Քննարկվել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում հայ-հնդկական համագործակցության ընթացքն ու հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը հուլիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում։ Այս մասին տեղեկացնում են ԲՏԱ նախարարությունից:
Գևորգ Մանթաշյանը բարձր է գնահատել դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհայի ներդրումը հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման գործում՝ մասնավորապես բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմարդյունաբերության։
Նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ համատեղ աշխատանքը մշտապես առանձնացել է արդյունավետությամբ, գործնական արդյունքներով և կոնկրետ ձեռքբերումներով՝ վստահություն հայտնելով, որ ձևավորված համագործակցությունը շարունակական բնույթ կկրի նաև ապագայում։
Դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և պաշտոնավարման ողջ ընթացքում ձևավորված սերտ համագործակցության համար՝ նշելով, որ մեծ պատիվ է եղել դիվանագիտական առաքելություն իրականացնել Հայաստանում։ Նա անդրադարձել է նախարարության հետ համատեղ իրականացված ծրագրերին և ձեռքբերումներին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը մեծ ներուժ ունի բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ուղղություններում և կարող է կարևոր դեր զբաղեցնել համաշխարհային տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։
Անդրադարձ է կատարվել նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև B2B ձևաչափով կապերի ակտիվացմանը, ինչպես նաև հայկական և հնդկական տեխնոլոգիական ընկերությունների մասնակցությանը Հայաստանում և Հնդկաստանում անցկացվող ոլորտային համաժողովներին և մասնագիտական միջոցառումներին։
Հանդիպման ավարտին Գևորգ Մանթաշյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհային արդյունավետ համագործակցության համար և հաջողություններ մաղթել հետագա դիվանագիտական գործունեության ընթացքում։

The progress and prospects of Armenian-Indian cooperation in the field of high technology have been discussed.
31-07-2026 12:46 Armenia Press release
The First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Gevorg Mantashyan, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to the Republic of Armenia, Nilakshi Saha Singh, on July 30, who is concluding her diplomatic mission in Armenia. This was reported by the Ministry of High-Tech Industry.
Gevorg Mantashyan highly appreciated Ambassador Nilakshi Saha Singh's contribution to the development of Armenian-Indian relations, particularly in high technologies and defense industry.
The Deputy Minister emphasized that their joint work has always been distinguished by efficiency, practical results, and specific achievements, expressing confidence that the established cooperation will continue in the future.
Ambassador Nilakshi Saha Singh thanked for the warm reception and the close cooperation established throughout her tenure, noting that it has been a great honor to carry out a diplomatic mission in Armenia. She referred to the programs and achievements implemented in collaboration with the ministry, emphasizing that Armenia has great potential in high technologies and artificial intelligence and can play an important role on the global technological map.
There was also a discussion about activating B2B connections between the private sectors of the two countries, as well as the participation of Armenian and Indian technology companies in industry conferences and professional events held in Armenia and India.
At the end of the meeting, Gevorg Mantashyan once again thanked Ambassador Nilakshi Saha Singh for the effective cooperation and wished her success in her future diplomatic activities.