Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է COP17-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները
ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ՝ Ուրուգվայի Սենատորների պալատի Շրջակա միջավայրի հանձնաժողովն անցկացրել է նիստ՝ նվիրված 2026 թ. Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17):
«Նիստին մասնակցել է Ուրուգվայի փոխնախագահի, Գլխավոր ասամբլեայի և Սենատորների պալատի նախագահի պաշտոնակատար, սենատոր Բլանկա Ռոդրիգեսը, մի շարք այլ խորհրդարանականներ, ինչպես նաև՝ Արտաքին հարաբերությունների և Շրջակա միջավայրի նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Նիստը վարել է Շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար, սենատոր Ֆելիպե Կարբաժոն:
Նիստի շրջանակներում դեսպան Մարիամ Գևորգյանը հանգամանորեն ներկայացրել է COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները, ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունները, համաժողովին ընդառաջ կայանալիք Առաջնորդների գագաթնաժողովի մանրամասները: ՀՀ դեսպանը շեշտել է, որ COP17-ի շրջանակում կիրականացվի Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման ուղղությամբ համընդհանուր առաջընթացի առաջին համաշխարհային գնահատումը:
Դեսպան Գևորգյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությանն ու բնապահպանության ոլորտում վարվող քաղաքականությանը, ինչպես նաև՝ երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը:
Նիստի ավարտին ուրուգվայցի խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ դեսպանին COP17-ին առնչվող համապարփակ տեղեկատվությունը ներկայացնելու համար՝ հաջողություն մաղթելով Հայաստանին Համաժողովի կազմակերպման գործում և վստահություն հայտնելով, որ այն կանցկացվի ամենաբարձր մակարդակով՝ դառնալով կարևոր հանգրվան կենսաբազմազանության պահպանության միջազգային օրակարգի առաջմղման ճանապարհին»:

Посол Армении в Уругвае представил приоритеты председательства Армении на COP17
По инициативе посольства Армении в Уругвае состоялось заседание Комитета по охране окружающей среды Сената, посвященное 17-й Конференции сторон Конвенции ООН по биологическому разнообразию (COP17), которая пройдет в Ереване в 2026 году.
«В заседании приняла участие исполняющая обязанности вице-президента Уругвая, председателя Генеральной ассамблеи и Сената сенатор Бланка Родригес, ряд других парламентариев, а также высокопоставленные чиновники Министерств иностранных дел и охраны окружающей среды. Заседание вел исполняющий обязанности председателя Комитета по охране окружающей среды сенатор Фелипе Карбажон:
В рамках заседания посол Мариам Геворгян подробно представила подготовительные работы к COP17, приоритеты председательства Армении, детали предстоящего саммита лидеров перед конференцией. Посол Армении подчеркнула, что в рамках COP17 будет проведена первая глобальная оценка общего прогресса в реализации Глобальной рамки по биологическому разнообразию Куньмин-Монреаль:
Посол Геворгян также затронула богатое биологическое разнообразие Армении и проводимую в стране политику в области охраны окружающей среды, а также историко-культурное наследие страны:
В конце заседания уругвайские парламентарии поблагодарили посла Армении за предоставление исчерпывающей информации, касающейся COP17, пожелали успеха Армении в организации Конференции и выразили уверенность, что она пройдет на самом высоком уровне, став важной вехой на пути продвижения международного повестки дня по охране биологического разнообразия»: