Ռուս-ուկրաինական պատերազմը «թուրքական աշխարհի» հակառուսական համախմբում է խթանել
1in.am Հուլիսի 15-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը կայցելի Ուկրաինա։ Այդ մասին սոցիալական X հարթակում գրառում է կատարել Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան։ Ինչպես հայտնել է Unian-ը, Սիբիգան ողջունել է Գերագույն ռադայի կողմից Թուրքիայի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի վավերացումը։ Այդ միջպետական պայմանագիրը Թուրքիան վավերացրել է դեռևս 2024 թվականին։
Նույն օրը, երբ Սիբիգան անոնսավորել է Կիև Ֆիդանի այցը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիային կոչ է արել Սև ծովում Ուկրաինայի «ահաբեկչություններին համարժեք պատասխան տալ»։ Լավրովը Անկարային հիշեցրել է, որ Ուկրաինան թիրախավորել է նաև Ռուսաստան-Թուրքիա «Կապույտ հոսք» գազատարը։
Թուրքիա-Ուկրաինա ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի վավերացումը վկայում է, որ կողմերը նպատակադրված են զարգացնել և խորացնել առևտրատնտեսական կապերը։ Թուրքիան ռուս-ուկրաինական պատերազմի առաջին ամիսներին Ուկրաինային «Բայրաքտար» ԱԹՍ-եր է մատակարարել, հետագայում կողմերը անօդաչուների համատեղ արտադրություն են սկսել։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը Ուկրաինայի հարցում Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումը «սխալ» է որակել, բայց հավելել է, որ Ռուսաստանը «նախընտրում է պրագմատիկ մոտեցում ունենալ»։ Ըստ երևույթին, նույնը վերաբերում է նաև Թուրքիային կամ ասված է հենց Անկարայի համար։
Իրականում, մինչդեռ, Ֆիդանի Կիև այցը վկայում է, որ Թուրքիան Ուկրաինայի հետ հետագա մերձեցման ընտրություն է կատարել։ Հատկանշական է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը Ուկրաինա է մեկնում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից մեկ շաբաթ հետո։ Հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների առաջնորդները վերահաստատել են Ուկրաինային իրենց ամուր աջակցությունը։
Թուրքիան հետագա ի՞նչ աջակցություն է ցուցաբերելու Ուկրաինային, այդ մասին, ամենայն հավանականությամբ, հրապարակային հայտարարություններ չեն արվի։ Էական է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում պաշտոնական Անկարան բացահայտել է իր ընտրությունը՝ Թուրքիան եվրաատլանտյան ընկերակցության մաս է։
Անկարայի այդ քայլը, անկասկած, պայմանավորելու է նաև Բաքվի, իսկ որոշ առումով՝ նաև Կենտրոնական Ասիայի թուրքախոս պետությունների դիրքորոշումը։ Մեծ է հավանականությունը, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը վերափոխվի «թուրքական աշխարհի» հակառուսաստանյան համախմբման։

Русско-украинская война способствовала антироссийской консолидации «турецкого мира»
1in.am 15 июля министр иностранных дел Турции Хакан Фидан посетит Украину. Об этом в социальной сети X сообщил министр иностранных дел Украины Андрей Сибиган. Как сообщает Unian, Сибиган приветствовал ратификацию соглашения о свободной торговле с Турцией Верховной Радой. Этот межгосударственный договор Турция ратифицировала еще в 2024 году.
В тот же день, когда Сибиган анонсировал визит Фидана в Киев, министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров призвал Турцию дать "адекватный ответ" на "террористические акты" Украины в Черном море. Лавров напомнил Анкаре, что Украина также нацелилась на газопровод "Голубой поток" Россия-Турция.
Ратификация соглашения о свободной торговле между Турцией и Украиной свидетельствует о том, что стороны нацелены развивать и углублять торгово-экономические связи. В первые месяцы российско-украинской войны Турция поставила Украине беспилотники "Байрактар", позже стороны начали совместное производство дронов.
Пресс-секретарь президента РФ Песков охарактеризовал позицию Ильхама Алиева по вопросу Украины как "ошибочную", но добавил, что Россия "предпочитает иметь прагматичный подход". По всей видимости, то же самое относится и к Турции или сказано именно для Анкары.
На самом деле, визит Фидана в Киев свидетельствует о том, что Турция сделала выбор в пользу дальнейшего сближения с Украиной. Примечательно, что министр иностранных дел Турции отправляется в Украину через неделю после саммита НАТО. Лидеры стран-членов Североатлантического альянса подтвердили свою твердую поддержку Украины.
Какую дальнейшую поддержку Турция окажет Украине, скорее всего, не будет сделано публичных заявлений. Существенно, что по вопросу российско-украинского конфликта официальная Анкара открыто продемонстрировала свой выбор: Турция является частью евроатлантического сообщества.
Этот шаг Анкары, безусловно, также будет определять позицию Баку, а в определенной степени и позицию тюркоязычных государств Центральной Азии. Высока вероятность того, что война России против Украины трансформируется в антироссийскую коалицию "турецкого мира".