Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին Ազգային տոնի կապակցությամբ։
«Հուլիսի 14-ը՝ Բաստիլի գրավման օրը, դարձավ Ֆրանսիայի պատմության շրջադարձային հանգրվան՝ ընդմիշտ փոխելով երկրի և նրա ժողովրդի ճակատագիրը։ Այս տոնն ուրույն խորհուրդ ունի ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլև ազատության, մարդու իրավունքների, հավասարության և ժողովրդավարության արժեքները կրող բոլոր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի համար։
Առանձնահատուկ գոհունակությամբ պետք է արձանագրեմ, որ Ձեր նախագահության օրոք Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ձևավորված բացառիկ քաղաքական երկխոսությունն ու բազմոլորտ համագործակցությունը վերաճել են ռազմավարական գործընկերության, որն այսօր հաջողությամբ զարգանում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր առանցքային ուղղություններով։
Խորին երախտագիտություն եմ հայտնում բարեկամ Ֆրանսիային և անձամբ Ձեզ Հայաստանին ցուցաբերվող հետևողական աջակցության, Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորացմանն ուղղված ջանքերի, Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում խաղաղության օրակարգի առաջմղման գործում սկզբունքային դիրքորոշման համար»,- մասնավորապես ասվում է ուղերձում:

Vahagn Khachaturyan has sent a congratulatory message to Emmanuel Macron.
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, has sent a congratulatory message to the President of the French Republic, Emmanuel Macron, on the occasion of the National Day.
«July 14, the day of the storming of the Bastille, became a turning point in the history of France, forever changing the fate of the country and its people. This holiday holds special significance not only for France but also for all countries that uphold the values of freedom, human rights, equality, and democracy, including Armenia.
I must note with particular satisfaction that the exceptional political dialogue and multifaceted cooperation established between Armenia and France during your presidency have evolved into a strategic partnership, which is now successfully developing in all key areas of mutual interest.
I express my deep gratitude to our friend France and to you personally for the consistent support shown to Armenia, for the efforts aimed at deepening the Armenia-European Union partnership, for the protection of Armenia's sovereignty and territorial integrity, as well as for the principled position in promoting the peace agenda in the South Caucasus»,- the message particularly states.