Թրամփը չի բացառել, որ մինչև իր նախագահական ժամկետի ավարտը կարող է Գրենլանդիան վերցնել «վերահսկողության տակ»
01-08-2026 11:00 ԱՄՆ Քաղաքականություն
tert.am Թրամփը չի բացառել, որ իր նախագահական ժամկետի ավարտից առաջ Գրենլանդիան կհայտնվի ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ։ Այսպես նա արձագանքել է լրագրողի «կանխատեսմանը», որը հնչեցվել էր հարցազրույցի ընթացքում։ Այս մասին փոխանցում է rbc.ru-ն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Real America's Voice-ին տված հարցազրույցում փաստացի չի բացառել, որ իր երկրորդ նախագահական ժամկետի ավարտին Գրենլանդիան կհայտնվի ԱՄՆ-ի վերահսկողության տակ։
Հաղորդավար Սթիվ Գրուբերը հիշեցրել է Գրենլանդիայի ապագայի վերաբերյալ իր «կանխատեսումը», ըստ որի՝ մինչև Թրամփի նախագահական պաշտոնից հեռանալը կղզին գտնվելու է «մեր օպերատիվ վերահսկողության ներքո»։
«Այո՛, դուք ճիշտ կլինեք, եթե այդպիսի խաղադրույք կատարեք։ Գրենլանդիան շատ կարևոր է՝ մեր տեսանկյունից, ոչ թե նրանց [Դանիայի],-ասել է Թրամփը։

01-08-2026 11:00 USA Politics
tert.am  Trump has not ruled out that Greenland may come under U.S. control before the end of his presidential term. This is how he responded to a journalist's "prediction" made during an interview. This was reported by rbc.ru.
U.S. President Donald Trump, in an interview with Real America's Voice, effectively did not rule out that by the end of his second presidential term, Greenland may come under U.S. control.
Host Steve Gruber reminded him of his "prediction" regarding the future of Greenland, stating that before Trump leaves the presidency, the island will be under "our operational control."
"Yes, you would be right to make such a bet. Greenland is very important from our perspective, not theirs [Denmark]," said Trump.