31-07-2026 11:50 Հայաստան Քաղաքականություն
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության համահիմնադիր և «Մեր ձևով» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ալիկ Ալեքսանյանի նկատմամբ կիրառված կալանքի ժամկետը դատարանը երկարաձգել է ևս երկու ամսով։ Այս մասին 1lurer.am-ին հայտնում են դատարանից:
Հիշեցնենք, որ Ալիկ Ալեքսանյանը հունիսի 3-ին կալանավորվել էր: Սամվել Կարապետյանի հետ կապակցված ընկերությունները հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերած՝ 1.6 մլրդ դրամ, 230 հազար եվրո և 75 հազար դոլար նվիրատվություն են արել «Մեր ձևով» ՀԿ-ին: Քննչական կոմիտեն բացահայտել է բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափի փողերի լվացման դեպք:

The detention period of Alik Aleksanyan has been extended for another two months.
The court has extended the detention period of Alik Aleksanyan, co-founder of the "Strong Armenia" party and head of the "Our Way" NGO, for another two months. This was reported to 1lurer.am by the court:
It is reminded that Alik Aleksanyan was detained on June 3. Companies linked to Samvel Karapetyan have made donations of 1.6 billion drams, 230 thousand euros, and 75 thousand dollars to the "Our Way" NGO as a result of criminal activities. The Investigative Committee has uncovered numerous cases of materially incentivizing individuals and money laundering of particularly large amounts.