Երևանում՝ բարձրահարկ շենքի բակում, հայտնաբերվել է տնային կալանքի տակ գտնվող 27-ամյա տղամարդու մարմինը
16-07-2026 10:43 Հայաստան Հասարակություն
Հուլիսի 15-ին, առեղծվածային ու ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 22:20-ի սահմաններում ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Էրեբունու բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Նոր Արեշի 35-րդ փողոցում գտնվող շենքերից մեկի բակում դի կա։
Ինչպես հայտնում է ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանը, դեպքի վայր են ժամանել օպերատիվ խումբը՝ բաժնի պետի տեղակալ Վլադ Բազունցի գլխավորությամբ։Տեղում պարզվել է, որ տեղեկությունը հավաստի է, և նշված շենքի բակում հայտնաբերվել է նույն շենքի բնակիչ, 27-ամյա Միսակ Վ.-ի դին։
Դեպքի մասին ոստիկանության Էրեբունու բաժնից տեղեկությունը փոխանցել են ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժին, որտեղից ժամանել է քննչական խումբը՝ բաժնի պետ Ռոման Մախմուդյանի և օրվա պատասխանատու հերթապահ քննիչի գլխավորությամբ։Դեպքի փաստով քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Ֆոտոլրագրողի տեղեկություններով՝ մահացածը գտնվում էր տնային կալանքի տակ և 6-րդ կամ 8-րդ հարկի պատուհանից անզգուշաբար վայր է ընկել։

In Yerevan, the body of a 27-year-old man under house arrest has been found in the yard of a high-rise building.
16-07-2026 10:43 Armenia Social
On July 15, a mysterious and tragic incident occurred in Yerevan. Around 22:20, operational information was received at the Erebuni division of the Community Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia that there was a body in the yard of one of the buildings on 35th Street in Nor Aresh.
As reported by photojournalist Gagik Shamshyan, an operational group arrived at the scene, led by the deputy head of the division, Vlad Bazunts. It was established on site that the information was accurate, and the body of 27-year-old Misak V., a resident of the same building, was found in the yard.
The information about the incident was forwarded from the Erebuni division of the police to the investigative department of the Investigative Committee of the Republic of Armenia for the Erebuni and Nubarashen administrative districts, from where an investigative group arrived, led by the head of the division, Roman Makhmudian, and the on-duty investigator of the day. A criminal case has been initiated in the investigative department regarding the incident.
According to the photojournalist's information, the deceased was under house arrest and fell accidentally from the window of the 6th or 8th floor.