Ուկրաինայի բանակում կռվում են ավելի քան 70 երկրի վարձկաններ. Բաստրիկին
auroranews.am  Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի կազմում կռվում են ավելի քան 70 երկրի քաղաքացիներ, որոնց հիմնական շարժառիթը, ըստ նրա, «հեշտ գումար» աշխատելն է։
ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում Բաստրիկինը նշել է, որ վարձկանները ժամանել են, մասնավորապես, Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից և այլ երկրներից։ Նրա խոսքով՝ ռուսական քննչական մարմիններն ունեն ավելի քան 4 հազար նման անձանց վերաբերյալ տվյալներ։
Բաստրիկինը նաև ասել է, որ համացանցում կան բազմաթիվ տեսանյութեր, որտեղ օտարերկրացիները կատակում են և պատմում, թե ինչպես են մեկնում ռազմական գործողությունների գոտի՝ «մի տեսակ սաֆարիի»։
Նրա խոսքով՝ իրական մարտական գործողություններն այլ պատկեր են ներկայացնում. «Շատերը որևէ գումար չեն ստանում, զոհվում են, իսկ հետո նրանց ընտանիքները փորձում են գոնե որևէ տեղեկություն ստանալ նրանց ճակատագրի մասին»։
Բաստրիկինը հավելել է, որ բոլոր հայտնաբերված օտարերկրյա մարտիկների նկատմամբ ձեռնարկվում են քրեական հետապնդման, հետախուզման և կալանավորման միջոցներ։

В армии Украины сражаются наемники из более чем 70 стран. Бастрикин
auroranews.am  Председатель Следственного комитета России Александр Бастрыкин заявил, что в составе вооруженных сил Украины сражаются граждане более чем 70 стран, основным мотивом которых, по его словам, является «легкие деньги».
В интервью ТАСС Бастрыкин отметил, что наемники прибыли, в частности, из Грузии, США, Великобритании, Канады и других стран. По его словам, российские следственные органы располагают данными о более чем 4 тысячах таких лиц.
Бастрыкин также сказал, что в интернете есть множество видеороликов, где иностранцы шутят и рассказывают, как они уезжают в зону боевых действий «на некое сафари».
По его словам, реальные боевые действия представляют собой иную картину: «Многие не получают никаких денег, погибают, а затем их семьи пытаются хотя бы получить какую-то информацию о их судьбе».
Бастрыкин добавил, что в отношении всех выявленных иностранных бойцов принимаются меры уголовного преследования, розыска и задержания.