Թուրքիայում ձերբակալվել է «Իսլամական պետության» հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող 199 անձ
azatutyun.am Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ երկրի տարբեր շրջաններում ձերբակալվել է «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող 199 մարդ։
«ԴԱԻՇ ահաբեկչական կազմակերպության դեմ 30 նահանգում իրականացված ոստիկանական գործողության ընթացքում ձերբակալվել է 199 կասկածյալ», - հայտնել է նախարարությունը՝ օգտագործելով «Իսլամական պետություն» ջիհադական խմբավորման մեկ այլ անվանումը։ Գործողություններ են իրականացվել նաև Ստամբուլում և Անկարայում։
Ներքին գործերի նախարարության հաղորդմամբ՝ ձերբակալվածներին ներկայացված մեղադրանքների թվում են «Իսլամական պետություն» խմբավորմանը անդամակցելը, սոցիալական ցանցերում խմբավորման քարոզչական նյութեր տարածելը, ինչպես նաև միջնորդների կամ, այսպես կոչված, «բարեգործական» կազմակերպությունների միջոցով խմբավորմանը ֆինանսավորելը։
Հունիսի վերջին Թուրքիայի ոստիկանությունը Անկարայի հարավում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում սպանել էր «Իսլամական պետության» հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող մի տղամարդու՝ մայրաքաղաքում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից երկու շաբաթ առաջ։
Դրանից հետո Անկարայի գլխավոր դատախազի կարգադրությամբ ձերբակալվել է 209 մարդ, որոնք կասկածվում են «Իսլամական պետության» կամ ծայրահեղ ձախ խմբավորումների հետ կապ ունենալու մեջ։

In Turkey, 199 individuals suspected of having links to the "Islamic State" have been arrested.
azatutyun.am The Turkish Ministry of Interior announced today that 199 people suspected of having links to the "Islamic State" group have been arrested in various regions of the country.
"During a police operation conducted against the DAESH terrorist organization in 30 provinces, 199 suspects have been arrested," the ministry reported, using another name for the "Islamic State" jihadist group. Operations were also carried out in Istanbul and Ankara.
According to the Ministry of Interior, the charges against the arrested individuals include membership in the "Islamic State" group, disseminating the group's propaganda materials on social media, as well as financing the group through intermediaries or so-called "charitable" organizations.
In late June, Turkish police killed a man suspected of having links to the "Islamic State" during a shootout in the south of Ankara, two weeks before the NATO summit in the capital.
Subsequently, under the directive of the Chief Prosecutor of Ankara, 209 people have been arrested on suspicion of having links to the "Islamic State" or extreme left groups.