2026 թվականի առաջին կիսամյակում հանրապետությունում հայտնաբերվել է 315 օձ, որոնցից 50-ը եղել են թունավոր
16-07-2026 10:30 Հայաստան Հասարակություն
2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանում օձերի հայտնաբերման վերաբերյալ գրանցվել է 629 կանչ, ինչը 74-ով կամ 13.3 տոկոսով ավելի է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
«Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին տեղեկացրել են ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից։
Նախարարության տվյալներով՝ 2026 թվականի առաջին կիսամյակում հանրապետությունում հայտնաբերվել է 315 օձ, որոնցից 50-ը եղել են թունավոր։ 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածում հայտնաբերվել էր 278 օձ, որոնցից 62-ը՝ թունավոր։ Ամենաշատ կանչերը գրանցվել են Երևանում՝ 268, Կոտայքի մարզում՝ 104 և Արարատի մարզում՝ 53։ Սյունիքում արձանագրվել է 46, Արագածոտնում՝ 45, Տավուշում՝ 37, Արմավիրում՝ 35, Վայոց ձորում՝ 22, Շիրակում՝ 11, Լոռիում՝ 5, իսկ Գեղարքունիքում՝ 3 դեպք։ Միաժամանակ, դեպքերի նվազում է արձանագրվել Արմավիրի, Վայոց ձորի, Շիրակի և Լոռու մարզերում։ Հարաբերական առումով ամենաբարձր աճը գրանցվել է Սյունիքի մարզում՝ 64.3 տոկոս, որին հաջորդում է Արարատի մարզը՝ 35.9 տոկոս աճով։ Ամենամեծ հարաբերական նվազումը գրանցվել է Շիրակի մարզում՝ 31.3 տոկոս։
«Մուրացան» համալսարանական հիվանդանոցային համալիրի Նորածնային և մանկական վերակենդանացման, թունաբանության և անեսթեզիոլոգիայի կլինիկայի թունաբանության ծառայության ղեկավար Մարինե Գրիգորյանի խոսքով՝ օձի կծածի հետքի և առկա ցավի դեպքում հսկողությունն անպայման պետք է իրականացվի հիվանդանոցային պայմաններում։ «Օձի կծածի դեպքում որպես առաջին օգնություն չի կարելի սեղմող կապ դնել, բերանով արտածծում կատարել, սառույց դնել, քանի որ, եթե կա տեղային հյուսվածքների վնասում թույնի ազդեցությամբ, այս բոլոր միջամտություններն ավելի կբարդացնեն թույնի ազդեցությունը»,- ասաց Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ օձի խայթոցից հետո նախ պետք է գնահատել խայթոցի հետքերը՝ հնարավորության դեպքում հասկանալու համար, թե ինչ տեսակի օձի հետ գործ ունենք։ «Սովորաբար մեկ կամ երկու տեսանելի վերք է լինում, եթե օձը թունավոր տեսակի է, վերջույթն արագ սկսում է այտուցվել։ Այդ դեպքում պետք է վերջույթն անշարժացնել, քանի որ շարժումները նպաստում են թույնի արագ տարածմանը։ Եթե օձը թունավոր չէ, հնարավոր է՝ տուժածն ու նրան օգնություն ցուցաբերողները չկարողանան դա գնահատել, այդուհանդերձ, տուժածը պետք է գտնվի բժշկական հսկողության տակ։ Եթե առկա է տեղային այտուց, կծածի շրջանում բշտերի առաջացում և պահպանվող ցավ, անհրաժեշտ է հսկողություն և պետք է որոշվի հակաթույնի ներարկման անհրաժեշտությունը»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ օձի կծածից հետո հակաթույնը հնարավորինս արագ ներարկելը կարևոր է բարդությունները կանխելու համար։
Մարինե Գրիգորյանի խոսքով՝ օձի կծածը կարող է հանգեցնել մի շարք բարդությունների, այդ թվում՝ տեղային հյուսվածքների վնասման, արյան կարմիր գնդիկների և մկանային հյուսվածքի քայքայման։ Նրա խոսքով՝ նման դեպքերում անհրաժեշտ է շարունակական բժշկական հսկողություն և համապատասխան բուժում, իսկ ամենաարդյունավետ միջոցը հակաթույնի ներարկումն է։
Թունաբանը նշեց, որ վերականգնման ընթացքը կախված է թունավորման և վնասվածքի աստիճանից, ինչպես նաև տուժածի տարիքից և քաշից։ Նրա խոսքով՝ փոքր տարիքի երեխաներն ավելի խոցելի են թույնի ազդեցության նկատմամբ, ուստի նրանց մոտ ինտոքսիկացիայի երևույթներն ավելի արտահայտված են լինում։ Կարևոր նշանակություն ունի նաև այն, թե օձը հասուն է եղել, թե ձագ, քանի որ փոքր օձերը սովորաբար ավելի քիչ թույն են պարունակում, և դրանց կծածը, որպես կանոն, դրսևորվում է ավելի մեղմ ախտանիշներով։

В первой половине 2026 года в республике было обнаружено 315 змей, из которых 50 были ядовитыми.
В первом полугодии 2026 года в Армении зарегистрировано 629 вызовов по поводу обнаружения змей, что на 74 случая или на 13,3 процента больше по сравнению с тем же периодом 2025 года.
«Арменпресс»- в ответ на запрос сообщили об этом в Министерстве внутренних дел РА.
Согласно данным министерства, в первом полугодии 2026 года в республике было обнаружено 315 змей, из которых 50 были ядовитыми. В том же периоде 2025 года было найдено 278 змей, из которых 62 были ядовитыми. Наибольшее количество вызовов зарегистрировано в Ереване — 268, в Котайкском районе — 104 и в Араратском районе — 53. В Сюникском районе зарегистрировано 46, в Арагацотне — 45, в Тавуше — 37, в Армавире — 35, в Вайоцдзоре — 22, в Шираке — 11, в Лори — 5, а в Гегаркунике — 3 случая. В то же время наблюдается снижение случаев в Армавирском, Вайоцдзорском, Ширакском и Лорийском районах. В относительном выражении наибольший рост зафиксирован в Сюникском районе — 64,3 процента, за ним следует Араратский район с ростом 35,9 процента. Наибольшее относительное снижение зарегистрировано в Ширакском районе — 31,3 процента.
По словам руководителя службы токсикологии клиники неонатологии и детской реанимации Университетского больничного комплекса «Мурацан» Марины Григорян, в случае укуса змеи контроль за состоянием обязательно должен осуществляться в стационарных условиях. «При укусе змеи в качестве первой помощи нельзя накладывать жгут, делать отсасывание ртом, прикладывать лед, так как, если есть повреждение местных тканей под воздействием яда, все эти вмешательства только усугубят действие яда», — сказала Григорян.
По ее словам, после укуса змеи сначала необходимо оценить следы укуса, чтобы, если возможно, понять, с каким видом змеи мы имеем дело. «Обычно бывает одна или две видимые раны, если змея ядовитого вида, конечность быстро начинает отекать. В этом случае необходимо зафиксировать конечность, так как движения способствуют быстрому распространению яда. Если змея не ядовита, возможно, пострадавший и оказывающие ему помощь не смогут это оценить, тем не менее, пострадавший должен находиться под медицинским наблюдением. Если имеется местный отек, образование пузырей в области укуса и сохраняющаяся боль, необходимо наблюдение и должно быть решено, требуется ли введение противояда», — отметила она, добавив, что как можно быстрее введение противояда после укуса змеи важно для предотвращения осложнений.
По словам Марины Григорян, укус змеи может привести к ряду осложнений, включая повреждение местных тканей, разрушение красных кровяных клеток и мышечной ткани. Она отметила, что в таких случаях необходим непрерывный медицинский контроль и соответствующее лечение, а самым эффективным средством является введение противояда.
Токсиколог отметил, что процесс восстановления зависит от степени отравления и повреждения, а также от возраста и веса пострадавшего. По его словам, дети младшего возраста более уязвимы к воздействию яда, поэтому у них симптомы интоксикации более выражены. Также имеет значение, была ли змея взрослой или детенышем, так как маленькие змеи обычно содержат меньше яда, и их укусы, как правило, проявляются более мягкими симптомами.