ՀՀ վարչական դատարանը մերժել է «ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից ընդդեմ ՀՀ կառավարության ներկայացված հայցադիմումը
14-07-2026 17:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ վարչական դատարանը մերժել է «ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից ընդդեմ ՀՀ կառավարության ներկայացված հայցադիմումը։
««ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 1-ին հայցադիմում էր ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ կառավարության «Էներգետիկայի մասին» օրենքի հիման վրա՝ որպես բացառիկ միջոց «Հայաստանի Էլեկտրական Ցանցեր» ՓԲԸի 70% բաժնեմասի՝ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածին համապատասխան օտարելու իրավահարաբերության բացակայությունը Ճանաչելու պահանջի մասին:
Դատարանը գտել է, որ նման հայցը ենթակա չէ քննության, եւ առկա է հայցադիմումի ընդունումը մերժելու՝ Վարչական դատավարության օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված հիմքը:
Մասնավորապես, ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1- ին մասի 1-ին կետի համաձայն՝ վարչական դատարանը մերժում է հայցադիմումի ընդունումը, եթե հայցը ենթակա չէ դատարանում քննության»:

Армянский административный суд отклонил исковое заявление, поданное ООО «ТАШИР КАПИТАЛ» против правительства Армении.
14-07-2026 17:55 Армения Пресс-релизы
Административный суд РА отклонил исковое заявление ООО «ТАШИР КАПИТАЛ» против правительства РА.
«ООО «ТАШИР КАПИТАЛ» подало исковое заявление в административный суд РА 1 июля 2026 года против правительства РА на основании закона «Об энергетике», требуя признать отсутствие правовых отношений по отчуждению 70% доли ООО «Электрические сети Армении» в соответствии со статьей 60 Конституции как исключительное средство.»
Суд установил, что такой иск не подлежит рассмотрению, и существует основание для отказа в принятии иска в соответствии с пунктом 1 части 1 статьи 80 Кодекса административного судопроизводства.
В частности, согласно пункту 1 части 1 статьи 80 Кодекса административного судопроизводства РА, административный суд отказывает в принятии иска, если иск не подлежит рассмотрению в суде»: