Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է COP17-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները
ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ՝ Ուրուգվայի Սենատորների պալատի Շրջակա միջավայրի հանձնաժողովն անցկացրել է նիստ՝ նվիրված 2026 թ. Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին (COP17):
«Նիստին մասնակցել է Ուրուգվայի փոխնախագահի, Գլխավոր ասամբլեայի և Սենատորների պալատի նախագահի պաշտոնակատար, սենատոր Բլանկա Ռոդրիգեսը, մի շարք այլ խորհրդարանականներ, ինչպես նաև՝ Արտաքին հարաբերությունների և Շրջակա միջավայրի նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Նիստը վարել է Շրջակա միջավայրի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնակատար, սենատոր Ֆելիպե Կարբաժոն:
Նիստի շրջանակներում դեսպան Մարիամ Գևորգյանը հանգամանորեն ներկայացրել է COP17-ի նախապատրաստական աշխատանքները, ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունները, համաժողովին ընդառաջ կայանալիք Առաջնորդների գագաթնաժողովի մանրամասները: ՀՀ դեսպանը շեշտել է, որ COP17-ի շրջանակում կիրականացվի Կունմինգ-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման ուղղությամբ համընդհանուր առաջընթացի առաջին համաշխարհային գնահատումը:
Դեսպան Գևորգյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանությանն ու բնապահպանության ոլորտում վարվող քաղաքականությանը, ինչպես նաև՝ երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը:
Նիստի ավարտին ուրուգվայցի խորհրդարանականները շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ դեսպանին COP17-ին առնչվող համապարփակ տեղեկատվությունը ներկայացնելու համար՝ հաջողություն մաղթելով Հայաստանին Համաժողովի կազմակերպման գործում և վստահություն հայտնելով, որ այն կանցկացվի ամենաբարձր մակարդակով՝ դառնալով կարևոր հանգրվան կենսաբազմազանության պահպանության միջազգային օրակարգի առաջմղման ճանապարհին»:

The Armenian ambassador to Uruguay has presented Armenia's priorities for the presidency at COP17.
The Embassy of Armenia, in collaboration with the Senate's Environment Committee of Uruguay, held a meeting dedicated to the 17th Conference of the Parties to the UN Convention on Biological Diversity (COP17) scheduled to take place in Yerevan in 2026.
«The meeting was attended by the Acting Vice President of Uruguay, the President of the General Assembly, and the President of the Senate, Senator Blanka Rodriguez, several other parliamentarians, as well as senior officials from the Ministries of Foreign Affairs and Environment. The meeting was chaired by the Acting President of the Environment Committee, Senator Felipe Carbajon:
During the meeting, Ambassador Mariam Gevorgyan provided a detailed overview of the preparations for COP17, the priorities of the Armenian presidency, and the details of the upcoming Leaders' Summit ahead of the conference. The Armenian ambassador emphasized that a global assessment of universal progress towards the implementation of the Kunming-Montreal Global Biodiversity Framework will be conducted within the framework of COP17:
Ambassador Gevorgyan also addressed Armenia's rich biodiversity and the policies pursued in the field of environmental protection, as well as the country's historical and cultural heritage:
At the end of the meeting, Uruguayan parliamentarians thanked the Armenian ambassador for providing comprehensive information related to COP17, wishing success to Armenia in organizing the Conference and expressing confidence that it will be held at the highest level, becoming an important milestone in advancing the international agenda for biodiversity conservation»: