Կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերը ՄԻՊ հաստատության համար ունեն առաջնահերթ նշանակություն
16-07-2026 10:06 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում հուլիսի 15-ին մեկնարկել է «Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելում ու ընտանեկան և կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանություն» թեմայով եռօրյա աշխատաժողովը։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ աշխատաժողովն անցկացվում է Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) հետ համագործակցությամբ և նպատակ ունի ամրապնդել Մարդու իրավունքների պաշտպանի ամխատակազմի, ինչպես նաև ոլորտում ներգրավված մասնագետների կարողությունները, խթանել փորձի փոխանակումը և նպաստել ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման ու բռնության ենթարկված անձանց, այդ թվում՝ երեխաների իրավունքների պաշտպանության արդյունավետ մեխանիզմների զարգացմանը։
«Միջոցառման բացման խոսքով հանդես է եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Ողջունելով աշխատաժողովի մասնակիցներին՝ Պաշտպանն ընդգծել է, որ ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելումը, գենդերային հավասարության ապահովումը, ինչպես նաև կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության ռազմավարական առաջնահերթություններից են։
Անահիտ Մանասյանն ընդգծել է, որ բռնության կանխարգելումն ու դրա նկատմամբ արդյունավետ արձագանքը պահանջում են ոչ միայն իրավական կարգավորումների առկայություն, այլև տարբեր ոլորտներում աշխատող մասնագետների շարունակական վերապատրաստում, միջգերատեսչական համագործակցություն և իրավունքահեն մոտեցումների հետևողական կիրառում:
«Ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման, գենդերային հավասարության ապահովման, կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերը ՄԻՊ հաստատության համար ունեն առաջնահերթ նշանակություն։ Չնայած վերջին տարիներին արձանագրված որոշակի դրական զարգացումներին՝ այս ոլորտներում շարունակում են պահպանվել մարտահրավերներ, որոնց հաղթահարման համար անհրաժեշտ է հետևողական և համակարգված աշխատանք։
Հատկապես կարևոր է ոլորտի մասնագետների գիտելիքների և կարողությունների շարունակական զարգացումը։ Այս համատեքստում կարևորում եմ ոչ միայն Երևանում, այլև մարզերում աշխատող մասնագետների մասնագիտական ներուժի ամրապնդումը, քանի որ բռնության դեպքերի արդյունավետ կանխարգելումն ու պաշտպանական մեխանիզմների հասանելիությունը մեծապես կախված են հենց առաջին գծում աշխատող մասնագետների պատրաստվածությունից»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Պաշտպանը բարձր է գնահատել Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ նման նախաձեռնությունները կարևոր ներդրում են մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշների տարածման, լավագույն փորձի փոխանակման և ազգային կարողությունների զարգացման գործում։
IRZ- Հայաստանյան ծրագրերի համակարգող Նելլի Թումասյանը ողջունել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին և աշխատակազմի ներկայացուցիչներին՝ կարևորելով երկու կառույցների միջև ձևավորված երկարաժամկետ համագործակցությունը և ընդգծելով նման վերապատրաստումների նշանակությունը ոլորտային կարողությունների ամրապնդման գործում։
Աշխատաժողովի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կոնվենցիոն մանդատների ապահովման վարչության պետ Լիլիթ Աղաջանյանը ներկայացրել է թեմատիկ զեկույց՝ անդրադառնալով ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման, բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության, երեխաների իրավունքների ապահովման և իրավազգայուն մոտեցումների կարևորությանը։
Աշխատաժողովի շրջանակում գերմանացի փորձագետները ներկայացրել են կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանության, ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման, ինչպես նաև բռնության դեպքերում արդյունավետ արձագանքման միջազգային փորձն ու գործնական մոտեցումները։
Քննարկումները ներառել են նաև ինտերակտիվ աշխատանքներ, փորձի փոխանակում և մասնագիտական քննարկումներ՝ ուղղված ոլորտում առկա մարտահրավերների բացահայտմանը և դրանց հաղթահարման արդյունավետ լուծումների մշակմանը։
Միջոցառումը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցության հերթական նախաձեռնությունն է՝ ուղղված ընտանեկան և կենցաղային բռնության կանխարգելման, բռնության ենթարկված անձանց իրավունքների պաշտպանության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը։
Աշխատաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն ևս երկու օր։
Հուլիսի 16-ին Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքում կանցկացվի վերապատրաստման դասընթաց՝ բնակչության հետ անմիջական շփում ունեցող առողջապահության ոլորտի մասնագետների, իրավապահ մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Հուլիսի 17-ին Երևանում տեղի կունենա աշխատաժողովի ամփոփիչ միջոցառումը, որին կմասնակցեն իրավասու պետական մարմինների՝ առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության և կրթության ոլորտների ներկայացուցիչներ, երեխայի խնամք և պաշտպանություն իրականացնող ցերեկային և շուրջօրյա հաստատությունների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ»:

Вопросы защиты прав женщин и детей имеют первостепенное значение для учреждения ОМП.
