Քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցության ընթացքն ու հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հուլիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում։ Այս մասին տեղեկացնում են ԲՏԱ նախարարությունից:
Գևորգ Մանթաշյանը բարձր է գնահատել դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհայի ներդրումը հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման գործում՝ մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության։
Նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ համատեղ աշխատանքը մշտապես առանձնացել է արդյունավետությամբ, գործնական արդյունքներով և կոնկրետ ձեռքբերումներով՝ վստահություն հայտնելով, որ ձևավորված համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի նաև ապագայում։
Դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և պաշտոնավարման ողջ ընթացքում ձևավորված սերտ համագործակցության համար՝ նշելով, որ մեծ պատիվ է եղել դիվանագիտական առաքելություն իրականացնել Հայաստանում։ Նա անդրադարձել է նախարարության հետ համատեղ իրականացված ծրագրերին և ձեռքբերումներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ուղղություններում և կարող է կարևոր դեր զբաղեցնել համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև B2B ձևաչափով կապերի ակտիվացմանը, ինչպես նաև հայկական և հնդկական տեխնոլոգիական ընկերությունների մասնակցությանը Հայաստանում և Հնդկաստանում անցկացվող ոլորտային համաժողովներին և մասնագիտական միջոցառումներին։
Հանդիպման ավարտին Գևորգ Մանթաշյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային արդյունավետ համագործակցության համար և հաջողություններ մաղթել հետագա դիվանագիտական գործունեության ընթացքում։

Обсуждались ход и перспективы армяно-индийского сотрудничества в области высоких технологий.
Первый заместитель министра высоких технологий и промышленности Республики Армения Геворг Манташян 30 июля принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Индия в Республике Армения Нилакши Саха Синха, который завершает свою дипломатическую миссию в Армении. Об этом сообщает министерство ВТП.
Геворг Манташян высоко оценил вклад посла Нилакши Саха Синха в развитие армяно-индийских отношений, в частности в области высоких технологий и оборонной промышленности.
Первый заместитель министра подчеркнул, что совместная работа всегда отличалась эффективностью, практическими результатами и конкретными достижениями, выразив уверенность, что установленное сотрудничество будет носить продолжительный характер и в будущем.
Посол Нилакши Саха Синх поблагодарила за теплый прием и за тесное сотрудничество, сложившееся на протяжении всего срока ее полномочий, отметив, что для нее было большой честью осуществлять дипломатическую миссию в Армении. Она обратила внимание на совместно реализованные с министерством программы и достижения, подчеркнув, что Армения обладает большим потенциалом в области высоких технологий и искусственного интеллекта и может занять важное место на мировом технологическом карте.
Также была затронута активизация связей между частными секторами двух стран в формате B2B, а также участие армянских и индийских технологических компаний в отраслевых конференциях и профессиональных мероприятиях, проводимых в Армении и Индии.
В завершение встречи Геворг Манташян еще раз поблагодарил посла Нилакши Саха Синха за эффективное сотрудничество и пожелал успехов в дальнейшей дипломатической деятельности.