Աշխատաժողովի շրջանակում քննարկվել են ՀՀ պետական տեղեկատվական համակարգերի տվյալների փոխանակմանն առնչվող հարցեր
14-07-2026 15:10 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Օկսաննա Աբրահամյանի մասնակցությամբ հուլիսի 13-16-ը Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում մեկնարկել է «ADEL տվյալների փոխանակման շերտ․ ընթացիկ կարգավիճակ և հետագա քայլեր» թեմայով աշխատաժողովը, որը համախմբել է պետական կառավարման համակարգի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվային փոխակերպման ոլորտի ներկայացուցիչներին։
Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի պետական տեղեկատվական համակարգերի տվյալների փոխանակման և թվային փոխգործելիության միջավայրի զարգացման ընթացիկ արդյունքները, ADEL (Armenian Data Exchange Layer) հարթակի ներդրման առաջընթացը, ինչպես նաև քննարկել հետագա զարգացման ուղղություններն ու միջգերատեսչական համագործակցության հնարավորությունները։
ADEL-ը պետական տեղեկատվական համակարգերի միջև տվյալների անվտանգ, ստանդարտացված և փոխգործունակ փոխանակումն ապահովող միասնական շերտ է, որը հիմնված է X-Road տեխնոլոգիայի վրա և ստեղծվել է ՀՀ կառավարության որոշման շրջանակներում։
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետները, ինչպես նաև ԱՆ տեղեկատվական համակարգերը սպասարկող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։

В рамках рабочей группы обсуждались вопросы, касающиеся обмена данными государственных информационных систем Армении.
14-07-2026 15:10 Армения Пресс-релизы
С 13 по 16 июля в исследовательском центре Дилижана под председательством заместителя министра юстиции Оксаны Абраамян стартовал семинар на тему «Слой обмена данными ADEL: текущее состояние и дальнейшие шаги», который собрал представителей системы государственного управления, информационных технологий и цифровой трансформации.
Цель семинара заключается в представлении текущих результатов развития среды обмена данными и цифровой совместимости государственных информационных систем Армении, прогресса внедрения платформы ADEL (Armenian Data Exchange Layer), а также обсуждении направлений дальнейшего развития и возможностей межведомственного сотрудничества.
ADEL — это единый слой, обеспечивающий безопасный, стандартизированный и совместимый обмен данными между государственными информационными системами, основанный на технологии X-Road и созданный в рамках решения правительства РА.
В семинаре также приняли участие специалисты министерства информационных технологий, а также представители организаций, обслуживающих информационные системы министерства.