«Արենի 1 քարայր. նախնադարյան կյանքը և գինեգործությունն Արփա գետի հովտում» հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում
24-07-2026 12:50 Կորեա Հասարակություն
Կորեայի Հանրապետության Բուսան քաղաքում հուլիսի 19-29-ն ընթանում է Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 48-րդ նստաշրջանը, որին մասնակցում է նաև Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես առաջին անգամ կոմիտեի անդամ ընտրված երկիր:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում են ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը և ազգային 5 փորձագետ: Պատվիրակությունը գլխավորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը:
Հայաստանի կողմից ներկայացված «Արենի 1 քարայր. նախնադարյան կյանքը և գինեգործությունն Արփա գետի հովտում» նոր հայտը հաստատվել է Համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում: Հայտը պատրաստվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Արենի-1 քարայր» գիտահետազոտական հիմնադրամի և «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության միջև ավելի վաղ ստորագրված համագործակցության հուշագրի հիման վրա՝ «Հայաստանի էնոտուրիզմի խորհուրդ» հասարակական կազմակերպության ֆինանսավորմամբ։ Սա պետություն-մասնավոր համագործակցության ևս մեկ հաջողված օրինակ է:
Ինչպես նոր գրանցված հայտը, այնպես էլ նախորդ տարիներին գրանցված բոլոր հայտերը հասանելի են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայքում՝ https://whc.unesco.org/en/statesparties/am:
Այսպիսով՝ Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում 1995 թվականին գրանցված 4 հայտերին վերջին 3 տարիների հետևողական աշխատանքի արդյունքում ավելացնում է ևս 4-ը:

«Пещера Арени 1. Древняя жизнь и виноделие в долине реки Арпа» заявка в предварительном списке всемирного наследия ЮНЕСКО
24-07-2026 12:50 Общество
С 19 по 29 июля в городе Пусан, Республика Корея, проходит 48-я сессия Комитета всемирного наследия, в которой участвует также Республика Армения как впервые избранная страна-член комитета:
В состав армянской делегации входят начальник управления охраны исторических и культурных памятников Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении Харутюн Ванян и 5 национальных экспертов. Делегацию возглавляет постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО Арам Григорян:
Представленная Арменией новая заявка «Пещера Арени 1. Доисторическая жизнь и виноделие в долине реки Арпа» была утверждена в предварительном списке всемирного наследия. Заявка была подготовлена на основе ранее подписанного меморандума о сотрудничестве между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА, научно-исследовательским фондом «Пещера Арени-1» и общественной организацией «Совет энотуризма Армении» с финансированием от общественной организации «Совет энотуризма Армении». Это еще один успешный пример государственно-частного партнерства:
Как новая зарегистрированная заявка, так и все предыдущие заявки доступны на сайте ЮНЕСКО по адресу: https://whc.unesco.org/en/statesparties/am:
Таким образом, Армения добавляет к 4 заявкам, зарегистрированным в предварительном списке всемирного наследия ЮНЕСКО в 1995 году, еще 4 заявки в результате последовательной работы за последние 3 года: