Օլիմպոսը՝ Համաշխարհային ժառանգության կարգավիճակի ճանապարհին
radar.am  Հարցը կքննարկվի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի նիստում՝ Հարավային Կորեայի Պուսան քաղաքում։ Նիստը կանցկացվի հուլիսի 19-ից 29-ը։ Հունաստանն Օլիմպոսը Համաշխարհային ժառանգության օբյեկտ ճանաչելու գործընթացը սկսել է 2014 թվականին՝ ընդգրկելով այն նախնական ցանկում, որտեղից երկրները հետագա 5-10 տարիների ընթացքում կարող են պաշտոնապես առաջադրել այն։
Հայտը 14 ամիսների ընթացքում քննարկվում է Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի և Բնության պահպանության միջազգային միության կողմից։ Այնուհետև խորհրդատվական մարմինների երաշխավորությունները քննարկվում են կոմիտեի նիստում, որտեղ 21 երկրների ներկայացուցիչներ քվեարկում են առաջադրված օբյեկտների օգտին։
Օլիմպոսի ամենաբարձր կետը Միտիկաս գագաթն է (ծովի մակարդակից 2917 մ բարձրությամբ)։ Մյուս բարձր գագաթների թվում են՝ Սկոլիոն (2912 մ), Ստեֆանին (2909 մ), Սկալան (2866 մ) և Տուբան (2801 մ)։ 1938 թվականին լեռը ներառվել է Հունաստանի առաջին ազգային պարկի կազմում։

radar.am The issue will be discussed at the World Heritage Committee meeting in Busan, South Korea. The meeting will take place from July 19 to 29. Greece began the process of recognizing Olympus as a World Heritage site in 2014 by including it in the preliminary list, from which countries can officially nominate it in the following 5-10 years.
The application has been under discussion for 14 months by the International Council on Monuments and Sites and the International Union for Conservation of Nature. Subsequently, the guarantees from the advisory bodies are discussed at the committee meeting, where representatives from 21 countries vote in favor of the nominated sites.
The highest point of Olympus is Mount Mytikas (2917 m above sea level). Other high peaks include Skolion (2912 m), Stefani (2909 m), Skala (2866 m), and Touba (2801 m). In 1938, the mountain was included in Greece's first national park.