ՀՀ վարչական դատարանը մերժել է «ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից ընդդեմ ՀՀ կառավարության ներկայացված հայցադիմումը
14-07-2026 17:55 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ վարչական դատարանը մերժել է «ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից ընդդեմ ՀՀ կառավարության ներկայացված հայցադիմումը։
««ՏԱՇԻՐ ԿԱՊԻՏԱԼ» ՓԲԸ-ի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 1-ին հայցադիմում էր ներկայացվել ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ կառավարության «Էներգետիկայի մասին» օրենքի հիման վրա՝ որպես բացառիկ միջոց «Հայաստանի Էլեկտրական Ցանցեր» ՓԲԸի 70% բաժնեմասի՝ Սահմանադրության 60-րդ հոդվածին համապատասխան օտարելու իրավահարաբերության բացակայությունը Ճանաչելու պահանջի մասին:
Դատարանը գտել է, որ նման հայցը ենթակա չէ քննության, եւ առկա է հայցադիմումի ընդունումը մերժելու՝ Վարչական դատավարության օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված հիմքը:
Մասնավորապես, ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 1- ին մասի 1-ին կետի համաձայն՝ վարչական դատարանը մերժում է հայցադիմումի ընդունումը, եթե հայցը ենթակա չէ դատարանում քննության»:

The Administrative Court of Armenia has rejected the lawsuit filed by "TASHIR CAPITAL" LLC against the Government of Armenia.
14-07-2026 17:55 Armenia Press release
The Administrative Court of the Republic of Armenia has rejected the lawsuit filed by "TASHIR CAPITAL" LLC against the Government of the Republic of Armenia.
"On July 1, 2026, a lawsuit was filed by "TASHIR CAPITAL" LLC in the Administrative Court of the Republic of Armenia against the Government of the Republic of Armenia based on the law on "Energy," demanding the recognition of the absence of a legal relationship for the alienation of 70% of the shares of "Armenian Electric Networks" LLC in accordance with Article 60 of the Constitution as an exceptional measure:
The court found that such a lawsuit is not subject to examination, and there is a basis for rejecting the acceptance of the lawsuit under point 1 of part 1 of Article 80 of the Administrative Procedure Code.
In particular, according to point 1 of part 1 of Article 80 of the Administrative Procedure Code of the Republic of Armenia, the administrative court rejects the acceptance of the lawsuit if the claim is not subject to examination in court.”