Աշխատաժողովի շրջանակում քննարկվել են ՀՀ պետական տեղեկատվական համակարգերի տվյալների փոխանակմանն առնչվող հարցեր
14-07-2026 15:10 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Օկսաննա Աբրահամյանի մասնակցությամբ հուլիսի 13-16-ը Դիլիջանի ուսումնահետազոտական կենտրոնում մեկնարկել է «ADEL տվյալների փոխանակման շերտ․ ընթացիկ կարգավիճակ և հետագա քայլեր» թեմայով աշխատաժողովը, որը համախմբել է պետական կառավարման համակարգի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և թվային փոխակերպման ոլորտի ներկայացուցիչներին։
Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հայաստանի պետական տեղեկատվական համակարգերի տվյալների փոխանակման և թվային փոխգործելիության միջավայրի զարգացման ընթացիկ արդյունքները, ADEL (Armenian Data Exchange Layer) հարթակի ներդրման առաջընթացը, ինչպես նաև քննարկել հետագա զարգացման ուղղություններն ու միջգերատեսչական համագործակցության հնարավորությունները։
ADEL-ը պետական տեղեկատվական համակարգերի միջև տվյալների անվտանգ, ստանդարտացված և փոխգործունակ փոխանակումն ապահովող միասնական շերտ է, որը հիմնված է X-Road տեխնոլոգիայի վրա և ստեղծվել է ՀՀ կառավարության որոշման շրջանակներում։
Աշխատաժողովին մասնակցել են նաև նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասնագետները, ինչպես նաև ԱՆ տեղեկատվական համակարգերը սպասարկող կազմակերպությունների ներկայացուցիչները։

Within the framework of the workshop, issues related to the data exchange of the state information systems of the Republic of Armenia have been discussed.
14-07-2026 15:10 Armenia Press release
The workshop titled "ADEL Data Exchange Layer: Current Status and Future Steps" has started at the Dilijan Research Center from July 13-16, with the participation of Deputy Minister of Justice Oksanna Abrahamyan, bringing together representatives from the public administration system, information technology, and digital transformation sectors.
The purpose of the workshop is to present the current results of the development of the data exchange and digital interoperability environment of Armenia's public information systems, the progress of the implementation of the ADEL (Armenian Data Exchange Layer) platform, as well as to discuss further development directions and inter-agency cooperation opportunities.
ADEL is a unified layer that ensures the secure, standardized, and interoperable exchange of data between public information systems, based on X-Road technology and created within the framework of a government decision of the Republic of Armenia.
The workshop also included specialists from the ministry's information technology department, as well as representatives from organizations servicing the ministry's information systems.