Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ուսումնական ծրագրի շրջանակում հյուրընկալել էր Երևանի հ․ 140 հիմնական դպրոցի աշակերտներին
24-07-2026 13:11 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Շրջակա միջավայրի նախարարությունն ուսումնական ծրագրով նախատեսված նախագծային աշխատանքի շրջանակում հյուրընկալել էր Երևանի հ․ 140 հիմնական դպրոցի աշակերտներին։
«Դպրոցը մասնակցում է «Սմարթ-էկրաններ աշխարհացույցի դպրոցներին» խորագիրը կրող մրցույթին, որի շրջանակում դպրոցականները կատարում են հետազոտական աշխատանք՝ «Քարտեզագրելով Հայաստանի բնության ապագան․ Հատիս սարի բարձրլեռնային դեղաբույսերի պահպանության և էթնոբրենդինգի մոդելի մշակումը՝ կլիմայի փոփոխության և անտրոպոգեն գործոնների պայմաններում» (Կոտայքի մարզի օրինակով) թեմայով։
Ծրագիրն իրականացնում են դպրոցի աշակերտները՝ ուսուցիչների աջակցությամբ։ Նախագծի նպատակն է ուսումնասիրել Հատիս սարի բարձրլեռնային դեղաբույսերի ներկայիս վիճակը, գնահատել կլիմայի փոփոխության և մարդկային գործոնի ազդեցությունը՝ առաջարկելով գիտական մոտեցումներ և հիմնավորված լուծումներ, ինչպես նաև դպրոցականների շրջանում բարձրացնել բնապահպանական գիտակցությունը, խթանել հետազոտական մտածողությունը և ձևավորել ակտիվ մասնակցություն շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերում։
Հանդիպում-քննարկմանը մասնակցել են նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումների մասնագետները, որոնք աշակերտներին ներկայացրել են էկոհամակարգերի, իրականացվող ծրագրերի, դեղաբույսերի պահպանման, դրանց ճիշտ հավաքման եղանակների և հանրային իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները, ինչպես նաև պատասխանել դպրոցականների բազմաթիվ հարցերին»:

The Ministry of Environment hosted students from Yerevan's secondary school No. 140 as part of an educational program.
24-07-2026 13:11 Armenia Press release
The Ministry of Environment hosted students from Yerevan's secondary school No. 140 as part of a project work planned in the educational program.
“The school is participating in a competition titled ‘Smart Screens for School Geographies,’ within which students are conducting research work on the topic ‘Mapping the Future of Armenia's Nature: Developing a Model for the Conservation and Ethnobranding of Medicinal Plants on Mount Hatis under Climate Change and Anthropogenic Factors’ (using the Kotayk region as an example).
The program is being implemented by the school's students with the support of teachers. The project's goal is to study the current state of high-altitude medicinal plants on Mount Hatis, assess the impact of climate change and human factors by proposing scientific approaches and justified solutions, as well as to raise environmental awareness among students, promote research thinking, and foster active participation in environmental protection issues.
Experts from the relevant divisions of the ministry participated in the meeting-discussion, presenting to the students the work being done on ecosystems, ongoing programs, the conservation of medicinal plants, proper harvesting methods, and raising public awareness, as well as answering numerous questions from the students.”