Հնդկաստանն առաջին անգամ իրականացրել է մասնավոր ընկերության կողմից մշակված Vikram-1 ուղեծրային դասի hրթիռի հաջող արձակում
18-07-2026 17:23 Հնդկաստան Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
tert.am  Հնդկաստանն առաջին անգամ իրականացրել է մասնավոր ընկերության կողմից մշակված Vikram-1 ուղեծրային դասի հրթիռի հաջող արձակումը։ Այս մասին հայտնել է մշակող Skyroot Aerospace ընկերությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն։
«Vikram-1 հրթիռակիրը փորձնական թռիչքի շրջանակներում հասել է ուղեծիր: Հնդկաստանի առաջին մասնավոր մշակված ուղեծրային հրթիռն ավարտել է շարժիչի վերջնական միացումը և օգտակար բեռը դուրս բերել մոտ 450 կիլոմետր բարձրությամբ ուղեծիր», - ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունում հավելել են, որ այժմ Հնդկաստանը դարձել է աշխարհում երրորդ երկիրը, որն ունի մասնավոր ուղեծրային արձակումների հնարավորություն:

India has successfully launched the Vikram-1 orbital class rocket developed by a private company for the first time.
18-07-2026 17:23 Science and Technology
tert.am  India has successfully launched the Vikram-1 orbital class rocket developed by a private company for the first time. This was reported by the developer Skyroot Aerospace, according to RIA Novosti.
«The Vikram-1 rocket has reached orbit as part of its test flight. India’s first privately developed orbital rocket has completed its final engine integration and deployed its payload into an orbit approximately 450 kilometers high,» the company stated in a press release.
The company added that India has now become the third country in the world with the capability for private orbital launches.