Կառավարությունը հաստատեց ՀՀ-ի ու ԱՄՆ-ի միջև ԹՐԻՓՓ-ի վավերացման գործընթացը. որոշումը կուղարկվի ՍԴ
Մեկնարկում է ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև TRIPP նախագծի շուրջ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը վավերացնելու գործընթացը։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ընթացքում հայտնեց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով համապատասխան որոշման նախագիծ: Որոշման ընդունմամբ նախագիծը սահմանված կարգով կուղարկվի ՍԴ:
«Սահմանադրական դատարանի կողմից նշված միջազգային պայմանագրում ՀՀ սահմանադրությանը չհակասող դրույթներ արձանագրելու որոշման պարագայում սահմանված կարգով քննարկումը կտեղափոխենք ԱԺ»,-նշեց Միրզոյանը:
Համաձայնագրով ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն հիմնադրում են ԹՐԻՓՓ զարգացման ընկերությունը: Այն կստանա հողօգտագործման, կառուցապատման իրավունք, այս իրավունքը կգործի նախնական 49 տարով։
Բաժնեմասերը կբաշխվեն հետևյալ կերպ՝ ԱՄՆ-ին կպատկանի 74%-ը, ՀՀ-ին՝ 26%-ը։
«Այս նախնական ժամկետի՝ 49 տարին լրանալուց հետո հնարավորություն կա կողմերի համաձայնությամբ երկարացնել համաձայնությունն ու ժամկետը ևս 50 տարով, և այս դեպքում կապահովվի, որ ՀՀ-ն ունենա ընկերության բաժնեմասերի 49%-ը»,-ասաց Միրզոյանը:
Միրզոյանի խոսքով՝ ՀՀ-ն իր ներպետական օրենսդրությամբ, միջազգային համաձայնագրերին համահունչ, կշարունակի պատասխանատու լինել հետևյալի համար՝

Правительство утвердило процесс ратификации ТРИПП между Арменией и США. Решение будет направлено в Конституционный суд.
16-07-2026 11:50 Армения Политика
Начинается процесс ратификации рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве между Республикой Армения и Соединенными Штатами по проекту TRIPP. Об этом сегодня на заседании правительства сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян, представив проект соответствующего решения. С принятием решения проект будет направлен в Конституционный суд в установленном порядке:
«В случае принятия решения о регистрации положений, не противоречащих Конституции РА, в указанном международном договоре, обсуждение будет перенесено в Национальное собрание», - отметил Мирзоян:
Соглашением РА и США создается компания по развитию ТРИПП. Она получит право на использование земли и застройку, это право будет действовать в течение первоначальных 49 лет.
Доли будут распределены следующим образом: 74% будет принадлежать США, 26% - РА.
«По истечении этого первоначального срока в 49 лет есть возможность по согласованию сторон продлить соглашение и срок еще на 50 лет, и в этом случае будет обеспечено, что РА будет иметь 49% долей компании», - сказал Мирзоян:
По словам Мирзояна, РА в соответствии со своим внутренним законодательством и международными соглашениями продолжит нести ответственность за следующее: