31-07-2026 17:40 Հայաստան Իրավունք
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում, Գլխավոր դատախազության միջնորդության հիման վրա, «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերը Հակակոռուպցիոն դատարանի որոշմամբ հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարմանն ու պահպանմանը:
«Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Գլխավոր դատախազությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ ընդդեմ Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի և նրան փոխկապակցված անձանց՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջի մասին:
Հայցադիմումով, որպես ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ի թիվս այլնի, պահանջվում էր հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող՝ «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 29-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն՝ «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ԲԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 30-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել է. «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը՝ ի դեմս Էկոնոմիկայի նախարարության:
Բացի այդ, Գլխավոր դատախազությունն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցադիմումով պահանջում է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
Ø75 անշարժ գույք, որն ի թիվս այլնի ներառում է 52 բնակարան Նոր Նորք թաղամասում, 5 բնակարան Աբովյան փողոցում, 11 բնակարան Կոտայքի մարզում և այլ անշարժ գույքեր:
Ø 10 գույքի շուկայական արժեք:
Ø 42 տրանսպորտային միջոց:
Ø 38 իրավաբանական անձում մասնակցություն, որոնց թվում են «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ն, «Մուլտի Ավտոտրանս» ՍՊԸ-ն, «Օնիրա քլաբ» ՍՊԸ-ն և այլ իրավաբանական անձինք:
Ø Հայցվող դրամական պահանջը կազմում է 105 միլիարդ 865 միլիոն 865 հազար դրամ:
Հիշեցնենք, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործի շրջանակում, 2026 թվականի հուլիսի 13-ին Գլխավոր դատախազության կողմից Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու վերաբերյալ մեկ այլ միջնորդություն՝ «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումն ու պահպանումը Հայաստանի Հանրապետությանը հանձնելու վերաբերյալ:
Դատարանի՝ 2026 թվականի հուլիսի 15-ի որոշմամբ, ներկայացված միջնորդությունը բավարարվել էր. «Արարատցեմենտ» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի կառավարումը ու պահպանումը հանձնվել է Հայաստանի Հանրապետությանը»:

«Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат «Арарат» передан в управление и на сохранение Республики Армения. Ходатайство Генеральной прокуратуры удовлетворено.
31-07-2026 17:40 Армения Право
В рамках процедуры конфискации имущества незаконного происхождения, на основании ходатайства Генеральной прокуратуры, акции общества с ограниченной ответственностью «Ереванский коньячно-винно-водочный завод «Арарат» переданы на управление и хранение Республике Армения по решению Антикоррупционного суда:
«Напоминаем, что 9 октября 2023 года Генеральная прокуратура подала иск в Антикоррупционный суд против Гагика Коляевича Царукяна и связанных с ним лиц о конфискации имущества незаконного происхождения:
В иске, как имущество незаконного происхождения, среди прочего, требовалось в пользу Республики Армения конфисковать акции общества с ограниченной ответственностью «Ереванский коньячно-винно-водочный завод «Арарат», принадлежащие Гагику Царукяну:
В рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения, 29 июля 2026 года Генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд ходатайство о применении обеспечительных мер, касающихся управления и хранения акций общества с ограниченной ответственностью «Ереванский коньячно-винно-водочный завод «Арарат» с передачей их Республике Армения.
По решению суда от 30 июля 2026 года, представленное ходатайство было удовлетворено: управление и хранение акций компании «Ереванский коньячно-винно-водочный завод «Арарат» переданы Республике Армения в лице Министерства экономики:
Кроме того, Генеральная прокуратура требует по иску о конфискации имущества незаконного происхождения конфисковать у Гагика Коляевича Царукяна и связанных с ним лиц:
Ø75 недвижимого имущества, которое среди прочего включает 52 квартиры в районе Нор Норк, 5 квартир на улице Абовян, 11 квартир в Котайкской области и другие объекты недвижимости:
Ø 10 рыночной стоимости имущества:
Ø 42 транспортных средства:
Ø 38 долей в юридических лицах, среди которых «Мульти Групп Концерн» ООО, «Мульти Автотранс» ООО, «Онира Клаб» ООО и другие юридические лица:
Ø Запрашиваемая денежная сумма составляет 105 миллиардов 865 миллионов 865 тысяч драм:
Напоминаем, что в рамках дела о конфискации имущества незаконного происхождения, 13 июля 2026 года Генеральная прокуратура подала в Антикоррупционный суд еще одно ходатайство о применении обеспечительных мер, касающихся управления и хранения акций компании «Араратцемент» с передачей их Республике Армения:
По решению суда от 15 июля 2026 года, представленное ходатайство было удовлетворено: управление и хранение акций компании «Араратцемент» переданы Республике Армения: