Ուկրաինայի բանակում կռվում են ավելի քան 70 երկրի վարձկաններ. Բաստրիկին
auroranews.am  Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի կազմում կռվում են ավելի քան 70 երկրի քաղաքացիներ, որոնց հիմնական շարժառիթը, ըստ նրա, «հեշտ գումար» աշխատելն է։
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում Բաստրիկինը նշել է, որ վարձկանները ժամանել են, մասնավորապես, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից և այլ երկրներից։ Նրա խոսքով՝ ռուսական քննչական մարմիններն ունեն ավելի քան 4 հազար նման անձանց վերաբերյալ տվյալներ։
Բաստրիկինը նաև ասել է, որ համացանցում կան բազմաթիվ տեսանյութեր, որտեղ օտարերկրացիները կատակում են և պատմում, թե ինչպես են մեկնում ռազմական գործողությունների գոտի՝ «մի տեսակ սաֆարիի»։
Նրա խոսքով՝ իրական մարտական գործողություններն այլ պատկեր են ներկայացնում. «Շատերը որևէ գումար չեն ստանում, զոհվում են, իսկ հետո նրանց ընտանիքները փորձում են գոնե որևէ տեղեկություն ստանալ նրանց ճակատագրի մասին»։
Բաստրիկինը հավելել է, որ բոլոր հայտնաբերված օտարերկրյա մարտիկների նկատմամբ ձեռնարկվում են քրեական հետապնդման, հետախուզման և կալանավորման միջոցներ։

More than 70 countries' mercenaries are fighting in the Ukrainian army. Bastrykin
auroranews.am  The head of the Investigative Committee of Russia, Alexander Bastrykin, has stated that citizens from more than 70 countries are fighting in the ranks of the Ukrainian armed forces, whose main motivation, according to him, is to earn "easy money."
In an interview with TASS, Bastrykin noted that mercenaries have arrived from, in particular, Georgia, the USA, Great Britain, Canada, and other countries. According to him, Russian investigative authorities have data on more than 4,000 such individuals.
Bastrykin also mentioned that there are numerous videos on the internet where foreigners joke and talk about how they are going to the combat zone for a "kind of safari."
He stated that real combat operations present a different picture: "Many do not receive any money, they die, and then their families try to at least get some information about their fate."
Bastrykin added that measures for criminal prosecution, search, and detention are being taken against all identified foreign fighters.