ԲԸՏՄ-ում քննարկվել են COP17-ի կազմակերպչական ու բովանդակային հարցեր
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանի գլխավորած աշխատանքային խմբի մասնակցությամբ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում՝ նվիրված 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-30-ը Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին։
Քննարկվել են համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը, միջգերատեսչական համագործակցության ամրապնդման ուղիները, ինչպես նաև Տեսչական մարմնի մասնակցությունը համաժողովի «կանաչ» և «կապույտ» գոտիներում։
«Կանաչ» գոտում Տեսչական մարմինը կներկայացնի կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական պետական վերահսկողության ոլորտում կիրառվող ժամանակակից մոտեցումները, իսկ «կապույտ» գոտում կկազմակերպի երկկողմ ու բազմակողմ թեմատիկ քննարկումներ ու հանդիպումներ՝ ներկայացնելով Հայաստանի բնապահպանական վերահսկողական համակարգի փորձն ու իրականացվող բարեփոխումները։
Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ հստակեցնելով ներգրավված կառույցների գործառույթներն ու պատասխանատվության շրջանակները՝ համաժողովի պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու նպատակով։

В БЭТМ обсуждены организационные и содержательные вопросы COP17
Заместитель министра окружающей среды Арам Меймарян возглавил рабочую группу, которая провела рабочую встречу в Инспекции охраны природы и недр, посвященную подготовительным работам к 17-й Конференции сторон Конвенции ООН по биологическому разнообразию (COP17), которая пройдет в Армении с 19 по 30 октября 2026 года.
Обсуждались организационные и содержательные вопросы конференции, пути укрепления межведомственного сотрудничества, а также участие Инспекции в «зеленых» и «голубых» зонах конференции.
В «зеленой» зоне Инспекция представит современные подходы в области охраны биологического разнообразия и государственного экологического контроля, а в «голубой» зоне организует двусторонние и многосторонние тематические обсуждения и встречи, представляя опыт и проводимые реформы системы экологического контроля Армении.
По окончании встречи было достигнуто соглашение продолжить совместную работу, уточнив функции и рамки ответственности вовлеченных структур с целью обеспечения надлежащей организации конференции.