Լույս է տեսել Արա Մարջանյանի «Ադրբեջանական Հանրապետություն. «Վիրտուալ» ժողովորդագրության առանձնահատկությունները» գիրքը
02-08-2012 16:34 Ադրբեջան Նոր գրքեր
Գրքում հետազոտվել է ժողովրդագրական իրավիճակն Ադրբեջանական Հանրապետությունում (ԱՀ)։ Վերլուծության հիմքում ընկած է ոչ միայն ադրբեջանական պաշտոնական վիճակագրությունը, այլեւ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների տվյալները։ Ցույց է տրված, որ ԱՀ-ում հետեւողականորեն խեղաթյուրվում են միգրացիոն հոսքերի, մահացության եւ ծնելիության պատկերը, բնակչության աճի տեմպի եւ սեռական կազմի մասին ամենամյա տվյալները։ Այդ մանիպուլյացիաները թույլ են տալիս արհեստականորեն ավելացնել ԱՀ բնակչության թվակազմը 2.0-2.2 մլն մարդով։
Բաքվում ավանդաբար կեղծվում են նաեւ բնակչության ազգային կազմի մասին տվյալները։ Գրքում ներկայացված տվյալներից հետեւում է, որ Ադր. ԽՍՀ/ԱՀ-ում բռնի ձուլման պոտենցիալը 1939-1999թթ. կազմել է 723.75 հազ. մարդ։ Դա թույլ է տալիս խոսել «էթնոցիդի» մասին, որն անցկացվում էր Ադր.ԽՍՀ-ում դրա պատմության ոչ երկար ընթացքում։
Առանձնակի մտահոգություն է առաջացնում այն փաստը, որ նման «վիրտուալ» ժողովրդագրական վիճակագրությունն ինքնատիպ կերպով «վավերացվում» եւ տարածվում է մի շարք միջազգային կազմակերպությունների կողմից։

Вышла в свет книга Ара Марджаняна "АЗЕРБАЙДЖАНСКАЯ РЕСПУБЛИКА: ОСОБЕННОСТИ «ВИРТУАЛЬНОЙ» ДЕМОГРАФИИ" на русском и английском языках
02-08-2012 16:34 Азербайджан Новые издания
В книге исследована демографическая ситуация в Азербайджанской Республике (АР). В основе анализа лежит не только официальная азербайджанская статистика, но и данные авторитетных международных организаций. Показано, что в АР последовательно искажается картина миграционных потоков, статистика смертности и рождаемости, данные о ежегодном темпе роста и половом составе населения. Эти манипуляции позволяют искусственно увеличивать численность населения АР на 2.0 2.2 млн. человек.
В Баку традиционно фальсифицируются также данные о национальном составе населения. Из представленных в книге данных следует, что потенциал насильственной ассимиляции Аз.ССР/АР за период с 1939 по 1999гг. составил 723.75 тыс. человек. Это позволяет говорить об «этноциде», проводимом Аз.ССР/АР на протяжении почти всей ее недолгой истории.
Особую озабоченность вызывает тот факт, что подобная «виртуальная» демографическая статистика своеобразно «ратифицируется» и распространяется рядом международных организаций.