ՊԵԿ-ը բացահայտել է շուրջ 619 մլն դրամի ստվերային շրջանառություն և 340 մլն դրամի աշխատավարձի թերհայտարարագրման դեպք
23-07-2026 13:57 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը, հետամուտ լինելով ստվերային շրջանառության դեմ ուղղված պայքարի օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, օրերս բացահայտել է շուրջ 619 միլիոն դրամի ստվերային շրջանառություն և 340 մլն դրամի աշխատավարձի թերհայտարարագրման դեպք: Մասնավորապես, ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչության տարածքային 12-րդ բաժին օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում և Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գործող պարենային և ոչ պարենային ապրանքների առևտրով զբաղվող խանութների ցանցը վաճառված ապրանքների դիմաց գանձում է կանխիկ գումար և ոչ բոլոր դեպքերում է տրամադրում ՀԴՄ կտրոն, փոխարենը տրամադրում է ներքին հաշվառման փաստաթուղթ` խուսափելով առանձնապես խոշոր չափի հարկեր վճարելուց։
Ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելու նպատակով ձեռնարկված համակողմանի և մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում այդ տվյալները հաստատվել են: Ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ և հանգամանքներ այն մասին, որ 2023-թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2025 թ. հունիս ամսվա 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՍՊԸ-ի կողմից թաքցվել է շուրջ 619 միլիոն դրամի իրացման շրջանառություն, իսկ վարձու աշխատողներին վճարված աշխատավարձը և դրան հավասարեցված այլ վճարումները պակաս է հաշվարկել շուրջ 340 միլիոն դրամի չափով։ Արդյունքում ընկերության կողմից չհաշվարկված և չվճարված հարկային պարտավորությունների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 260 միլիոն ՀՀ դրամ։
Դեպքի առթիվ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մանրածախ առևտրով զբաղվող հարկ վճարողներին տեղեկացնում են, որ գործող իրավակարգավորումների համաձայն, վաճառքից գանձված գումարների մուտքագրումը հսկիչ-դրամարկղային մեքենա պարտադիր է, ընդ որում նշված պահանջի պարբերաբար չկատարումը կարող է վկայել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործությունների մասին, ուստի ՀՀ ՊԵԿ-ը հորդորում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց ընդունել ի գիտություն օրենքի պահանջը և չկատարել ապօրինություններ ու քաղաքացիներին տրամադրել ՀԴՄ, այլ ոչ թե ներքրին հաշվառման կտրոններ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

The State Revenue Committee has uncovered a shadow turnover of around 619 million drams and a case of underreporting salaries amounting to 340 million drams.
23-07-2026 13:57 Armenia Press release
The Investigation and Operational Intelligence Department of the RA State Revenue Committee, in pursuit of the strict implementation of its functions assigned by law in the fight against shadow circulation, recently uncovered a shadow turnover of approximately 619 million drams and a case of underreporting salaries amounting to 340 million drams. Specifically, operational data was received by the 12th territorial division of the Investigation and Operational Intelligence Department indicating that a network of shops engaged in the sale of food and non-food products in Yerevan and the town of Ashtarak in the Aragatsotn region collects cash for sold goods and does not always provide a cash register receipt, instead issuing an internal accounting document to avoid paying particularly large taxes.
As a result of comprehensive and large-scale operational and investigative measures undertaken to verify the received operational data, those data were confirmed. It was established that from July 1, 2023, to June 30, 2025, the company concealed a turnover of approximately 619 million drams in sales, while the salaries paid to employees and other equivalent payments were underreported by about 340 million drams. Consequently, the total amount of tax liabilities not calculated and not paid by the company amounted to approximately 260 million Armenian drams.
A report has been submitted to the Economic Crimes and Smuggling Investigation Department of the RA Investigative Committee, where a criminal proceeding has been initiated.
Taxpayers engaged in retail trade are informed that according to current legal regulations, the recording of amounts collected from sales in a cash register is mandatory, and the periodic failure to comply with this requirement may also indicate crimes provided for by the RA Criminal Code. Therefore, the RA State Revenue Committee urges individuals engaged in entrepreneurial activities to acknowledge the legal requirement and refrain from committing violations and to provide citizens with cash register receipts rather than internal accounting documents.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code of the RA by a legally binding court verdict.