31-07-2026 17:40 Հայաստան Իրավունք
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:
«Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին:
Հայցադիմումով, որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ի թիվս այլնի, պահանջվում էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող՝ «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 29-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 30-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է. «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության:
Բացի այդ, Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումով պահանջում է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
Ø75 անշարժ գույք, որն ի թիվս այլնի ներառում է 52 բնակարան Նոր Նորք թաղամասում, 5 բնակարան Աբովյան փողոցում, 11 բնակարան Կոտայքի մարզում և այլ անշարժ գույքեր:
Ø 10 գույքի շուկայական արժեք:
Ø 42 տրանսպորտային միջոց:
Ø 38 իրավաբանական անձում մասնակցություն, որոնց թվում են «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, «Մուլտի Ավտոտրանս» ՍՊԸ-ն, «Օնիրա քլաբ» ՍՊԸ-ն և այլ իրավաբանական անձինք:
Ø Հայցվող դրամական պահանջը կազմում է 105 միլիարդ 865 միլիոն 865 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 13-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ մեկ այլ միջնորդություն՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել էր. «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը»:

31-07-2026 17:40 Armenia Human Rights
In the framework of the proceedings for the confiscation of property of illegal origin, based on the request of the Prosecutor General's Office, the shares of the "Yerevan 'Ararat' Brandy-Wine-Vodka Factory" LLC have been handed over to the management and preservation of the Republic of Armenia by the decision of the Anti-Corruption Court:
"It should be noted that on October 9, 2023, the Prosecutor General's Office submitted a claim to the Anti-Corruption Court against Gagik Kolyayev Tsarukyan and related persons regarding the confiscation of property of illegal origin:
Among other things, the claim demanded the confiscation in favor of the Republic of Armenia of the shares of the "Yerevan 'Ararat' Brandy-Wine-Vodka Factory" LLC owned by Gagik Tsarukyan as property of illegal origin:
In the context of the confiscation of property of illegal origin, on July 29, 2026, the Prosecutor General's Office submitted a request to the Anti-Corruption Court for the application of interim measures regarding the management and preservation of the shares of the "Yerevan 'Ararat' Brandy-Wine-Vodka Factory" LLC to be handed over to the Republic of Armenia.
By the court's decision on July 30, 2026, the submitted request was granted; the management and preservation of the shares of the "Yerevan 'Ararat' Brandy-Wine-Vodka Factory" LLC have been handed over to the Republic of Armenia, represented by the Ministry of Economy:
In addition, the Prosecutor General's Office is demanding the confiscation from Gagik Kolyayev Tsarukyan and related persons:
Ø 75 real estate properties, which include among others 52 apartments in the Nor Nork district, 5 apartments on Abovyan Street, 11 apartments in Kotayk Province, and other real estate properties:
Ø 10 market value of properties:
Ø 42 vehicles:
Ø 38 participations in legal entities, including "Multi Group Concern" LLC, "Multi Avtotrans" LLC, "Onira Club" LLC, and other legal entities:
Ø The monetary claim amounts to 105 billion 865 million 865 thousand drams:
It should be noted that in the framework of the confiscation of property of illegal origin, on July 13, 2026, the Prosecutor General's Office submitted another request to the Anti-Corruption Court for the application of interim measures regarding the management and preservation of the shares of "Ararat Cement" CJSC to be handed over to the Republic of Armenia:
By the court's decision on July 15, 2026, the submitted request was granted; the management and preservation of the shares of "Ararat Cement" CJSC have been handed over to the Republic of Armenia: