Բեռլինում Ալիևը «միջին տերության» առաջնորդի կարգավիճակ չի ստացել
1in.am Բեռլինում Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների հաջորդ օրը Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Ըստ Հայաստանի կառավարության պաշտոնական հաղորդագրության, «զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությանը, երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության կարևորությունը»։ Վարչապետ Փաշինյանը և կանցլեր Մերցը անդրադարձել են Հայաստանի և Գերմանիայի միջև «երկկողմ համագործակցության հետևողական զարգացման, ինչպես նաև Հայաստան–Եվրոպական միություն գործընկերության հետագա խորացման հեռանկարներին»։
Բաքվի պաշտոնական քարոզչությունը Ալիևի Բեռլին այցը գնահատել է որպես «Գերմանիայի կողմից Ադրբեջանի՝ որպես միջին տերության կարգավիճակի անուղղակի ճանաչում»։ Եվրոպայում ադրբեջանական վտարանդիության աղբյուրները, մինչդեռ, տրամագծորեն հակառակ տպավորություն են փոխանցել։ Նրանք ուշադրություն են դարձրել իրողությանը, որ «գերմանական առաջատար լրատվամիջոցները Ալիևի այցը գրեթե չեն լուսաբանել, գերմանա-ադրբեջանական հարաբերությունների թեմայով հեռուստաբանավեճեր, վերլուծաբանական բնույթի քննարկումներ չեն կազմակերպվել»։
Փաշինյան-Մերց հեռախոսազրույցի մասին ադրբեջանական կողմը դեռևս տեսակետ չի արտահայտել։ Այդուհանդերձ, ակնհայտ է, որ Գերմանիան Ադրբեջանի հետ համագործակցությունը նախապայմանավորում է հայ-ադրբեջանական փաստացի փաստացի խաղաղության ինստիտուցիոնալացմամբ։ Անշուշտ, այդ գործընթացը դիտարկվում է ավելի լայն՝ Եվրամիություն-Հարավային Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա կապակցվածության, համատեքստում։
Կարելի է վստահության մեծ չափաբաժնով ասել, որ Ալիևի Բեռլին այցը կազմակերպվել է նրան «դարձի բերելու» համար։ Ադրբեջանը վերջերս տրանսպորտային կապակցվածության հարցերով Բրյուսելում կազմակերպված խորհրդաժողովից «դժգոհ է մնացել»։ Իշխանական լրատվամիջոցները գրել են, որ Եվրամիությունը «ուրիշի ռելսերի հաշվին ուրիշին լավություն է անում»՝ ակնհայտորեն նկատի ունենալով Հարավային Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա կապակցվածությանը Հայաստանի ներգրավելու միտումները։
Գործնականում ի՞նչ արդյունքի է հասել Գերմանիայի կանցլերը, առայժմ դժվար է կանխատեսել։ Բայց Ալիևի հետ բանակցությունների հաջորդ օրը կանցլեր Մերցի և վարչապետ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը, ամենայն հավանականությամբ, վկայում է, որ «միջին տերության», այն է՝ Հարավային Կովկասի առաջատար երկրի, կարգավիճակի հարցում Ալիևը «փոխադարձ ընկալման» չի արժանացել։

В Берлине Алиев не получил статус лидера «средней державы»
1in.am На следующий день после переговоров с президентом Азербайджана в Берлине канцлер Германии Фридрих Мерц провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. Согласно официальному сообщению правительства Армении, «собеседники обменялись мнениями по актуальным вопросам регионального и международного повестки дня, был затронут вопрос о мире, установленном между Арменией и Азербайджаном, и обе стороны подчеркнули важность стабильного и долговременного мира в регионе». Премьер-министр Пашинян и канцлер Мерц обсудили «последовательное развитие двустороннего сотрудничества между Арменией и Германией, а также перспективы дальнейшего углубления партнерства Армения-Европейский Союз».
Официальная пропаганда Баку оценила визит Алиева в Берлин как «косвенное признание Азербайджана Германией в качестве средней державы». Тем не менее, источники азербайджанской диаспоры в Европе передали диаметрально противоположное впечатление. Они обратили внимание на тот факт, что «ведущие немецкие СМИ почти не освещали визит Алиева, не были организованы телевизионные дебаты и аналитические обсуждения на тему германо-азербайджанских отношений».
Азербайджанская сторона пока не высказала мнение о телефонном разговоре Пашиняна и Мерца. Тем не менее, очевидно, что Германия ставит сотрудничество с Азербайджаном в зависимость от институционализации фактического мира между Арменией и Азербайджаном. Безусловно, этот процесс рассматривается в более широком контексте взаимосвязи Европейского Союза, Южного Кавказа и Центральной Азии.
С большой долей уверенности можно сказать, что визит Алиева в Берлин был организован для того, чтобы его «вернуть на путь». Азербайджан недавно остался «недоволен» конференцией, организованной в Брюсселе по вопросам транспортной связанности. Государственные СМИ написали, что Европейский Союз «делает одолжение другому за счет третьего», явно имея в виду тенденции вовлечения Армении в взаимосвязь Южного Кавказа и Центральной Азии.
На данный момент трудно предсказать, к какому результату пришел канцлер Германии. Но телефонный разговор канцлера Мерца и премьер-министра Пашиняна на следующий день после переговоров с Алиевым, вероятно, свидетельствует о том, что Алиев не получил «взаимопонимания» по вопросу статуса «средней державы», то есть ведущей страны Южного Кавказа.