0-ներով համարանիշերն արդեն հասանելի են առանց աճուրդի. ՆԳ նախարարի հրամանն ուժի մեջ է մտնում
Քաղաքացիների շրջանում առկա պահանջարկի գնահատման հիման վրա՝ ՆԳ նախարարության նախաձեռնությամբ, Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի չափորոշիչներում։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիների շրջանում մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում թվային հատվածում «0» թվեր, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր պարունակող՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ համարանիշերը։ Դրանք իրենց տեսքով և արժեքով որոշակիորեն տարբերվում են առանձնահատուկ պահանջարկ ունեցող համարանիշերից, սակայն մինչ այժմ դրանց առաջնային օգտագործման իրավունքի՝ առանց աճուրդի ձեռքբերման համար ամբողջական իրավական կարգավորում նախատեսված չէր։
Նոր կարգավորմամբ մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի շարքում ներառվել են նաև այն համադրությունները, որոնց թվային հատվածում առկա են «0» թվեր և մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ։
2026 թվականի հուլիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել ՆԳ նախարարի հրամանը, որով սահմանվել են նոր չափորոշիչներին համապատասխանող մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի հատկացման գները։
Նոր չափորոշիչներին համապատասխանող համարանիշերի առաջնային օգտագործման իրավունքը ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք կկարողանան ձեռք բերել առանց աճուրդի՝ հաստատագրված գնով։ Գները սահմանվել են 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամի միջակայքում՝ կախված թվերի և տառերի համադրությունից։
Կարգավորման արդյունքում կստեղծվի մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի նոր համադրությունների հատկացման ամբողջական իրավական հիմք, իսկ դրանց ձեռքբերման գործընթացը կդառնա հասանելի և կանոնակարգված։

0-ми номера уже доступны без аукциона. Приказ министра внутренних дел вступает в силу.
На основе оценки спроса среди граждан, по инициативе Министерства внутренних дел, Правительство внесло изменения в критерии регистрации номерных знаков, которые пользуются высоким спросом.
Исследования показали, что среди граждан существует большой интерес к номерным знакам с цифровой частью, содержащей цифру «0», а также к номерным знакам, содержащим одну или несколько повторяющихся цифр с комбинацией одинаковых или различных латинских букв. Они отличаются по своему виду и стоимости от номерных знаков с особым спросом, однако до сих пор для их первичного использования не было предусмотрено полного правового регулирования без приобретения на аукционе.
С новыми правилами в число номерных знаков с высоким спросом также вошли комбинации, в цифровой части которых присутствуют цифры «0» и одна или несколько повторяющихся цифр с комбинацией одинаковых или различных латинских букв.
23 июля 2026 года вступил в силу приказ министра внутренних дел, которым установлены цены на выдачу номерных знаков с высоким спросом, соответствующих новым критериям.
Право первичного использования номерных знаков, соответствующих новым критериям, физические и юридические лица смогут приобрести без аукциона по установленной цене. Цены установлены в диапазоне от 250 тысяч до 8 миллионов драмов в зависимости от комбинации цифр и букв.
В результате регулирования будет создана полная правовая основа для выдачи новых комбинаций номерных знаков с высоким спросом, а процесс их приобретения станет доступным и упорядоченным.