Իրանի հարավում 30 գյուղ մնացել է առանց խմելու ջրի՝ ԱՄՆ-ի հարվածներից հետո
auroranews.am ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով Իրանի հարավում ջրամատակարարման խնդիրներ են առաջացել։ Խորմոզգան նահանգում շուրջ 30 բնակավայր մնացել է առանց խմելու ջրի։
Տեղեկությունը հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով Իրանի խորհրդարանի պատգամավոր Աբդուլքարիմ Հաշեմի Նահլ-Էբրահիմին:
Նա նշել է, որ հարվածի է ենթարկվել ջրի մաքրման կայանը, որը սպասարկում է Ջասք շրջանի արևմտյան հատվածը։
Նրա խոսքով՝ կայանի ամբողջական ոչնչացում չի եղել, սակայն լուրջ վնասվել են պոմպակայանները, որոնք ծովից ջուրը տեղափոխում էին աղազերծման համակարգեր։
Պատգամավորը ԱՄՆ-ի գործողություններն անվանել է «անմարդկային» և հայտարարել է պատասխան հարվածներ հասցնելու անհրաժեշտության մասին։

На юге Ирана 30 деревень остались без питьевой воды после ударов США
auroranews.am  В результате ударов США на юге Ирана возникли проблемы с водоснабжением. В провинции Хормозган около 30 населенных пунктов остались без питьевой воды.
Эту информацию сообщает ТАСС, ссылаясь на депутата парламента Ирана Абдулкарима Хашеми Нахл-Эбрахими.
Он  отметил, что  под удар попала станция очистки воды, которая обслуживает западную часть района Джаск.
По его словам, полное уничтожение станции не произошло, однако серьезно повреждены насосные станции, которые перекачивали воду из моря в системы десалинизации.