Թուրքիայում ձերբակալվել է «Իսլամական պետության» հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող 199 անձ
azatutyun.am Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ երկրի տարբեր շրջաններում ձերբակալվել է «Իսլամական պետություն» խմբավորման հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող 199 մարդ։
«ԴԱԻՇ ահաբեկչական կազմակերպության դեմ 30 նահանգում իրականացված ոստիկանական գործողության ընթացքում ձերբակալվել է 199 կասկածյալ», - հայտնել է նախարարությունը՝ օգտագործելով «Իսլամական պետություն» ջիհադական խմբավորման մեկ այլ անվանումը։ Գործողություններ են իրականացվել նաև Ստամբուլում և Անկարայում։
Ներքին գործերի նախարարության հաղորդմամբ՝ ձերբակալվածներին ներկայացված մեղադրանքների թվում են «Իսլամական պետություն» խմբավորմանը անդամակցելը, սոցիալական ցանցերում խմբավորման քարոզչական նյութեր տարածելը, ինչպես նաև միջնորդների կամ, այսպես կոչված, «բարեգործական» կազմակերպությունների միջոցով խմբավորմանը ֆինանսավորելը։
Հունիսի վերջին Թուրքիայի ոստիկանությունը Անկարայի հարավում տեղի ունեցած փոխհրաձգության ընթացքում սպանել էր «Իսլամական պետության» հետ կապ ունենալու մեջ կասկածվող մի տղամարդու՝ մայրաքաղաքում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից երկու շաբաթ առաջ։
Դրանից հետո Անկարայի գլխավոր դատախազի կարգադրությամբ ձերբակալվել է 209 մարդ, որոնք կասկածվում են «Իսլամական պետության» կամ ծայրահեղ ձախ խմբավորումների հետ կապ ունենալու մեջ։

В Турции задержаны 199 человек, подозреваемых в связях с «Исламским государством».
azatutyun.am Министерство внутренних дел Турции сегодня объявило, что в различных регионах страны задержано 199 человек, подозреваемых в связях с группировкой «Исламское государство».
«В ходе полицейской операции, проведенной в 30 провинциях против террористической организации ДАИШ, задержано 199 подозреваемых», - сообщило министерство, используя другое название джихадистской группировки «Исламское государство». Операции также проводились в Стамбуле и Анкаре.
Согласно информации министерства внутренних дел, среди предъявленных задержанным обвинений - участие в группировке «Исламское государство», распространение пропагандистских материалов группировки в социальных сетях, а также финансирование группировки через посредников или так называемые «благотворительные» организации.
В конце июня полиция Турции застрелила мужчину, подозреваемого в связях с «Исламским государством», во время перестрелки на юге Анкары, за две недели до саммита НАТО в столице.
После этого по указанию главного прокурора Анкары было задержано 209 человек, подозреваемых в связях с «Исламским государством» или экстремистскими левыми группировками.