«Արենի 1 քարայր. նախնադարյան կյանքը և գինեգործությունն Արփա գետի հովտում» հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում
24-07-2026 12:50 Կորեա Հասարակություն
Կորեայի Հանրապետության Բուսան քաղաքում հուլիսի 19-29-ն ընթանում է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 48-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես առաջին անգամ կոմիտեի անդամ ընտրված երկիր:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում են ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը և ազգային 5 փորձագետ: Պատվիրակությունը գլխավորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը:
Հայաստանի կողմից ներկայացված «Արենի 1 քարայր. նախնադարյան կյանքը և գինեգործությունն Արփա գետի հովտում» նոր հայտը հաստատվել է Համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում: Հայտը պատրաստվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի և «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության միջև ավելի վաղ ստորագրված համագործակցության հուշագրի հիման վրա՝ «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության ֆինանսավորմամբ։ Սա պետություն-մասնավոր համագործակցության ևս մեկ հաջողված օրինակ է:
Ինչպես նոր գրանցված հայտը, այնպես էլ նախորդ տարիներին գրանցված բոլոր հայտերը հասանելի են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայքում՝ https://whc.unesco.org/en/statesparties/am:
Այսպիսով՝ Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում 1995 թվականին գրանցված 4 հայտերին վերջին 3 տարիների հետևողական աշխատանքի արդյունքում ավելացնում է ևս 4-ը:

"The Areni 1 Cave: Prehistoric Life and Winemaking in the Arpa River Valley" nomination in the preliminary list of UNESCO World Heritage.
24-07-2026 12:50 Social
The 48th session of the World Heritage Committee is taking place in Busan, Republic of Korea, from July 19 to 29, with the participation of the Republic of Armenia as a country newly elected as a member of the committee for the first time.
The Armenian delegation includes Harutyun Vanyan, the head of the Department for the Protection of Historical and Cultural Monuments of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, and five national experts. The delegation is led by Aram Hakobyan, Armenia's permanent representative to UNESCO:
The new nomination submitted by Armenia, titled “Areni 1 Cave: Prehistoric Life and Winemaking in the Arpa River Valley,” has been approved for the preliminary list of World Heritage. The nomination was prepared based on a previously signed memorandum of cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, the “Areni-1 Cave” Research Foundation, and the “Armenian Wine Tourism Council” NGO, with funding from the “Armenian Wine Tourism Council” NGO. This is another successful example of state-private cooperation.
Both the newly registered nomination and all previously registered nominations from previous years are available on the UNESCO website at https://whc.unesco.org/en/statesparties/am:
Thus, Armenia adds 4 more nominations to the 4 already registered in the UNESCO World Heritage preliminary list in 1995, as a result of consistent work over the last 3 years: