Էրեբունիում հայտնաբերվել է շուրջ 2600-ամյա որմնանկարի դրվագ
Հայ-ֆրանսիական պեղումները ղեկավարում են «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, հնագետ Կարեն Ազատյանը և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության Իլ դը Ֆրանսի տարածաշրջանային հնագիտական ծառայության ղեկավար Ստեֆան Դեշամը։ Արշավախումբը ձևավորվել է «Էրեբունի» արգելոց-թանգարանի և Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության հնագիտական ծառայության համագործակցության շրջանակում։
Էրեբունի քաղաք-ամրոցը հիմնադրել է Ուրարտուի արքա Արգիշտի Ա-ն՝ մ.թ.ա. մոտ 782 թվականին։ Այն, Արգիշտիխինիլիի (ներկայիս Արմավիր) և Թեյշեբայի (Կարմիր բլուր) հետ միասին, Արարատյան դաշտավայրում ուրարտական պետության երեք գլխավոր ամրոցներից էր։ Դրանց կառուցումը նպատակ ուներ ամրապնդել Ուրարտուի իշխանությունը հյուսիսում, վերահսկել Արարատյան դաշտը և կենտրոնացնել տարածաշրջանի տնտեսական ռեսուրսները։
Էրեբունիի նորագույն շրջանի ուսումնասիրությունները սկսվել են 1879 թվականին, երբ Չոլմաքչի գյուղի բնակիչ Պ. Տեր-Ավետիսովը Արին բերդի ստորոտում հայտնաբերել էր սեպագիր արձանագրությամբ բազալտե քար։ 1894 թվականին Մոսկվայի կայսերական հնագիտական ընկերության անդամ Ալեքսեյ Իվանովսկին ձեռք է բերել այդ քարը և հետախուզական ուսումնասիրություններ իրականացրել Արին բերդում՝ փաստագրելով տեսանելի կառույցները։ Երկու տարի անց՝ 1896 թվականին, ուրարտական սեպագրերի հետազոտող Միխայիլ Նիկոլսկին հրապարակել է արձանագրության տեքստը, որտեղ հիշատակվում էր Արգիշտի Մենուայորդու հիմնադրած Էրեբունի ամրոցը։
Էրեբունիի լայնածավալ հնագիտական պեղումները մեկնարկել են 1950-ականների սկզբին։ Աշխատանքները ղեկավարել է ճարտարապետ և հնագետ Կոստանդին Հովհաննիսյանը, իսկ գիտական խորհրդատուն եղել է ուրարտագետ Բորիս Պիոտրովսկին։ 1952 թվականից պեղումներին միացել է նաև Մոսկվայի Պուշկինի անվան կերպարվեստի պետական թանգարանի արշավախումբը։ Խորհրդային տարիներին տարբեր արշավախմբերի մասնակցությամբ պեղումները շարունակվել են մինչև 1975 թվականը։

В Эребуни обнаружен фрагмент настенной росписи возрастом около 2600 лет.
Франко-армянская археологическая экспедиция обнаружила фрагмент настенной росписи на археологическом памятнике Эребуни.
По предварительным оценкам, настенная роспись датируется второй половиной VII века до н.э. или началом VI века до н.э.
Армяно-французские раскопки возглавляют временно исполняющий обязанности директора историко-археологического заповедника-музея «Эребуни», археолог Карен Азатян и руководитель региональной археологической службы Иль-де-Франс Министерства культуры Франции Стефан Дешам. Экспедиция была сформирована в рамках сотрудничества заповедника-музея «Эребуни» и археологической службы Министерства культуры Франции.
Город-крепость Эребуни был основан царем Урарту Аргишти I около 782 года до н.э. Он, вместе с Аргиштихинили (современный Армавир) и Тейшеба (Красный холм), был одной из трех главных крепостей урартуского государства в Араратской долине. Их строительство было направлено на укрепление власти Урарту на севере, контроль над Араратской долиной и концентрацию экономических ресурсов региона.
Современные исследования Эребуни начались в 1879 году, когда житель села Чолмакчи П. Тер-Аветисов обнаружил базальтовый камень с клинописной надписью у подножия крепости Арин. В 1894 году член Императорского археологического общества в Москве Алексей Ивановский приобрел этот камень и провел разведочные исследования в крепости Арин, документируя видимые сооружения. Два года спустя, в 1896 году, исследователь урартуских клинописей Михаил Никольский опубликовал текст надписи, в которой упоминалась крепость Эребуни, основанная Аргишти Менуайордом.
Масштабные археологические раскопки Эребуни начались в начале 1950-х годов. Работы возглавлял архитектор и археолог Константин Хованиссян, а научным консультантом был урартуист Борис Пиотровский. С 1952 года к раскопкам присоединилась также экспедиция Государственного музея изобразительных искусств имени Пушкина в Москве. В советские годы раскопки продолжались с участием различных экспедиций до 1975 года.