Երևանում կայացել է Ավանդական Կարատեի «Արարատ գավաթ» միջազգային մրցաշարը
Երևանում կայացել է Ավանդական Կարատեի «Արարատ գավաթ» միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են պատվիրակություններ Բրազիլիայից, Սլովենիայից, Եգիպտոսից, Ուզբեկստանից։ Ընդհանուր առմամբ մրցաշարին մասնակցել է 300 մարզիկ։ Մեդալային հաշվարկում առաջին տեղն է զբաղեցրել Հայաստանը։ Երկրորդ տեղը գրավել է Եգիպտոսը, երրորդ տեղում՝ Ուզբեկստանը։
Մրցաշարին նախորդել է միջազգային մեծ սեմինարը, որն անցկացրել է միջազգային ավանդական կարատեի ֆեդերացիայի (ITKF) նախագահ, սև գոտի 8-րդ դան Ժիլբերտո Գաերտները Բրազիլիայից։ Հայաստանի Ավանդական Կարատե-դո ֆեդերացիայի նախագահ Սուրեն Մաթևոսյանը բարձր է գնահատում մրցաշարի անցկացումը․ «Արարատ գավաթ մրցաշարն անցկացվում է 6-րդ տարին անընդմեջ։
Այս տարի ևս մեր մարզիկները տպավորիչ արդյունքներ ցույց տվեցին։ Շնորհակալ եմ բոլոր մարզիկներին մասնակցության համար։ Այս տարվա մրցաշարը առանձնահատուկ էր նրանով, որ ներկա էին ITKF-ի նախագահը, ITKF Եվրոպայի նախագահը և ITKF Աֆրիկայի նախագահը։ Նրանց ներկայությունը մեծ պատիվ էր Հայաստանի համար, հատկապես հաշվի առնելով, որ նրանք Հայաստան էին ժամանել սեփական նախաձեռնությամբ և ցանկությամբ՝ մասնակցելու այս կարևոր մարզական իրադարձությանը։
Նրանք բարձր գնահատեցին մրցաշարի կազմակերպման մակարդակը՝ հատկապես ընդգծելով մարզիկների բարձր պատրաստվածությունը, ուժեղ մրցակցությունը և ցուցադրված տեխնիկական վարպետությունը։ Հատկանշական է նաև, որ հաջորդ տարի Երևանը կհյուրընկալի ITKF Ասիայի առաջնությունը, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է Հայաստանի նկատմամբ միջազգային կազմակերպության վստահության և ֆեդերացիայի բարձր հեղինակության մասին»,-ֆեդերացիայի մամուլի ծառայության հետ զրույցում նշել է Մաթևոսյանը։

В Ереване состоялся международный турнир по традиционному карате «Кубок Арарат».
В Ереване состоялся международный турнир по традиционному каратэ «Кубок Арарат», в котором приняли участие делегации из Бразилии, Словении, Египта и Узбекистана. В турнире в целом участвовало 300 спортсменов. В медальном зачете первое место заняла Армения. Второе место занял Египет, третье место — Узбекистан.
Турниру предшествовал международный семинар, который провел президент международной федерации традиционного каратэ (ITKF), черный пояс 8 дана Жилберто Гаертнер из Бразилии. Президент Федерации традиционного каратэ-до Армении Сурен Матевосян высоко оценивает проведение турнира: «Турнир Кубка Арарат проводится в шестой раз подряд.»
В этом году наши спортсмены также показали впечатляющие результаты. Благодарю всех спортсменов за участие. Турнир этого года был особенным тем, что присутствовали президент ITKF, президент ITKF Европы и президент ITKF Африки. Их присутствие было большой честью для Армении, особенно учитывая, что они прибыли в Армению по собственной инициативе и желанию, чтобы участвовать в этом важном спортивном событии.
Они высоко оценили уровень организации турнира, особенно подчеркнув высокую подготовленность спортсменов, сильную конкуренцию и продемонстрированное техническое мастерство. Примечательно также, что в следующем году Ереван примет чемпионат Азии ITKF, что еще раз свидетельствует о доверии международной организации к Армении и высокой репутации федерации», — отметил Матевосян в разговоре с пресс-службой федерации.