ԵՄ-ի համար տհաճ անակնկալ էր ԱՄՆ-ի կողմից նոր մաքսատուրքերի սահմանումը. Կալլաս
tert.am  Բրյուսելը պահանջելու է Վաշինգտոնից պարզաբանումներ նոր մաքսատուրքերի սահմանման կապակցությամբ, դրանց հայտարարությունը համայնքի համար տհաճ անակնկալ է դարձել: Այս մասին ասել է Եվրադիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալլասը Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում։
«Մենք գործարք ունեինք Ամերիկայի հետ, և մենք հետևում էինք այդ գործարքին։ Մեզ համար այս պայմանավորվածությունների չպահպանումը տհաճ անակնկալ դարձավ», - ասել է Կալլասը:
Բացի այդ, նա մատնանշել է նոր սահմանափակումների անհիմն լինելը։ Նրա խոսքով՝ եվրոպական աշխատանքային օրենսդրությունն ավելի լավն է, քան ամերիկյանը, համայնքի երկրներում կա վճարովի արձակուրդ, կան շատ լավ աշխատանքային պայմաններ։
Տուրքերն ուժի մեջ են մտել հուլիսի 24-ին՝ ԱՄՆ Արևելյան ափի ժամանակով 00:01-ին (մոսկովյան ժամանակով 07:01-ին): Այն ապրանքների համար, որոնք այդ պահին գտնվում են փոխադրման գործընթացում, նոր տուրքերի ուժի մեջ մտնելը հետաձգվել է մինչև հուլիսի 28-ը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը որոշում էր ընդունել մաքսատուրքեր սահմանել առևտրային գործընկերների նկատմամբ՝ հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի պատրվակով։ Դրանց չափը կկազմի 10%-ից մինչև 12,5%։ Սահմանափակող միջոցառումները կտարածվեն 60 երկրների, այդ թվում՝ Եվրամիության պետությունների վրա։ Նոր սակագները փաստացի կփոխարինեն ԱՄՆ ներմուծման վրա ժամանակավոր գլոբալ տուրքերին, որոնք ուժի մեջ էին մտել փետրվարի 24-ին՝ 150 օր ժամկետով։

Для ЕС стало неприятным сюрпризом введение новых тарифов со стороны США, - Каллас
tert.am  Брюссель будет требовать от Вашингтона разъяснений по поводу введения новых тарифов, их объявление стало неприятным сюрпризом для сообщества. Об этом заявила глава Евродипломатии Кая Каллас в интервью агентству Reuters.
«У нас была сделка с Америкой, и мы следили за этой сделкой. Для нас несоблюдение этих соглашений стало неприятным сюрпризом», - сказала Каллас:
Кроме того, она указала на необоснованность новых ограничений. По ее словам, европейское трудовое законодательство лучше, чем американское, в странах сообщества есть оплачиваемый отпуск, существуют очень хорошие условия труда.
Тарифы вступили в силу 24 июля в 00:01 по восточному времени США (в 07:01 по московскому времени). Для товаров, которые в этот момент находятся в процессе транспортировки, вступление новых тарифов в силу отложено до 28 июля.
Напомним, что ранее США приняли решение установить тарифы на своих торговых партнеров под предлогом борьбы с принудительным трудом. Их размер составит от 10% до 12,5%. Ограничительные меры будут распространяться на 60 стран, включая государства Европейского Союза. Новые ставки фактически заменят временные глобальные тарифы на импорт в США, которые вступили в силу 24 февраля на срок 150 дней.