10.9 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
30-07-2026 15:45 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ ևս 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Կ.Ղ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի ապրիլի 4-8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 10 մլն 907 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении лица, совершившего кражу компьютера на сумму 10.9 млн драмов.
30-07-2026 15:45 Армения Право
В Следственном комитете РА завершено предварительное расследование уголовного дела по факту кражи компьютера в особо крупном размере, возбужденного в отношении еще одного лица:
В ходе предварительного расследования были получены очевидные фактические данные о том, что К.Ғ., узнав о техническом сбое, не позволяющем осуществлять проверку остатка счета при переводах между счетами через электронное приложение компании, с прямым намерением совершить кражу чужого имущества в период с 4 по 8 апреля 2024 года, незаконно, без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием, ввел в компьютерную систему данные о переводе якобы имеющихся сумм различного размера со своего банковского счета, открытого на его имя, на счет компании.
Затем, в результате указанного технического сбоя, на балансе его электронного кошелька и открытого на его имя счета была сгенерирована сумма в особо крупном размере — 10 млн 907 тыс. драмов, которая была похищена путем перевода на другие банковские карты.
Уголовное дело в отношении К.Ғ. с обвинительным заключением направлено прокурору для надзорного контроля.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.