Ռուս-ուկրաինական պատերազմը «թուրքական աշխարհի» հակառուսական համախմբում է խթանել
1in.am Հուլիսի 15-ին Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը կայցելի Ուկրաինա։ Այդ մասին սոցիալական X հարթակում գրառում է կատարել Ուկրաինայի արտգործնախարար Անդրեյ Սիբիգան։ Ինչպես հայտնել է Unian-ը, Սիբիգան ողջունել է Գերագույն ռադայի կողմից Թուրքիայի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի վավերացումը։ Այդ միջպետական պայմանագիրը Թուրքիան վավերացրել է դեռևս 2024 թվականին։
Նույն օրը, երբ Սիբիգան անոնսավորել է Կիև Ֆիդանի այցը, Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Թուրքիային կոչ է արել Սև ծովում Ուկրաինայի «ահաբեկչություններին համարժեք պատասխան տալ»։ Լավրովը Անկարային հիշեցրել է, որ Ուկրաինան թիրախավորել է նաև Ռուսաստան-Թուրքիա «Կապույտ հոսք» գազատարը։
Թուրքիա-Ուկրաինա ազատ առեւտրի մասին համաձայնագրի վավերացումը վկայում է, որ կողմերը նպատակադրված են զարգացնել և խորացնել առևտրատնտեսական կապերը։ Թուրքիան ռուս-ուկրաինական պատերազմի առաջին ամիսներին Ուկրաինային «Բայրաքտար» ԱԹՍ-եր է մատակարարել, հետագայում կողմերը անօդաչուների համատեղ արտադրություն են սկսել։
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը Ուկրաինայի հարցում Իլհամ Ալիևի դիրքորոշումը «սխալ» է որակել, բայց հավելել է, որ Ռուսաստանը «նախընտրում է պրագմատիկ մոտեցում ունենալ»։ Ըստ երևույթին, նույնը վերաբերում է նաև Թուրքիային կամ ասված է հենց Անկարայի համար։
Իրականում, մինչդեռ, Ֆիդանի Կիև այցը վկայում է, որ Թուրքիան Ուկրաինայի հետ հետագա մերձեցման ընտրություն է կատարել։ Հատկանշական է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը Ուկրաինա է մեկնում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովից մեկ շաբաթ հետո։ Հյուսիս-ատլանտյան դաշինքի անդամ երկրների առաջնորդները վերահաստատել են Ուկրաինային իրենց ամուր աջակցությունը։
Թուրքիան հետագա ի՞նչ աջակցություն է ցուցաբերելու Ուկրաինային, այդ մասին, ամենայն հավանականությամբ, հրապարակային հայտարարություններ չեն արվի։ Էական է, որ ռուս-ուկրաինական հակամարտության հարցում պաշտոնական Անկարան բացահայտել է իր ընտրությունը՝ Թուրքիան եվրաատլանտյան ընկերակցության մաս է։
Անկարայի այդ քայլը, անկասկած, պայմանավորելու է նաև Բաքվի, իսկ որոշ առումով՝ նաև Կենտրոնական Ասիայի թուրքախոս պետությունների դիրքորոշումը։ Մեծ է հավանականությունը, որ Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի պատերազմը վերափոխվի «թուրքական աշխարհի» հակառուսաստանյան համախմբման։

The Russo-Ukrainian war has stimulated an anti-Russian consolidation of the "Turkic world."
1in.am On July 15, Turkey's Foreign Minister Hakan Fidan will visit Ukraine. This was announced by Ukraine's Foreign Minister Andriy Sybiha on the social platform X. As reported by Unian, Sybiha welcomed the ratification of the free trade agreement with Turkey by the Verkhovna Rada. This intergovernmental agreement was ratified by Turkey back in 2024.
On the same day that Sybiha announced Fidan's visit to Kyiv, Russia's Foreign Minister Sergey Lavrov called on Turkey to "respond appropriately to Ukraine's terrorist acts" in the Black Sea. Lavrov reminded Ankara that Ukraine has also targeted the Russia-Turkey "Blue Stream" gas pipeline.
The ratification of the Turkey-Ukraine free trade agreement indicates that the parties are determined to develop and deepen trade and economic ties. In the early months of the Russia-Ukraine war, Turkey supplied Ukraine with "Bayraktar" drones, and later the parties began joint production of drones.
The press secretary of the Russian president, Peskov, described Ilham Aliyev's position on Ukraine as "wrong," but added that Russia "prefers to have a pragmatic approach." Apparently, the same applies to Turkey or is said specifically for Ankara.
However, in reality, Fidan's visit to Kyiv indicates that Turkey has chosen further rapprochement with Ukraine. Notably, Turkey's Foreign Minister is heading to Ukraine a week after the NATO summit. Leaders of NATO member countries reaffirmed their strong support for Ukraine.
What further support Turkey will provide to Ukraine is likely not to be publicly announced. It is significant that in the matter of the Russia-Ukraine conflict, official Ankara has revealed its choice: Turkey is part of the Euro-Atlantic community.
This step by Ankara will undoubtedly also influence Baku's position, and in some respects, the stance of Turkic-speaking countries in Central Asia. There is a high probability that Russia's war against Ukraine will transform into an anti-Russian coalition of the "Turkic world."