0-ներով համարանիշերն արդեն հասանելի են առանց աճուրդի. ՆԳ նախարարի հրամանն ուժի մեջ է մտնում
Քաղաքացիների շրջանում առկա պահանջարկի գնահատման հիման վրա՝ ՆԳ նախարարության նախաձեռնությամբ, Կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի չափորոշիչներում։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ քաղաքացիների շրջանում մեծ հետաքրքրություն են ներկայացնում թվային հատվածում «0» թվեր, ինչպես նաև մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր պարունակող՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ համարանիշերը։ Դրանք իրենց տեսքով և արժեքով որոշակիորեն տարբերվում են առանձնահատուկ պահանջարկ ունեցող համարանիշերից, սակայն մինչ այժմ դրանց առաջնային օգտագործման իրավունքի՝ առանց աճուրդի ձեռքբերման համար ամբողջական իրավական կարգավորում նախատեսված չէր։
Նոր կարգավորմամբ մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի շարքում ներառվել են նաև այն համադրությունները, որոնց թվային հատվածում առկա են «0» թվեր և մեկ կամ մի քանի կրկնվող թվեր՝ նույն կամ տարբեր լատինական տառերի համադրությամբ։
2026 թվականի հուլիսի 23-ին ուժի մեջ է մտել ՆԳ նախարարի հրամանը, որով սահմանվել են նոր չափորոշիչներին համապատասխանող մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի հատկացման գները։
Նոր չափորոշիչներին համապատասխանող համարանիշերի առաջնային օգտագործման իրավունքը ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք կկարողանան ձեռք բերել առանց աճուրդի՝ հաստատագրված գնով։ Գները սահմանվել են 250 հազարից մինչև 8 միլիոն դրամի միջակայքում՝ կախված թվերի և տառերի համադրությունից։
Կարգավորման արդյունքում կստեղծվի մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշերի նոր համադրությունների հատկացման ամբողջական իրավական հիմք, իսկ դրանց ձեռքբերման գործընթացը կդառնա հասանելի և կանոնակարգված։

The number plates with 0s are now available without auction. The order of the Minister of Internal Affairs comes into effect.
23-07-2026 14:30 Armenia Press release
Based on the assessment of the existing demand among citizens, the Government has made changes to the criteria for highly demanded license plates at the initiative of the Ministry of Internal Affairs.
Studies have shown that there is significant interest among citizens in license plates that contain the digit "0" in the numerical section, as well as those with one or several repeating digits combined with the same or different Latin letters. These differ in appearance and value from the license plates with special demand, but until now, there was no complete legal regulation for acquiring the right to primary use of these plates without auction.
The new regulation includes combinations among the highly demanded license plates that contain the digit "0" and one or several repeating digits combined with the same or different Latin letters.
On July 23, 2026, the order of the Minister of Internal Affairs came into force, establishing the prices for the allocation of highly demanded license plates in accordance with the new criteria.
The right to primary use of license plates that comply with the new criteria can be acquired by individuals and legal entities without auction at a fixed price. The prices range from 250,000 to 8 million drams, depending on the combination of numbers and letters.
The regulation will create a complete legal basis for the allocation of new combinations of highly demanded license plates, and the process of acquiring them will become accessible and regulated.