Հայաստան-Էստոնիա համագործակցության հնարավորություն ՄԿՈւ ոլորտում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարին և Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի (ESTDEV) ներկայացուցիչներին:
Քննարկվել են մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում ընթացիկ բարեփոխումները, հմտությունների զարգացման, աշխատաշուկայի կարիքների վերաբերյալ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը և համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Արաքսիա Սվաջյանը ողջունել է հյուրերին՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում ներկայում ակտիվ բարեփոխումներ են ընթանում և Էստոնիայի փորձը կարող է օգտակար լինել․
«Շարունակաբար ուսումնասիրում ենք միջազգային փորձը՝ այն հնարավորինս տեղայնացնելու և ըստ մեր կարիքների կիրառելու նպատակով: Այս համատեքստում անչափ կարևոր է նաև Էստոնիայի մեր գործընկերների հետ փորձի փոխանակումը և արդյունավետ մոդելների ուսումնասիրումը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Նա գործընկերներին իրազեկել է, որ ընդունվել է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» նոր օրենքը՝ որպես ոլորտը կարգավորող հիմնարար փաստաթուղթ: Նոր օրենքով միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի զարգացման համար առանցքային ուղղություն է դիտվում աշխատանքի վրա հիմնված կրթության կազմակերպումը, ոլորտում դասավանդողների մասնագիտական վերապատրաստումները և կառավարման արդյունավետության բարելավումը:
Անդրադառնալով համագործակցությանը՝ նշվել է, որ Էստոնիայի քաղաքացիական հասարակության, պետական ​​հաստատությունների և մասնավոր հատվածի փորձագետների հետ համագործակցությամբ Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնը (ESTDEV) մշակում է գործընկեր երկրների կարիքներին համապատասխանող նորարարական լուծումներ, և Հայաստանը ևս դիտարկվում է որպես գործընկեր երկիր: Քննարկվել են նաև միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների սովորողների և շրջանավարտների շարժունությանը, փորձի փոխանակմանը և համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։

Opportunity for cooperation between Armenia and Estonia in the field of IT
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, Araksia Svajyan, has received the Ambassador of Estonia to Armenia, Marg Maardisalu-Kahar, and representatives of the Estonian International Development Center (ESTDEV):
Current reforms in the field of vocational education and training, issues related to the implementation of joint programs on skills development and labor market needs, and the development of cooperation were discussed.
Araksia Svajyan welcomed the guests, emphasizing that active reforms are currently underway in the field of vocational education and training, and Estonia's experience can be beneficial:
«We continuously study international experience to localize it as much as possible and apply it according to our needs. In this context, the exchange of experience with our Estonian partners and the study of effective models is also extremely important,» said the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports.
She informed her partners that a new law on «Vocational Education and Training» has been adopted as a fundamental document regulating the sector. The new law considers the organization of work-based education, professional retraining of educators in the sector, and improving management efficiency as key directions for the development of the field of secondary vocational education.
Regarding cooperation, it was noted that the Estonian International Development Center (ESTDEV) is developing innovative solutions tailored to the needs of partner countries in collaboration with experts from Estonia's civil society, state institutions, and the private sector, with Armenia also being considered as a partner country. Several other issues related to the mobility of students and graduates of secondary vocational educational institutions, exchange of experience, and expansion of cooperation were also discussed.