Թրամփը պատրաստ է հնարավորություն տալ Իրանի հետ բանակցություններին՝ hրադադարի հաստատման պայմանով. NYP
31-07-2026 13:52 ԱՄՆ Քաղաքականություն
tert.am  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատրաստ է հնարավորություն տալ Իրանի հետ խաղաղ բանակցություններին այն պայմանով, որ Թեհրանը համաձայնի հրադադարի։ Այդ մասին հայտնել է New York Post թերթը՝ հղում անելով ամերիկյան պաշտոնյան, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դա ցանկացած բանակցության հիմքն է. դրանք սկսվում են հրադադարով, և առաջինը դրան պետք է գնա Իրանը», - ասել է պարբերականի աղբյուրը։
«ԱՄՆ նախագահը շատ հստակ հասկացրել է, որ ցանկանում է հնարավորինս շուտ հասնել գործարքի։ Բայց եթե իրանցիները շարունակեն հարձակվել նավերի վրա, հարձակվել ամերիկյան բազաների վրա, հարձակվել Պարսից ծոցում ԱՄՆ-ի դաշնակիցների վրա, նրանք ստիպված կլինեն դրա համար գին վճարել», - հավելել է թերթի զրուցակիցը։
New York Post-ի տվյալներով՝ կողմերը շարունակում են տեխնիկական խորհրդատվությունները և փոխգործակցում միջնորդների հետ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Պակիստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Թահիր Անդրաբին հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, և Պակիստանն անում է հնարավոր ամեն ինչ՝ Իսլամաբադի հուշագրի պայմանների պահպանումն ապահովելու համար։

Трамп готов предоставить возможность для переговоров с Ираном при условии установления перемирия. NYP
31-07-2026 13:52 США Политика
tert.am Президент США Дональд Трамп готов дать возможность для мирных переговоров с Ираном при условии, что Тегеран согласится на прекращение огня. Об этом сообщает газета New York Post со ссылкой на американского чиновника, передает ТАСС:
«Это основа любых переговоров. Они начинаются с прекращения огня, и первыми к этому должны прийти иранцы», - сказал источник издания.
«Президент США очень четко дал понять, что хочет как можно скорее достичь соглашения. Но если иранцы продолжат атаковать корабли, нападать на американские базы, атаковать союзников США в Персидском заливе, им придется за это заплатить», - добавил собеседник газеты.
Согласно данным New York Post, стороны продолжают технические консультации и взаимодействуют с посредниками.
Напомним, что ранее официальный представитель Министерства иностранных дел Пакистана Тахир Андраби заявил, что переговоры по урегулированию конфликта между США и Ираном продолжаются, и Пакистан делает все возможное для обеспечения соблюдения условий меморандума Исламабада.