31-07-2026 14:20 Սինգապուր Մամլո հաղորդագրություն
Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լոուրենս Վոնգը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանում ընտրություններում տարած հաղթանակի առիթով: Ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ վարչապետ Փաշինյան,
Խնդրում եմ ընդունեք իմ ջերմագին շնորհավորանքներն անցյալ ամիս տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր հաղթանակի առթիվ:
Սինգապուրը և Հայաստանը բարեկամական հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են երկարատև պատմական կապերի վրա։ Չնայած 2027 թվականին կլրանա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, Հայաստանի ներդրումը Սինգապուրում սկսվել է դրանից ավելի քան մեկ դար առաջ։ Սինգապուրի ամենահին եկեղեցին՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցին, կառուցվել է Սինգապուրում 1835 թվականին և 1973 թվականին գրանցվել է որպես ազգային հուշարձան՝ ի նշան Սինգապուրի վաղ շրջանի փոքր, բայց ազդեցիկ հայ համայնքի ներդրման։ Հայկական եկեղեցին այս տարի նշում է իր 190-ամյակը։ Սինգապուրի ազգային ծաղիկը՝ Վանդա միսս Ջոակիմը, նույնպես բուծել է հայուհի տիկին Ագնես Ջոակիմը։
Ես նաև ողջունում եմ Հայաստանի կողմից 2025 թվականի մայիսին Սինգապուրում պատվավոր հյուպատոսության բացումը։ Սա մեր երկկողմ փոխգործակցության ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է»։

Премьер-министр Сингапура поздравил Никола Пашиняна с победой на выборах в Армении.
Премьер-министр Республики Сингапур Лоренс Вонг поздравил премьер-министра Никола Пашиняна с победой на выборах в Армении. В послании говорится:
«Уважаемый премьер-министр Пашинян,
Пожалуйста, примите мои сердечные поздравления по случаю вашей победы на парламентских выборах Республики Армения, которые состоялись в прошлом месяце:
Сингапур и Армения имеют дружеские отношения, основанные на долгосрочных исторических связях. Несмотря на то, что в 2027 году исполнится 35 лет с момента установления двусторонних дипломатических отношений, вклад Армении в Сингапур начался более века назад. Самая старая церковь Сингапура — армянская церковь Святого Григория Просветителя — была построена в Сингапуре в 1835 году и в 1973 году была зарегистрирована как национальный памятник в знак вклада небольшой, но влиятельной армянской общины раннего периода Сингапура. Армянская церковь в этом году отмечает свое 190-летие. Национальный цветок Сингапура — Ванда мисс Джоаким — также был выведен армянкой госпожой Агнес Джоаким.
Я также приветствую открытие почетного консульства Сингапура в Армении в мае 2025 года. Это еще один шаг к укреплению нашего двустороннего сотрудничества».