Европейская комиссия передала Еревану первый отчет о выполнении плана действий по либерализации виз (Visa Liberalisation Action Plan, VLAP). Документ содержал 74 требования, представленных в 4 частях: безопасность биометрических документов, управление границами и миграция, обеспечение общественного порядка и борьба с преступностью, а также защита прав человека.
Однако получение первого отчета означает лишь начало долгосрочного процесса, а не отмену виз.
Не либерализация виз, а масштабные преобразования государства
Прежде чем предоставить гражданам возможность путешествовать без виз, ЕС в течение многих лет будет контролировать и оценивать, соответствует ли страна европейским стандартам управления.
Модель, по которой сегодня движется Армения, ранее применялась к Грузии и Молдове. После представления детального плана изменений в государственную структуру европейские эксперты регулярно проверяют выполнение всех своих требований. Только после этого начинается политический процесс принятия решения о введении безвизового режима.
По сути, безвизовый режим становится стимулом для комплексной модернизации государственных институтов.
Процесс занимает годы
Грузия считается одним из самых ярких примеров либерализации виз. Официальный диалог с ЕС начался в 2012 году, и уже в 2013 году Тбилиси получил план действий по либерализации виз, который предусматривал масштабные институциональные реформы.
В течение нескольких лет грузинские власти были вынуждены модернизировать систему биометрических документов, изменить миграционную политику и пограничный контроль, усилить борьбу с коррупцией и организованной преступностью, принять десятки новых законов, внедрить современные цифровые государственные реестры и укрепить систему защиты персональных данных.
Очень важным было соглашение о реадмиссии (возврате). Если гражданин Грузии находился незаконно в ЕС, Тбилиси был обязан быстро его вернуть. Это был принципиальный вопрос для Европы.
Все это сопровождалось постоянным мониторингом со стороны Европейской комиссии. Эксперты ЕС регулярно посещали Грузию, оценивали выполнение обязательств, анализировали изменения в законодательстве и практическое применение реформ.
Даже после выполнения технических требований процесс не завершился. На фоне миграционного кризиса 2015-2016 годов ряд стран ЕС выражали опасения, что незаконная миграция возрастет, а безвизовый режим будет злоупотребляться. В результате Брюссель разработал специальный механизм приостановки безвизового режима, который позволяет быстро восстановить визовые ограничения, если возникают миграционные риски.
Только в декабре 2015 года Европейская комиссия официально признала выполнение Грузией всех требований плана действий. Потребовалось еще полтора года, чтобы Европейский парламент и страны ЕС окончательно согласовали решение.
В результате безвизовый режим для граждан Грузии вступил в силу только 28 марта 2017 года, почти через 5 лет после начала официального диалога с Европейским Союзом.
Контроль сохраняется даже после либерализации виз
Либерализация виз не означает, что контроль заканчивается. Даже после введения безвизового режима Европейский Союз продолжал внимательно следить за ситуацией в Грузии. Причиной этого был рост числа заявлений на предоставление убежища, а также случаи превышения разрешенного срока пребывания и незаконного трудоустройства граждан страны. Брюссель многократно предупреждал Тбилиси о возможности приостановления действия безвизового режима.
Кроме того, европейские пограничники часто требовали от граждан Грузии предоставить полный пакет документов, которые фактически необходимы для предварительного оформления визы — авиабилеты и бронирование гостиниц, справки с места работы и так далее. В то же время людям часто отказывали во въезде в ту или иную европейскую страну, иногда даже отправляли обратно целыми группами. То же самое часто происходило и с гражданами Молдовы.
Какой путь должна пройти Армения для достижения либерализации виз
Армения пока находится на начальном этапе процесса, который требует последовательных реформ и долгосрочных политических согласований внутри самого ЕС.
Необходимо выполнить десятки требований, охватывающих почти все ключевые государственные институты — от системы предоставления документов и охраны границ до судебной системы, борьбы с коррупцией, миграционной политики и защиты прав человека. После этого результаты реформ должны получить положительную оценку Европейской комиссии, а затем пройти процедуру утверждения всеми структурами и государствами-членами ЕС.
Кроме того, окончательное решение зависит не только от прогресса Армении, но и от общиеевропейской миграционной ситуации, а также от политической позиции стран Европейского Союза.
Получается, что заявления о достижениях свидетельствуют лишь о начале сложного и многоступенчатого процесса. Опыт Грузии показывает, что фактическая отмена виз может занять годы. Поэтому говорить о скорой либерализации виз для граждан Армении пока рано, а в ближайшем будущем ее реализация маловероятна.