Երևանում կայացել է Ավանդական Կարատեի «Արարատ գավաթ» միջազգային մրցաշարը
Երևանում կայացել է Ավանդական Կարատեի «Արարատ գավաթ» միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են պատվիրակություններ Բրազիլիայից, Սլովենիայից, Եգիպտոսից, Ուզբեկստանից։ Ընդհանուր առմամբ մրցաշարին մասնակցել է 300 մարզիկ։ Մեդալային հաշվարկում առաջին տեղն է զբաղեցրել Հայաստանը։ Երկրորդ տեղը գրավել է Եգիպտոսը, երրորդ տեղում՝ Ուզբեկստանը։
Մրցաշարին նախորդել է միջազգային մեծ սեմինարը, որն անցկացրել է միջազգային ավանդական կարատեի ֆեդերացիայի (ITKF) նախագահ, սև գոտի 8-րդ դան Ժիլբերտո Գաերտները Բրազիլիայից։ Հայաստանի Ավանդական Կարատե-դո ֆեդերացիայի նախագահ Սուրեն Մաթևոսյանը բարձր է գնահատում մրցաշարի անցկացումը․ «Արարատ գավաթ մրցաշարն անցկացվում է 6-րդ տարին անընդմեջ։
Այս տարի ևս մեր մարզիկները տպավորիչ արդյունքներ ցույց տվեցին։ Շնորհակալ եմ բոլոր մարզիկներին մասնակցության համար։ Այս տարվա մրցաշարը առանձնահատուկ էր նրանով, որ ներկա էին ITKF-ի նախագահը, ITKF Եվրոպայի նախագահը և ITKF Աֆրիկայի նախագահը։ Նրանց ներկայությունը մեծ պատիվ էր Հայաստանի համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ նրանք Հայաստան էին ժամանել սեփական նախաձեռնությամբ և ցանկությամբ՝ մասնակցելու այս կարևոր մարզական իրադարձությանը։
Նրանք բարձր գնահատեցին մրցաշարի կազմակերպման մակարդակը՝ հատկապես ընդգծելով մարզիկների բարձր պատրաստվածությունը, ուժեղ մրցակցությունը և ցուցադրված տեխնիկական վարպետությունը։ Հատկանշական է նաև, որ հաջորդ տարի Երևանը կհյուրընկալի ITKF Ասիայի առաջնությունը, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի նկատմամբ միջազգային կազմակերպության վստահության և ֆեդերացիայի բարձր հեղինակության մասին»,-ֆեդերացիայի մամուլի ծառայության հետ զրույցում նշել է Մաթևոսյանը։

The "Ararat Cup" international tournament of Traditional Karate has taken place in Yerevan.
The "Ararat Cup" international tournament of Traditional Karate has taken place in Yerevan, with delegations from Brazil, Slovenia, Egypt, and Uzbekistan participating. A total of 300 athletes took part in the tournament. Armenia secured the first place in the medal tally. Egypt took the second place, while Uzbekistan came in third.
The tournament was preceded by a major international seminar conducted by the president of the International Traditional Karate Federation (ITKF), 8th Dan black belt Gilberto Gaertner from Brazil. Suren Matevosyan, the president of the Armenian Traditional Karate-do Federation, highly appreciates the organization of the tournament: "The Ararat Cup tournament has been held for the 6th consecutive year."
This year, our athletes also showed impressive results. I thank all the athletes for their participation. This year's tournament was special in that the president of the ITKF, the president of ITKF Europe, and the president of ITKF Africa were present. Their presence was a great honor for Armenia, especially considering that they came to Armenia on their own initiative and desire to participate in this important sporting event.
They highly appreciated the level of organization of the tournament, particularly emphasizing the high preparedness of the athletes, the strong competition, and the technical mastery displayed. It is also noteworthy that next year Yerevan will host the ITKF Asian Championship, which once again attests to the international organization's confidence in Armenia and the high reputation of the federation," Matevosyan stated in an interview with the federation's press service.