Թեհրանը դադարեցրել է hակամարտության դադարեցման մասին Վաշինգտոնի հետ հուշագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը․ Իրանի փոխարտգործնախարար
18-07-2026 17:40 Իրան Քաղաքականություն
armlur.am Թեհրանը դադարեցրել է հակամարտության դադարեցման մասին Վաշինգտոնի հետ հուշագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը, հաստատել է Իրանի փոխարտգործնախարար Քազեմ Ղարիբ Աբադին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ, ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունում իրանական բանակցային խմբի ղեկավար Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը հուլիսի 15-ին հայտարարել էր, որ Թեհրանը իմաստ չի տեսնում հավատարիմ մնալ ԱՄՆ-ի հետ հուշագրին, եթե այն չի կատարվում։
«Մենք նույնպես դադարեցրել ենք մեր սեփական պարտավորությունների կատարումը և այս պահին դրանք չենք կատարում՝ զբաղված լինելով երկրի պաշտպանության հարցերով»,- ասել է Ղարիբ Աբադին։
Թեհրանը և Վաշինգտոնը հունիսի 18-ի գիշերը ստորագրել են հուշագիր, որը ենթադրում է փետրվարի 28-ին սկսված հակամարտության ավարտ։ Սակայն ամերիկյան զինվորականները հուլիսի 8-ից ի վեր մի քանի սերիա հարձակումներ են իրականացրել Իրանի վրա։ ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական հրամանատարությունը պնդում էր, որ դա արվել է իբր ի պատասխան Իրանի գործողությունների՝ ընդդեմ առևտրային նավերի, որոնք անցնում էին Հորմուզի նեղուցով։
Իրանցի զինվորականները պատասխանել են Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում ԱՄՆ բազաներին հասցված հարվածներով։ Թեհրանը նաև մեղադրել է Վաշինգտոնին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հուշագիրը խախտելու մեջ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 9-ին հայտարարել էր, որ հրադադարն այլևս չի գործում։

Tehran has suspended its obligations under the memorandum of understanding with Washington regarding the cessation of hostilities, according to Iran's Deputy Foreign Minister.
18-07-2026 17:40 Iran Politics
armlur.am Tehran has suspended its obligations under the memorandum with Washington regarding the cessation of hostilities, confirmed Iran's Deputy Foreign Minister Kazem Gharib Abadi, reported RIA Novosti.
The Speaker of the Iranian Parliament and head of the Iranian negotiating team in dialogue with the U.S., Mohammad-Bagher Ghalibaf, stated on July 15 that Tehran sees no reason to adhere to the memorandum with the U.S. if it is not being implemented.
"We have also suspended our own obligations and are not fulfilling them at this moment, being occupied with the country's defense issues," said Gharib Abadi.
Tehran and Washington signed a memorandum on the night of June 18, which envisages the end of the conflict that began on February 28. However, U.S. military forces have carried out several series of attacks on Iran since July 8. The U.S. Central Command claimed that this was done allegedly in response to Iran's actions against commercial vessels passing through the Strait of Hormuz.
Iranian military forces have responded with strikes on U.S. bases in several countries in the Middle East. Tehran has also accused Washington of violating the memorandum on the cessation of military operations. U.S. President Donald Trump announced on July 9 that the ceasefire is no longer in effect.