Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին Ազգային տոնի կապակցությամբ։
«Հուլիսի 14-ը՝ Բաստիլի գրավման օրը, դարձավ Ֆրանսիայի պատմության շրջադարձային հանգրվան՝ ընդմիշտ փոխելով երկրի և նրա ժողովրդի ճակատագիրը։ Այս տոնն ուրույն խորհուրդ ունի ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ազատության, մարդու իրավունքների, հավասարության և ժողովրդավարության արժեքները կրող բոլոր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։
Առանձնահատուկ գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ Ձեր նախագահության օրոք Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված բացառիկ քաղաքական երկխոսությունն ու բազմոլորտ համագործակցությունը վերաճել են ռազմավարական գործընկերության, որն այսօր հաջողությամբ զարգանում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր առանցքային ուղղություններով։
Խորին երախտագիտություն եմ հայտնում բարեկամ Ֆրանսիային և անձամբ Ձեզ Հայաստանին ցուցաբերվող հետևողական աջակցության, Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորացմանն ուղղված ջանքերի, Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում սկզբունքային դիրքորոշման համար»,- մասնավորապես ասվում է ուղերձում:

Ваграм Хачатурян направил поздравительное послание Эммануэлю Макрону
Президент Республики Ваграм Хачатрян направил поздравительное сообщение Президенту Французской Республики Эммануэлю Макрону по случаю Национального праздника.
«14 июля — день взятия Бастилии, стал поворотным моментом в истории Франции, навсегда изменив судьбу страны и ее народа. Этот праздник имеет особое значение не только для Франции, но и для всех государств, которые ценят свободу, права человека, равенство и демократию, включая Армению.
С особым удовлетворением должен отметить, что в период Вашего президентства исключительный политический диалог и многостороннее сотрудничество между Арменией и Францией переросли в стратегическое партнерство, которое сегодня успешно развивается во всех ключевых направлениях, представляющих взаимный интерес.
Глубокую благодарность выражаю дружественной Франции и лично Вам за последовательную поддержку, оказываемую Армении, за усилия по углублению партнерства Армения-Европейский Союз, за защиту суверенитета и территориальной целостности Армении, а также за принципиальную позицию в продвижении повестки мира в Южном Кавказе»,- в частности говорится в сообщении.