Տրվել է դեղի՝ «Գենսուլին Ռ 100ՄՄ/մլ» ներարկման լուծույթի հետկանչի կարգադրագիր
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից «ԹԵՈՖԱՐՄԱ ԻՄՊՈՐՏ» ՍՊ ընկերությանը 2026 թվականի հուլիսի 28-ին տրվել է «Գենսուլին Ռ 100ՄՄ/մլ» լուծույթ ներարկման, ապակե սրվակ 10մլ դեղի (արտադրող՝ «Բիոտոն Ս.Ա» ընկերություն) 50C2607A սերիայի վերաբերյալ շրջանառության դադարեցման և հետկանչի կարգադրագիր։
Ինչպես հայտնել է տեսչական մարմինը, կարգադրագրի հիմք է հանդիսացել «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 27-ին ստացված թիվ 01/3955-26 գրությունը և կից փորձաքննության եզրակացությունը, համաձայն որի՝ առկա է հետկանչի ենթակա երկրորդ դասի թերություն՝ տեսողական ստուգման ընթացքում հայտնաբերվել է 0.1-1մմ չափսերով մասնիկ, որը կպած է եղել սրվակի ներքին մակերեսին, ուստի վերոնշյալ դեղի 50C2607A սերիան եթակա է շրջանառության դադարեցման և հետկանչի։
Քանի որ առկա է հետկանչի ենթակա երկրորդ դասի թերություն՝ ԱԱՏՄ-ն խնդրում է ուշադիր լինել և խուսափել վերոնշյալ սերիայով դեղի օգտագործումից:

Выдано распоряжение о отзыве инъекционного раствора «Генсулин Р 100ММ/мл»
По распоряжению Инспекции здравоохранения и труда компании «ТЕОФАРМА ИМПОРТ» 28 июля 2026 года был выдан приказ о приостановлении обращения и отзыве раствора для инъекций «Генсулин Р 100ММ/мл», стеклянный флакон 10 мл (производитель: «Биотон С.А.») серии 50C2607A.
Как сообщила инспекция, основанием для приказа послужило письмо № 01/3955-26, полученное 27 июля 2026 года от Государственного учреждения «Центр экспертизы лекарственных средств и медицинских технологий» и прилагаемое заключение экспертизы, согласно которому выявлен второй класс дефекта, подлежащий отзыву: в ходе визуальной проверки обнаружена частица размером 0.1-1 мм, прилипшая к внутренней поверхности флакона, поэтому вышеупомянутая серия лекарства 50C2607A подлежит приостановлению обращения и отзыву.
Поскольку выявлен второй класс дефекта, подлежащий отзыву, ААТМ просит быть внимательными и избегать использования вышеупомянутой серии лекарства.