ԵՄ-ի համար տհաճ անակնկալ էր ԱՄՆ-ի կողմից նոր մաքսատուրքերի սահմանումը. Կալլաս
tert.am  Բրյուսելը պահանջելու է Վաշինգտոնից պարզաբանումներ նոր մաքսատուրքերի սահմանման կապակցությամբ, դրանց հայտարարությունը համայնքի համար տհաճ անակնկալ է դարձել: Այս մասին ասել է Եվրադիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Մենք գործարք ունեինք Ամերիկայի հետ, և մենք հետևում էինք այդ գործարքին։ Մեզ համար այս պայմանավորվածությունների չպահպանումը տհաճ անակնկալ դարձավ», - ասել է Կալլասը:
Բացի այդ, նա մատնանշել է նոր սահմանափակումների անհիմն լինելը։ Նրա խոսքով՝ եվրոպական աշխատանքային օրենսդրությունն ավելի լավն է, քան ամերիկյանը, համայնքի երկրներում կա վճարովի արձակուրդ, կան շատ լավ աշխատանքային պայմաններ։
Տուրքերն ուժի մեջ են մտել հուլիսի 24-ին՝ ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով 00:01-ին (մոսկովյան ժամանակով 07:01-ին): Այն ապրանքների համար, որոնք այդ պահին գտնվում են փոխադրման գործընթացում, նոր տուրքերի ուժի մեջ մտնելը հետաձգվել է մինչև հուլիսի 28-ը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը որոշում էր ընդունել մաքսատուրքեր սահմանել առևտրային գործընկերների նկատմամբ՝ հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի պատրվակով։ Դրանց չափը կկազմի 10%-ից մինչև 12,5%։ Սահմանափակող միջոցառումները կտարածվեն 60 երկրների, այդ թվում՝ Եվրամիության պետությունների վրա։ Նոր սակագները փաստացի կփոխարինեն ԱՄՆ ներմուծման վրա ժամանակավոր գլոբալ տուրքերին, որոնք ուժի մեջ էին մտել փետրվարի 24-ին՝ 150 օր ժամկետով։

The introduction of new tariffs by the USA was an unpleasant surprise for the EU, said Kallas.
tert.am Brussels will demand clarifications from Washington regarding the imposition of new tariffs, which has become an unpleasant surprise for the community. This was stated by the head of European diplomacy, Kaya Kallas, in an interview with Reuters.
«We had an agreement with America, and we were adhering to that agreement. The failure to uphold these arrangements has become an unpleasant surprise for us,» Kallas said.
Moreover, she pointed out the baselessness of the new restrictions. According to her, European labor legislation is better than the American one, there are paid vacations in the community countries, and there are very good working conditions.
The tariffs came into effect on July 24 at 00:01 Eastern Time (07:01 Moscow Time). For goods that were in the process of being transported at that time, the implementation of the new tariffs has been postponed until July 28.
Recall that earlier the U.S. had decided to impose tariffs on trade partners under the pretext of combating forced labor. The rates will range from 10% to 12.5%. The restrictive measures will apply to 60 countries, including EU member states. The new tariffs will effectively replace the temporary global tariffs on U.S. imports that had been in effect since February 24 for a period of 150 days.