10.9 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
30-07-2026 15:45 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ ևս 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Ղ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի ապրիլի 4-8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 907 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

The preliminary investigation into the criminal case of a person who committed a computer theft amounting to 10.9 million drams has been completed.
30-07-2026 15:45 Armenia Human Rights
The investigation department of the Cybercrime and High Technology Crimes Investigation Committee of the Republic of Armenia has completed the preliminary investigation of the criminal case initiated regarding a particularly large-scale computer theft involving one more person:
During the preliminary investigation, evident factual data was obtained indicating that K.G., having learned about the technical flaw of not performing the function of checking the account balance while making transfers between accounts through the company's electronic application, with the direct intent to commit theft of another's property, during the period from April 4 to 8, 2024, illegally—without permission provided by law, contract, or any other lawful basis—entered into the computer system data regarding the transfer of allegedly available amounts of various sizes from the bank account opened in his name to the company's account.
Subsequently, due to the aforementioned technical flaw, an exceptionally large amount of 10 million 907 thousand AMD was generated in the balance of the company's electronic wallet and the account opened in his name, which was stolen through the method of transferring to other bank cards.
The criminal proceedings against K.G. have been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion.
Notice: The person accused of the crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code, by a court decision that has entered into legal force.