ՀՀ փոխվարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի նիստ
Հայաստանի փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստը
Նիստի շրջանակներում մանրամասն անդրադարձ է կատարվել նախորդ քննարկումների արդյունքում կայացված որոշումների կատարման ընթացքին, այդ թվում՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների գործունեության տեսանկյունից դրանց ազդեցությանը։
Այս համատեքստում մտքեր են փոխանակվել առևտրային ցանցերի և մատակարար կազմակերպությունների միջև վճարային պարտավորությունների պարբերաբար չկատարումը կանխարգելող կարգավորումների կիրարկման, ինչպես նաև դրանց արդյունավետության բարձրացման համար անհրաժեշտ աշխատանքների շարունակականության վերաբերյալ։
Խորհրդի անդամները ընդգծել են նաև Հայաստանի ՓՄՁ մրցունակության 2026-2030 թթ․ռազմավարական ծրագրի նախագծի իրականացման համար բարենպաստ ինստիտուցիոնալ միջավայրի ձևավորման անհրաժեշտությունը։Անդրադարձ է կատարվել նաև ներդրումային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում ի հայտ եկող վարչարարության դյուրացման անհրաժեշտությանը, որի առնչությամբ փոխվարչապետի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ։

Под председательством вице-премьера Армении Тиграна Хачатряна прошло очередное заседание Совета по развитию малого и среднего предпринимательства.
В рамках заседания подробно обсуждался ход выполнения решений, принятых в результате предыдущих обсуждений, в том числе их влияние с точки зрения деятельности малых и средних предприятий.
В этом контексте были обменены мнениями о применении регуляций, предотвращающих регулярное невыполнение платежных обязательств между торговыми сетями и поставляющими организациями, а также о необходимости продолжения работ по повышению их эффективности.
Члены совета также подчеркнули необходимость формирования благоприятной институциональной среды для реализации проекта стратегической программы конкурентоспособности МСП Армении на 2026-2030 годы. Обсуждалась также необходимость упрощения административных процедур, возникающих в рамках реализации инвестиционных программ, по которым вице-премьером были даны соответствующие поручения.