Հայաստան-Էստոնիա համագործակցության հնարավորություն ՄԿՈւ ոլորտում
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանն ընդունել է Հայաստանում Էստոնիայի դեսպան Մարգ Մարդիսալու-Կահարին և Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնի (ESTDEV) ներկայացուցիչներին:
Քննարկվել են մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում ընթացիկ բարեփոխումները, հմտությունների զարգացման, աշխատաշուկայի կարիքների վերաբերյալ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը և համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Արաքսիա Սվաջյանը ողջունել է հյուրերին՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական կրթության և ուսուցման ոլորտում ներկայում ակտիվ բարեփոխումներ են ընթանում և Էստոնիայի փորձը կարող է օգտակար լինել․
«Շարունակաբար ուսումնասիրում ենք միջազգային փորձը՝ այն հնարավորինս տեղայնացնելու և ըստ մեր կարիքների կիրառելու նպատակով: Այս համատեքստում անչափ կարևոր է նաև Էստոնիայի մեր գործընկերների հետ փորձի փոխանակումը և արդյունավետ մոդելների ուսումնասիրումը»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը:
Նա գործընկերներին իրազեկել է, որ ընդունվել է «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» նոր օրենքը՝ որպես ոլորտը կարգավորող հիմնարար փաստաթուղթ: Նոր օրենքով միջին մասնագիտական կրթության ոլորտի զարգացման համար առանցքային ուղղություն է դիտվում աշխատանքի վրա հիմնված կրթության կազմակերպումը, ոլորտում դասավանդողների մասնագիտական վերապատրաստումները և կառավարման արդյունավետության բարելավումը:
Անդրադառնալով համագործակցությանը՝ նշվել է, որ Էստոնիայի քաղաքացիական հասարակության, պետական ​​հաստատությունների և մասնավոր հատվածի փորձագետների հետ համագործակցությամբ Էստոնիայի միջազգային զարգացման կենտրոնը (ESTDEV) մշակում է գործընկեր երկրների կարիքներին համապատասխանող նորարարական լուծումներ, և Հայաստանը ևս դիտարկվում է որպես գործընկեր երկիր: Քննարկվել են նաև միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների սովորողների և շրջանավարտների շարժունությանը, փորձի փոխանակմանը և համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող մի շարք այլ հարցեր։

Возможности сотрудничества Армения-Эстония в области МКУ
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армянской Республики Араксия Сваджян приняла посла Эстонии в Армении Марга Мардисалу-Кахарина и представителей Центра международного развития Эстонии (ESTDEV):
Обсуждались текущие реформы в области профессионального образования и обучения, вопросы реализации совместных программ по развитию навыков и потребностям рынка труда.
Араксия Сваджян приветствовала гостей, подчеркнув, что в области профессионального образования и обучения в настоящее время проводятся активные реформы, и опыт Эстонии может быть полезен:
«Мы постоянно изучаем международный опыт с целью его адаптации и применения в соответствии с нашими потребностями. В этом контексте крайне важно также обмениваться опытом с нашими партнерами из Эстонии и изучать эффективные модели», - сказала заместитель министра образования, науки, культуры и спорта.
Она проинформировала партнеров о том, что принят новый закон «О профессиональном образовании и обучении» как основной документ, регулирующий эту сферу. Согласно новому закону ключевым направлением развития среднего профессионального образования считается организация образования на основе труда, профессиональная переподготовка преподавателей в этой области и улучшение эффективности управления:
Говоря о сотрудничестве, было отмечено, что Центр международного развития Эстонии (ESTDEV) разрабатывает инновационные решения, соответствующие потребностям стран-партнеров, в сотрудничестве с экспертами гражданского общества Эстонии, государственными учреждениями и частным сектором, и Армения также рассматривается как страна-партнер. Обсуждались также ряд других вопросов, касающихся мобильности студентов и выпускников средних профессиональных учебных заведений, обмена опытом и расширения сотрудничества.