Տրվել է դեղի՝ «Գենսուլին Ռ 100ՄՄ/մլ» ներարկման լուծույթի հետկանչի կարգադրագիր
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից «ԹԵՈՖԱՐՄԱ ԻՄՊՈՐՏ» ՍՊ ընկերությանը 2026 թվականի հուլիսի 28-ին տրվել է «Գենսուլին Ռ 100ՄՄ/մլ» լուծույթ ներարկման, ապակե սրվակ 10մլ դեղի (արտադրող՝ «Բիոտոն Ս.Ա» ընկերություն) 50C2607A սերիայի վերաբերյալ շրջանառության դադարեցման և հետկանչի կարգադրագիր։
Ինչպես հայտնել է տեսչական մարմինը, կարգադրագրի հիմք է հանդիսացել «Դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 27-ին ստացված թիվ 01/3955-26 գրությունը և կից փորձաքննության եզրակացությունը, համաձայն որի՝ առկա է հետկանչի ենթակա երկրորդ դասի թերություն՝ տեսողական ստուգման ընթացքում հայտնաբերվել է 0.1-1մմ չափսերով մասնիկ, որը կպած է եղել սրվակի ներքին մակերեսին, ուստի վերոնշյալ դեղի 50C2607A սերիան եթակա է շրջանառության դադարեցման և հետկանչի։
Քանի որ առկա է հետկանչի ենթակա երկրորդ դասի թերություն՝ ԱԱՏՄ-ն խնդրում է ուշադիր լինել և խուսափել վերոնշյալ սերիայով դեղի օգտագործումից:

A recall order has been issued for the medication "Gensulin R 100MM/ml" injection solution.
The Health and Labor Inspection Body issued a decree on July 28, 2026, regarding the suspension of circulation and recall of the "Gensulin R 100MM/ml" injection solution, glass vial 10ml of the medicine (manufacturer: "Bioton S.A") for batch number 50C2607A.
As reported by the inspection body, the decree was based on letter number 01/3955-26 received from the "Expert Center for Medicines and Medical Technologies" State Non-Commercial Organization on July 27, 2026, along with the accompanying expert conclusion, which indicated that there is a second-class defect subject to recall: during visual inspection, a particle measuring 0.1-1mm was found adhering to the inner surface of the vial; therefore, the aforementioned batch 50C2607A is subject to suspension of circulation and recall.
Since there is a second-class defect subject to recall, the Health and Labor Inspection Body requests to be cautious and avoid using the medicine from the aforementioned batch.