Կառավարությունը կսահմանի Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների ատեստավորման հավելավճարների չափերը
ՀՀ կառավարությունը կսահմանի Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների ատեստավորման արդյունքներով հաշվարկվող հավելավճարների չափերը։
Չզեկուցվող նախագիծն ընդգրկված է Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում։
Նախագծով առաջարկվում է Կառավարության 2023 թվականի հունիսի 1-ի որոշումը համապատասխանեցնել Ոստիկանության գվարդիայի ստեղծումից հետո գործող օրենսդրությանը։
2025 թվականի նոյեմբերի 1-ից ուժը կորցրել է «Ոստիկանության զորքերի մասին» օրենքը, և ուժի մեջ է մտել «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» օրենքը։ Ոստիկանության զորքերի գործունեությունը դադարեցվել է, և ոստիկանության բարեփոխումների շրջանակում ստեղծվել է Ոստիկանության գվարդիան։
Ոստիկանության գվարդիայի ծառայողների հավելավճարները, կախված պաշտոնից, զինվորական կոչումից և ատեստավորման գնահատականից, կկազմեն 95 հազարից մինչև 560 հազար դրամ։
Գնդապետի կոչումով առավել բարձր պաշտոնների դեպքում «գերազանց» գնահատականի համար կսահմանվի մինչև 560 հազար դրամ, «լավ» գնահատականի համար՝ մինչև 420 հազար դրամ, իսկ «բավարար» գնահատականի դեպքում՝ մինչև 280 հազար դրամ հավելավճար։
Փոխգնդապետների առավելագույն հավելավճարը կկազմի 380 հազար դրամ, մայորներինը՝ 350 հազար դրամ, կապիտաններինը՝ 280 հազար դրամ, իսկ ավագ լեյտենանտներինն ու լեյտենանտներինը՝ 250 հազար դրամ։
Ավագ ենթասպաների համար առավելագույն հավելավճարը կկազմի 220 հազար դրամ, իսկ ենթասպաների, ավագների, ավագ սերժանտների և սերժանտների համար՝ 190 հազար դրամ։
Նախագծով ուժը կորցրած կճանաչվեն նաև այն վարձատրության խմբերը, որոնց համապատասխան կրտսեր պաշտոնները Ոստիկանության գվարդիայի կառուցվածքում նախատեսված չեն։

Правительство установит размеры надбавок за аттестацию для сотрудников Гвардии полиции.
Правительство Армении установит размеры надбавок, рассчитываемых на основе результатов аттестации сотрудников Гвардии полиции.
Неотчетный проект включен в повестку дня заседания Правительства 16 июля.
Проектом предлагается привести в соответствие с действующим законодательством решение Правительства от 1 июня 2023 года после создания Гвардии полиции.
С 1 ноября 2025 года утратил силу закон «О войсках полиции», и вступил в силу закон «О Гвардии полиции». Деятельность войск полиции была прекращена, и в рамках реформ полиции была создана Гвардия полиции.
В проекте формулировка «Служащие войск полиции МВД РА» будет заменена на формулировку «Служащие Гвардии полиции МВД РА».
Надбавки для сотрудников Гвардии полиции, в зависимости от должности, воинского звания и оценки аттестации, составят от 95 тысяч до 560 тысяч драмов.
Для должностей выше подполковника будет установлена надбавка до 560 тысяч драмов за оценку «отлично», до 420 тысяч драмов за оценку «хорошо», а за оценку «удовлетворительно» — до 280 тысяч драмов.
Максимальная надбавка для подполковников составит 380 тысяч драмов, для майоров — 350 тысяч драмов, для капитанов — 280 тысяч драмов, а для старших лейтенантов и лейтенантов — 250 тысяч драмов.
Для старших сержантов максимальная надбавка составит 220 тысяч драмов, а для сержантов, старших, старших сержантов и сержантов — 190 тысяч драмов.
Проектом также будут признаны утратившими силу группы вознаграждений, соответствующие младшим должностям, которые не предусмотрены в структуре Гвардии полиции.