Արսեն Թորոսյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի նախագահությամբ՝ տեղի է ունեցել նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը. քննարկվել են ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2024-2040 թթ․ ռազմավարությունն ու երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրերը։
Ժողովրդագրական քաղաքականության իրականացման գործընթացում նախարար Արսեն Թորոսյանի խոսքով պետության քայլերը չեն սահմանափակվելու միայն ծնելիության խթանմամբ, այլ լինելու են երկարաժամկետ և համապարփակ՝ ուղղված ընտանիքների բարեկեցության բարձրացմանը։ ժողովրդագրական ռազմավարությունը նախատեսում է փոխկապակցված միջոցառումներ՝ ընտանիքների սոցիալական պաշտպանվածության ամրապնդման, առողջ ապրելակերպի խթանման, ակտիվ ծերացման, արտագաղթը նվազեցնելու և մարդկային կապիտալը զարգացնելու ուղղություններով։
Այս համատեքստում շատ կարևոր են նաև պետության կողմից առանձին բաղադրիչներով իրականացվող բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրերը, որոնք ժողովրդագրական քաղաքականության առանցքային գործիքներից են և նպաստում են երիտասարդ ընտանիքների կայունությանն ու երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Խորհրդի անդամներին նախարարի խորհրդական Ռոզա Բաբայանը ներկայացրել է ժողովրդագրական ռազմավարության տեսլականն ու նպատակները․ ընտանիքի բարեկեցությանը խթանող միջավայրի ստեղծում, մարդկային կապիտալի զարգացում, արժանապատիվ ծերության պայմանների ապահովում, բնակչության կյանքի որակի բարձրացում։
ԿՍԱԳՀ խորհրդական Գայանե Ղարագյոզյանը խոսել է երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի բաղադրիչների, հիմնական պայմանների, աջակցության չափերի և զարգացման հեռանկարների մասին։
Ներկայացվել է նաև 6 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագիրը՝ իրականացման եղանակներն ու աջակցության չափերը։ Այն գործելու է 2027թ․ մարտի 2-ից և լինելու է բազմազավակ ընտանիքների սոցիալական կայունության ամրապնդման և ժողովրդագրական քաղաքականության նպատակների իրագործման կարևորագույն գործիք։
Հասարակական խորհրդի անդամները ծրագրերի հասցեականության և արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները։

Под председательством Арсена Торосяна прошло очередное заседание общественного совета при министре.
Под председательством министра труда и социальных вопросов Арсена Торосяна прошло очередное заседание общественного совета при министре. Обсуждались стратегия улучшения демографической ситуации в Республике Армения на 2024-2040 годы и государственные программы поддержки обеспечения жильем семей с детьми.
По словам министра Арсена Торосяна, в процессе реализации демографической политики действия государства не будут ограничиваться только стимулированием рождаемости, но будут долгосрочными и комплексными, направленными на повышение благосостояния семей. Демографическая стратегия предполагает взаимосвязанные мероприятия по укреплению социальной защищенности семей, стимулированию здорового образа жизни, активному старению, снижению эмиграции и развитию человеческого капитала.
В этом контексте также очень важны государственные программы поддержки обеспечения жильем, реализуемые государством по отдельным компонентам, которые являются ключевыми инструментами демографической политики и способствуют устойчивости молодых семей и созданию благоприятных условий для рождения детей.
Членам совета советник министра Роза Бабаян представила видение и цели демографической стратегии: создание среды, способствующей благосостоянию семьи, развитие человеческого капитала, обеспечение достойных условий для старения, повышение качества жизни населения.
Советник КСАГХ Гаяне Карагезян говорила о компонентах государственной программы поддержки обеспечения жильем семей с детьми, основных условиях, размерах поддержки и перспективах развития.
Также была представлена государственная программа поддержки обеспечения жильем семей с шестью и более несовершеннолетними детьми, методы реализации и размеры поддержки. Она начнет действовать с 2 марта 2027 года и станет важнейшим инструментом укрепления социальной устойчивости многодетных семей и реализации целей демографической политики.
Члены общественного совета представили свои предложения и замечания по повышению адресности и эффективности программ.