Թեհրանը դադարեցրել է hակամարտության դադարեցման մասին Վաշինգտոնի հետ հուշագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը․ Իրանի փոխարտգործնախարար
18-07-2026 17:40 Իրան Քաղաքականություն
armlur.am Թեհրանը դադարեցրել է հակամարտության դադարեցման մասին Վաշինգտոնի հետ հուշագրով ստանձնած իր պարտավորությունների կատարումը, հաստատել է Իրանի փոխարտգործնախարար Քազեմ Ղարիբ Աբադին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ, ԱՄՆ-ի հետ երկխոսությունում իրանական բանակցային խմբի ղեկավար Մոհամմադ-Բաղեր Ղալիբաֆը հուլիսի 15-ին հայտարարել էր, որ Թեհրանը իմաստ չի տեսնում հավատարիմ մնալ ԱՄՆ-ի հետ հուշագրին, եթե այն չի կատարվում։
«Մենք նույնպես դադարեցրել ենք մեր սեփական պարտավորությունների կատարումը և այս պահին դրանք չենք կատարում՝ զբաղված լինելով երկրի պաշտպանության հարցերով»,- ասել է Ղարիբ Աբադին։
Թեհրանը և Վաշինգտոնը հունիսի 18-ի գիշերը ստորագրել են հուշագիր, որը ենթադրում է փետրվարի 28-ին սկսված հակամարտության ավարտ։ Սակայն ամերիկյան զինվորականները հուլիսի 8-ից ի վեր մի քանի սերիա հարձակումներ են իրականացրել Իրանի վրա։ ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական հրամանատարությունը պնդում էր, որ դա արվել է իբր ի պատասխան Իրանի գործողությունների՝ ընդդեմ առևտրային նավերի, որոնք անցնում էին Հորմուզի նեղուցով։
Իրանցի զինվորականները պատասխանել են Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրներում ԱՄՆ բազաներին հասցված հարվածներով։ Թեհրանը նաև մեղադրել է Վաշինգտոնին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին հուշագիրը խախտելու մեջ։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հուլիսի 9-ին հայտարարել էր, որ հրադադարն այլևս չի գործում։

Тегеран приостановил выполнение своих обязательств по меморандуму о прекращении конфликта с Вашингтоном, заявил заместитель министра иностранных дел Ирана.
18-07-2026 17:40 Иран Политика
armlur.am  Тегеран приостановил выполнение своих обязательств по меморандуму о прекращении конфликта с Вашингтоном, подтвердил заместитель министра иностранных дел Ирана Казем Гарифабади, сообщает РИА Новости.
Спикер парламента Ирана, глава иранской делегации на переговорах с США Мохаммад-Багер Галибаф 15 июля заявил, что Тегеран не видит смысла соблюдать меморандум с США, если он не исполняется.
«Мы также приостановили выполнение наших собственных обязательств и в данный момент не выполняем их, занимаясь вопросами обороны страны», - сказал Гарифабади.
Тегеран и Вашингтон подписали меморандум в ночь на 18 июня, который предполагает окончание конфликта, начавшегося 28 февраля. Однако американские военные с 8 июля провели несколько серий атак на Иран. Центральное командование США утверждало, что это было сделано якобы в ответ на действия Ирана против торговых судов, проходивших через Ормузский пролив.
Иранские военные ответили ударами по американским базам в ряде стран Ближнего Востока. Тегеран также обвинил Вашингтон в нарушении меморандума о прекращении военных действий. Президент США Дональд Трамп 9 июля заявил, что перемирие больше не действует.