ԲԸՏՄ-ում քննարկվել են COP17-ի կազմակերպչական ու բովանդակային հարցեր
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Արամ Մեյմարյանի գլխավորած աշխատանքային խմբի մասնակցությամբ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում՝ նվիրված 2026 թվականի հոկտեմբերի 19-30-ը Հայաստանում կայանալիք ՄԱԿ-ի «Կենսաբանական բազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP17) նախապատրաստական աշխատանքներին։
Քննարկվել են համաժողովի կազմակերպչական և բովանդակային հարցերը, միջգերատեսչական համագործակցության ամրապնդման ուղիները, ինչպես նաև Տեսչական մարմնի մասնակցությունը համաժողովի «կանաչ» և «կապույտ» գոտիներում։
«Կանաչ» գոտում Տեսչական մարմինը կներկայացնի կենսաբազմազանության պահպանության և բնապահպանական պետական վերահսկողության ոլորտում կիրառվող ժամանակակից մոտեցումները, իսկ «կապույտ» գոտում կկազմակերպի երկկողմ ու բազմակողմ թեմատիկ քննարկումներ ու հանդիպումներ՝ ներկայացնելով Հայաստանի բնապահպանական վերահսկողական համակարգի փորձն ու իրականացվող բարեփոխումները։
Հանդիպման ավարտին ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն շարունակել համատեղ աշխատանքը՝ հստակեցնելով ներգրավված կառույցների գործառույթներն ու պատասխանատվության շրջանակները՝ համաժողովի պատշաճ կազմակերպումն ապահովելու նպատակով։

Organizational and content-related issues of COP17 have been discussed at the BATM.
The working meeting, led by Deputy Minister of Environment Aram Meymaryan, took place at the Environmental and Mining Inspection Body, dedicated to the preparatory work for the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, which will be held in Armenia from October 19-30, 2026.
The organizational and substantive issues of the conference were discussed, as well as ways to strengthen inter-agency cooperation and the participation of the Inspection Body in the conference's "green" and "blue" zones.
In the "green" zone, the Inspection Body will present modern approaches used in the field of biodiversity conservation and environmental state control, while in the "blue" zone, it will organize bilateral and multilateral thematic discussions and meetings, showcasing the experience of Armenia's environmental monitoring system and the reforms being implemented.
At the end of the meeting, an agreement was reached to continue joint work by clarifying the functions and responsibilities of the involved entities to ensure the proper organization of the conference.