Ողջունում եմ ՌԴ-ի դեմ պատժամիջnցների 21-րդ փաթեթի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը. Լայեն
tert.am  Ողջունում եմ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 21-րդ փաթեթի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը։ Այս մասին X-ի իր էջում գրել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«Այն ժամանակ, երբ Ուկրաինան ձեռք է բերել ռազմական դինամիկա, մեր պատժամիջոցները շարունակում են թուլացնել Ռուսաստանի պատերազմական ջանքերի տնտեսական հիմքերը:
Մենք մեր գործարքների արգելքի ցանկին ենք ավելացնում ռուսական ևս 32 բանկ: Ինչպես նաև կրիպտոընկերություններ և նավթ առևտրային հարթակներ։
Նավթի գների սահմանափակման ճշգրտման սառեցում մեկ տարով, որպեսզի Ռուսաստանի ռազմական մեքենան չօգտվի շուկայական ցնցումներից։
Առաջին անգամ մենք թիրախավորում ենք Ռուսաստանի ստվերային նավատորմին աջակցող նավերը։
Եվ մենք կարևոր քայլ կատարեցինք դեպի ռուս զինծառայողների՝ ԵՄ մուտքի պաշտոնական արգելքը»,- գրել է Լայենը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան հայտարարել էր, որ Եվրամիության հակառուսական սահմանափակումների նոր փաթեթը շոշափում է էներգետիկայի, ֆինանսական ծառայությունների, առևտրի և կրիպտոարժույթների ոլորտները։

Я приветствую достигнутое соглашение по 21-му пакету санкций против России. Лайен
tert.am  Я приветствую соглашение о 21-м пакете санкций против России. Об этом написала президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на своей странице в X:
«В то время как Украина приобретает военную динамику, наши санкции продолжают ослаблять экономическую основу российских военных усилий:
Мы добавляем еще 32 российских банка в наш список запрещенных сделок. А также крипто-компании и торговые платформы для нефти.
Заморозка корректировки ограничения цен на нефть на один год, чтобы российская военная машина не воспользовалась рыночными потрясениями.
Впервые мы нацеливаемся на корабли, поддерживающие теневой флот России.
И мы сделали важный шаг к официальному запрету на въезд для российских военнослужащих в ЕС»,- написала Ляйен:
Отметим, что ранее президент Европейского совета Антониу Кошту заявил, что новый пакет антироссийских ограничений Европейского Союза затрагивает сферы энергетики, финансовых услуг, торговли и криптовалют.