Մակրոնը ձգտում է մեծացնել ԵՄ եկամուտները՝ օտարերկրյա ընկերությունների հարկման հաշվին
1in.am. Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն իր վարչակազմին հանձնարարել է լրացուցիչ ուղիներ գտնել օտարերկրյա ընկերություններից համաեվրոպական հարկեր հավաքագրելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Politico»-ն, նպատակն է 2 տրիլիոն եվրո ընդհանուր ծավալով ԵՄ հաջորդ բյուջեի ֆինանսավորումն ապահովել ոչ թե ազգային կառավարությունների վճարումների, այլ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկաների և արտասահմանյան ընկերությունների հարկման միջոցով։
Փարիզի այս նախաձեռնությունը պայմանավորված է ներքաղաքական նկատառումներով․ բյուջեի ավելացման համար սեփական վճարների մեծացումը կարող է ամրապնդել ֆրանսիական ընդդիմադիր «Ազգային միավորում» կուսակցության դիրքերը 2027 թվականի ընտրություններից առաջ։
Ինչպես նշում է «Politico»-ն, թեև Եվրախորհրդարանն առաջարկել է նոր հարկատեսակներ թվային և կրիպտոարժութային ոլորտների համար, սակայն Գերմանիան և մի շարք այլ երկրներ դեմ են դրան՝ ԱՄՆ-ի կողմից հնարավոր առևտրային պատասխան միջոցներից խուսափելու համար։

Macron aims to increase EU revenues by taxing foreign companies.
1in.am. French President Emmanuel Macron has instructed his administration to find additional ways to collect pan-European taxes from foreign companies. According to «Politico», the goal is to ensure the funding of the next EU budget, amounting to 2 trillion euros, not through payments from national governments, but through taxation of American tech giants and foreign companies.
This initiative from Paris is driven by domestic political considerations: increasing its own payments for the budget could strengthen the position of the French opposition party «National Rally» ahead of the 2027 elections.
As «Politico» notes, although the European Parliament has proposed new tax types for the digital and cryptocurrency sectors, Germany and several other countries oppose this to avoid potential trade retaliatory measures from the U.S.