31-07-2026 14:20 Սինգապուր Մամլո հաղորդագրություն
Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լոուրենս Վոնգը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանում ընտրություններում տարած հաղթանակի առիթով: Ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ վարչապետ Փաշինյան,
Խնդրում եմ ընդունեք իմ ջերմագին շնորհավորանքներն անցյալ ամիս տեղի ունեցած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրություններում Ձեր հաղթանակի առթիվ:
Սինգապուրը և Հայաստանը բարեկամական հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են երկարատև պատմական կապերի վրա։ Չնայած 2027 թվականին կլրանա երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 35-ամյակը, Հայաստանի ներդրումը Սինգապուրում սկսվել է դրանից ավելի քան մեկ դար առաջ։ Սինգապուրի ամենահին եկեղեցին՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցին, կառուցվել է Սինգապուրում 1835 թվականին և 1973 թվականին գրանցվել է որպես ազգային հուշարձան՝ ի նշան Սինգապուրի վաղ շրջանի փոքր, բայց ազդեցիկ հայ համայնքի ներդրման։ Հայկական եկեղեցին այս տարի նշում է իր 190-ամյակը։ Սինգապուրի ազգային ծաղիկը՝ Վանդա միսս Ջոակիմը, նույնպես բուծել է հայուհի տիկին Ագնես Ջոակիմը։
Ես նաև ողջունում եմ Հայաստանի կողմից 2025 թվականի մայիսին Սինգապուրում պատվավոր հյուպատոսության բացումը։ Սա մեր երկկողմ փոխգործակցության ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է»։

31-07-2026 14:20 Press release
The Prime Minister of the Republic of Singapore, Lawrence Wong, has congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on the occasion of his victory in the elections in Armenia. The message states:
«Dear Prime Minister Pashinyan,
Please accept my warm congratulations on your victory in the parliamentary elections of the Republic of Armenia held last month:
Singapore and Armenia have friendly relations based on long-standing historical ties. Although the 35th anniversary of the establishment of diplomatic relations will be celebrated in 2027, Armenia's contribution to Singapore began more than a century ago. Singapore's oldest church, the Armenian Church of St. Gregory the Illuminator, was built in Singapore in 1835 and was registered as a national monument in 1973 to commemorate the contribution of Singapore's early small but influential Armenian community. The Armenian church is celebrating its 190th anniversary this year. Singapore's national flower, Vanda Miss Joaquim, was also cultivated by an Armenian lady, Mrs. Agnes Joaquim.
I also welcome the opening of an honorary consulate in Singapore by Armenia in May 2025. This is yet another step towards strengthening our bilateral cooperation».