ՊԵԿ-ը բացահայտել է շուրջ 619 մլն դրամի ստվերային շրջանառություն և 340 մլն դրամի աշխատավարձի թերհայտարարագրման դեպք
23-07-2026 13:57 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչությունը, հետամուտ լինելով ստվերային շրջանառության դեմ ուղղված պայքարի օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների անշեղ կատարմանը, օրերս բացահայտել է շուրջ 619 միլիոն դրամի ստվերային շրջանառություն և 340 մլն դրամի աշխատավարձի թերհայտարարագրման դեպք: Մասնավորապես, ՊԵԿ հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչության տարածքային 12-րդ բաժին օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևանում և Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում գործող պարենային և ոչ պարենային ապրանքների առևտրով զբաղվող խանութների ցանցը վաճառված ապրանքների դիմաց գանձում է կանխիկ գումար և ոչ բոլոր դեպքերում է տրամադրում ՀԴՄ կտրոն, փոխարենը տրամադրում է ներքին հաշվառման փաստաթուղթ` խուսափելով առանձնապես խոշոր չափի հարկեր վճարելուց։
Ստացված օպերատիվ տվյալներն իրացնելու նպատակով ձեռնարկված համակողմանի և մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում այդ տվյալները հաստատվել են: Ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ և հանգամանքներ այն մասին, որ 2023-թվականի հուլիսի 1-ից մինչև 2025 թ. հունիս ամսվա 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՍՊԸ-ի կողմից թաքցվել է շուրջ 619 միլիոն դրամի իրացման շրջանառություն, իսկ վարձու աշխատողներին վճարված աշխատավարձը և դրան հավասարեցված այլ վճարումները պակաս է հաշվարկել շուրջ 340 միլիոն դրամի չափով։ Արդյունքում ընկերության կողմից չհաշվարկված և չվճարված հարկային պարտավորությունների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 260 միլիոն ՀՀ դրամ։
Դեպքի առթիվ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Մանրածախ առևտրով զբաղվող հարկ վճարողներին տեղեկացնում են, որ գործող իրավակարգավորումների համաձայն, վաճառքից գանձված գումարների մուտքագրումը հսկիչ-դրամարկղային մեքենա պարտադիր է, ընդ որում նշված պահանջի պարբերաբար չկատարումը կարող է վկայել նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված հանցագործությունների մասին, ուստի ՀՀ ՊԵԿ-ը հորդորում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց ընդունել ի գիտություն օրենքի պահանջը և չկատարել ապօրինություններ ու քաղաքացիներին տրամադրել ՀԴՄ, այլ ոչ թե ներքրին հաշվառման կտրոններ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Государственная налоговая служба выявила теневой оборот около 619 миллионов драмов и случаи недообъявления зарплаты на сумму 340 миллионов драмов.
23-07-2026 13:57 Армения Пресс-релизы
Управление расследований и оперативной разведки Государственной налоговой службы Армении, стремясь к неукоснительному выполнению возложенных на него функций в борьбе с теневой экономикой, на днях выявило теневой оборот на сумму около 619 миллионов драмов и случаи недообъявления зарплаты на 340 миллионов драмов. В частности, в 12-м территориальном отделе управления расследований и оперативной разведки были получены оперативные данные о том, что сеть магазинов, занимающихся продажей продуктов питания и непродовольственных товаров в Ереване и городе Аштарак Арагацотнской области, взимает наличные за проданные товары и не всегда выдает кассовый чек, вместо этого предоставляя внутренний учетный документ, избегая уплаты особенно крупных налогов.
В результате проведенных комплексных и масштабных оперативно-розыскных мероприятий, направленных на реализацию полученных оперативных данных, эти данные были подтверждены. Были собраны фактические данные и обстоятельства о том, что в период с 1 июля 2023 года по 30 июня 2025 года обществом с ограниченной ответственностью скрыто около 619 миллионов драмов оборота от реализации, а зарплата, выплаченная наемным работникам, и другие равные ей выплаты были занижены на сумму около 340 миллионов драмов. В результате общая сумма налоговых обязательств, не рассчитанных и не уплаченных компанией, составила около 260 миллионов драмов Армении.
По данному делу сообщение было направлено в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Армении, где было возбуждено уголовное дело:
Налогоплательщикам, занимающимся розничной торговлей, сообщают, что в соответствии с действующими правовыми нормами обязательным является внесение денежных средств, полученных от продаж, в контрольную кассовую машину, причем регулярное несоблюдение данного требования может свидетельствовать также о преступлениях, предусмотренных Уголовным кодексом Армении, поэтому Государственная налоговая служба Армении призывает лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, принять к сведению требования закона и не совершать правонарушений, а предоставлять гражданам кассовые чеки, а не внутренние учетные документы.
Уведомление: обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Армении, решением суда, вступившим в законную силу.