В аппарате Омбудсмена по правам человека 15 июля начался трехдневный семинар на тему «Предотвращение семейного и бытового насилия и защита лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию».
Из офиса Омбудсмена сообщают, что семинар проводится в сотрудничестве с Германским фондом международного правового сотрудничества (IRZ) и направлен на укрепление возможностей аппарата Омбудсмена, а также специалистов, задействованных в этой области, содействие обмену опытом и развитие эффективных механизмов защиты прав лиц, подвергшихся насилию, включая детей, и предотвращения семейного и бытового насилия.
«С приветственным словом на открытии мероприятия выступила Омбудсмен по правам человека Анаит Манасян.»
Приветствуя участников семинара, Омбудсмен подчеркнула, что предотвращение семейного и бытового насилия, обеспечение гендерного равенства, а также защита прав женщин и детей являются стратегическими приоритетами института Омбудсмена по правам человека.
Анаит Манасян отметила, что предотвращение насилия и эффективный ответ на него требуют не только наличия правовых норм, но и постоянного повышения квалификации специалистов, работающих в различных областях, межведомственного сотрудничества и последовательного применения правозащитных подходов.
«Вопросы предотвращения семейного и бытового насилия, обеспечения гендерного равенства, защиты прав женщин и детей имеют первостепенное значение для института Омбудсмена. Несмотря на некоторые положительные изменения, зафиксированные в последние годы, в этих областях продолжают сохраняться вызовы, для преодоления которых необходима последовательная и системная работа.»
Особенно важно продолжать развивать знания и возможности специалистов в этой области. В этом контексте я подчеркиваю необходимость укрепления профессионального потенциала специалистов, работающих не только в Ереване, но и в регионах, поскольку эффективное предотвращение случаев насилия и доступность защитных механизмов во многом зависят именно от подготовки специалистов, работающих на переднем крае», - отметила Омбудсмен по правам человека Анаит Манасян.
Омбудсмен высоко оценила эффективное сотрудничество с Германским фондом международного правового сотрудничества (IRZ), подчеркнув, что такие инициативы являются важным вкладом в распространение международных стандартов защиты прав человека, обмена лучшими практиками и развития национальных возможностей.
Координатор программ IRZ в Армении Нелли Тумасян приветствовала Омбудсмена по правам человека и представителей аппарата, подчеркивая важность долгосрочного сотрудничества между двумя учреждениями и значимость таких тренингов для укрепления отраслевых возможностей.
В ходе семинара начальник управления обеспечения конвенционных мандатов аппарата Омбудсмена Лилит Агажанян представила тематический доклад, касающийся предотвращения семейного и бытового насилия, защиты лиц, подвергшихся насилию, обеспечения прав детей и важности правозащитных подходов.
В рамках семинара немецкие эксперты представили международный опыт и практические подходы к защите прав женщин и детей, предотвращению семейного и бытового насилия, а также эффективному реагированию на случаи насилия.
Обсуждения также включали интерактивные работы, обмен опытом и профессиональные дискуссии, направленные на выявление существующих в области вызовов и разработку эффективных решений для их преодоления.
Мероприятие является очередной инициативой сотрудничества аппарата Омбудсмена и Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ), направленной на предотвращение семейного и бытового насилия, защиту прав лиц, подвергшихся насилию, и укрепление институциональных возможностей защиты прав человека.
Работа семинара продолжится еще два дня.
16 июля в общине Арташат Армавирской области пройдет курс повышения квалификации для специалистов в области здравоохранения, правоохранительных органов, местного самоуправления и представителей организаций гражданского общества, имеющих непосредственный контакт с населением.
17 июля в Ереване состоится заключительное мероприятие семинара, в котором примут участие представители компетентных государственных органов в сферах здравоохранения, социальной защиты и образования, учреждений дневного и круглосуточного ухода за детьми, а также представители организаций гражданского общества»: