Մակրոնը ձգտում է մեծացնել ԵՄ եկամուտները՝ օտարերկրյա ընկերությունների հարկման հաշվին
1in.am. Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր վարչակազմին հանձնարարել է լրացուցիչ ուղիներ գտնել օտարերկրյա ընկերություններից համաեվրոպական հարկեր հավաքագրելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Politico»-ն, նպատակն է 2 տրիլիոն եվրո ընդհանուր ծավալով ԵՄ հաջորդ բյուջեի ֆինանսավորումն ապահովել ոչ թե ազգային կառավարությունների վճարումների, այլ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկաների և արտասահմանյան ընկերությունների հարկման միջոցով։
Փարիզի այս նախաձեռնությունը պայմանավորված է ներքաղաքական նկատառումներով․ բյուջեի ավելացման համար սեփական վճարների մեծացումը կարող է ամրապնդել ֆրանսիական ընդդիմադիր «Ազգային միավորում» կուսակցության դիրքերը 2027 թվականի ընտրություններից առաջ։
Ինչպես նշում է «Politico»-ն, թեև Եվրախորհրդարանն առաջարկել է նոր հարկատեսակներ թվային և կրիպտոարժութային ոլորտների համար, սակայն Գերմանիան և մի շարք այլ երկրներ դեմ են դրան՝ ԱՄՆ-ի կողմից հնարավոր առևտրային պատասխան միջոցներից խուսափելու համար։

Макрон стремится увеличить доходы ЕС за счет налогообложения иностранных компаний
1in.am. Президент Франции Эммануэль Макрон поручил своему правительству найти дополнительные пути для сбора общевропейских налогов с иностранных компаний. Как сообщает «Politico», цель состоит в том, чтобы обеспечить финансирование следующего бюджета ЕС объемом 2 триллиона евро не за счет платежей национальных правительств, а через налогообложение американских технологических гигантов и иностранных компаний.
Эта инициатива Парижа обусловлена внутреннеполитическими соображениями: увеличение собственных платежей для увеличения бюджета может укрепить позиции французской оппозиционной партии «Национальное объединение» перед выборами 2027 года.
Как отмечает «Politico», хотя Европейский парламент предложил новые налоговые категории для цифрового и криптовалютного секторов, Германия и ряд других стран выступают против этого, чтобы избежать возможных торговых ответных мер со стороны США.