Արսեն Թորոսյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի նախագահությամբ՝ տեղի է ունեցել նախարարին կից հասարակական խորհրդի հերթական նիստը. քննարկվել են ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2024-2040 թթ․ ռազմավարությունն ու երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրերը։
Ժողովրդագրական քաղաքականության իրականացման գործընթացում նախարար Արսեն Թորոսյանի խոսքով պետության քայլերը չեն սահմանափակվելու միայն ծնելիության խթանմամբ, այլ լինելու են երկարաժամկետ և համապարփակ՝ ուղղված ընտանիքների բարեկեցության բարձրացմանը։ ժողովրդագրական ռազմավարությունը նախատեսում է փոխկապակցված միջոցառումներ՝ ընտանիքների սոցիալական պաշտպանվածության ամրապնդման, առողջ ապրելակերպի խթանման, ակտիվ ծերացման, արտագաղթը նվազեցնելու և մարդկային կապիտալը զարգացնելու ուղղություններով։
Այս համատեքստում շատ կարևոր են նաև պետության կողմից առանձին բաղադրիչներով իրականացվող բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրերը, որոնք ժողովրդագրական քաղաքականության առանցքային գործիքներից են և նպաստում են երիտասարդ ընտանիքների կայունությանն ու երեխաներ ունենալու համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը։
Խորհրդի անդամներին նախարարի խորհրդական Ռոզա Բաբայանը ներկայացրել է ժողովրդագրական ռազմավարության տեսլականն ու նպատակները․ ընտանիքի բարեկեցությանը խթանող միջավայրի ստեղծում, մարդկային կապիտալի զարգացում, արժանապատիվ ծերության պայմանների ապահովում, բնակչության կյանքի որակի բարձրացում։
ԿՍԱԳՀ խորհրդական Գայանե Ղարագյոզյանը խոսել է երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագրի բաղադրիչների, հիմնական պայմանների, աջակցության չափերի և զարգացման հեռանկարների մասին։
Ներկայացվել է նաև 6 և ավելի անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքների բնակապահովման պետական աջակցության ծրագիրը՝ իրականացման եղանակներն ու աջակցության չափերը։ Այն գործելու է 2027թ․ մարտի 2-ից և լինելու է բազմազավակ ընտանիքների սոցիալական կայունության ամրապնդման և ժողովրդագրական քաղաքականության նպատակների իրագործման կարևորագույն գործիք։
Հասարակական խորհրդի անդամները ծրագրերի հասցեականության և արդյունավետության բարձրացման վերաբերյալ ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները։

The regular meeting of the public council adjunct to the minister has taken place under the chairmanship of Arsen Torosyan.
14-07-2026 17:30 Armenia Press release
The regular meeting of the Public Council under the Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan has taken place, discussing the strategy for improving the demographic situation in Armenia for 2024-2040 and the state support programs for housing provision for families with children.
According to Minister Arsen Torosyan, the state's actions in the implementation of demographic policy will not be limited to merely encouraging birth rates, but will be long-term and comprehensive, aimed at enhancing the welfare of families. The demographic strategy includes interconnected measures aimed at strengthening social protection for families, promoting a healthy lifestyle, active aging, reducing emigration, and developing human capital.
In this context, the state-supported housing provision programs implemented with separate components are also very important, as they are key tools of demographic policy and contribute to the stability of young families and the creation of favorable conditions for having children.
The Minister's advisor Roza Babayan presented the vision and objectives of the demographic strategy to the council members: creating an environment that promotes family welfare, developing human capital, ensuring dignified conditions for aging, and improving the quality of life of the population.
Adviser Gayane Garagyozyan spoke about the components, main conditions, levels of support, and development prospects of the state support program for housing provision for families with children.
The state support program for housing provision for families with six or more minor children was also presented, detailing the implementation methods and levels of support. It will be operational from March 2, 2027, and will be a crucial tool for strengthening the social stability of large families and achieving the goals of demographic policy.
The members of the Public Council presented their suggestions and observations regarding the targeting and effectiveness of the programs.